Netflix’ten Fatih Sultan Mehmet Dizisi Geliyor!

Netflix yabancı yapımcılar ile ortak yapılacak bir Fatih Sultan Mehmet belgesel-draması için ilk onayı verdi!

Netflix altı bölümlük belgesel-drama türünde bir mini dizi için onayı verdi. STXtv‘den çıkacak Ottoman Rising adlı mini dizi Fatih Sultan Mehmet’i konu edinecek.

Ottoman Rising dizisi 2. Mehmet adıyla bilinen Fatih Sultan Mehmet‘in 13 yaşında tahta çıkmasıyla başlayıp İstanbul’un fethini ve Osmanlı padişahlığı yaptığı 15. yüzyılı konu alacak. Daha önce ülkemizde benzer konularda diziler yapılmış ancak tarihsel gerçekliği oldukça tartışmaya açık olarak işlenmişti. Bu dizinin yarı belgesel şeklinde hazırlanacak olması bizleri umutlandırıyor.

Önceden söyleyelim, dizi tam olarak Türklerin elinden çıkmayacak. Yeni mini seri STXtv ve Karga Seven Pictures işbirliği ile ekranlara gelecek. Ekipte elbette Türk ortaklar da var. Sarah Wetherbee ve Kelly McPherson’ın yanında Emre Şahin de Karga Seven Pictures aracılığıyla dizide özel yapımcı koltuğunda oturacak. STX dizinin bazı dağıtım haklarını saklı tutuyor. Bu haklar ile birlikte diziyi ilk olarak Türkiye ve Çin’de yayınlayabilecekler.

Bu STXtv’nin onay alan ikinci projesi. Ekip daha önce National Geographic için yine altı bölümden oluşan ve silikon vadisindeki teknoloji yarışını anlatan Valley of the Boom adlı mini seriyi çekmişlerdi. Valley of the Boom 13 Ocak 2019‘da ekranlarda olacakken Ottoman Rising için daha detaylı bilgiler henüz açığa çıkmış değil.

Gelişmeler için bizi takip etmeyi unutmayın.

GÖZ ATIN  Rocko's Modern Life, Netflix'e Trans Karakter de İçeren Yeni Filmiyle Geldi
Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Netflix’ten Fatih Sultan Mehmet Dizisi Geliyor! için 11 yorum

 1. Game Of Thrones ve Vikings tarzında bir Fatih dizisi izlemek efsane olur. Bizimkiler yaptı saçma sapan Muhteşem Yüzyıl’a benzettiler izlenmedi. Umarım efsane bir dizi olur da gurur duyarız. Gerçi, ben bir Atatürk dizisi beklerdim; ama, olsun Fatih Sultan Mehmet de candır.


 2. Husey dedi ki:

  Zaten tarihi film olarak anlatmak çok iyi bir sonuç vermiyor. 2 saatlik filimde propagandamı yapacan gerçek tarihden bir kaç kesitmi ekleyecen, adamın biyografisinimi anlatabilecen. dizi olması çok iyi bir kararmış


 3. Tarih olmuş bitmiş geçmiş olayları merkez alsa da getirilen bakış açısına göre uzlaşısı sıfıra yakın bir alan.

  NTV tarih programında, tarihi romanlar için bir uzman başka bir uzmanın ifadesini yineleyerek “Tarihi roman dediğin romandır, kurmacadır.” minvalinde bir yorum getirilmişti. Sonuçta tarihi olaylar söz konusu olsa da bu proje de kurgu sonuçta. Çıkınca beğeneni beğenmeyeni olacak; bundan kaçış yok. Tarihi ne kadar yansıtıyor tartışmaları zaten kaçınılmaz. Bu konularda edindiğim genel izlenim, herkesin ön kabullerle projeleri yorumladıkları için sanılanın aksine kimsenin bakış açısında bir değişiklik olmadığı. Yani algısı ve bilgisi neyse, aynı algı ve bilgiyle yorumlanacak program. Bunun yerli veya yabancı ayrımı da yok. O yüzden doğru yansıtıldık mı, yansıtılmadık mı gibi endişelere girilmesin.


 4. Jorge Luis Borges’e göre akademik tarih yazını bile kurmacaya girer. Mevzu “kurmaca” olunca, zaten iş felsefi bir boyuta kayıyor. Hayatımızda önem taşıyan kavramlar ve olgular, hem kişisel hem de genel destekli “kurmacasal” tasarılar gibi yorumlanabilir. Onlara verdiğimiz tepkilerimiz de kurmaca tasarısına verdiğimiz önem ve algıya göre şekillenir. Bla bla, işte. Mevzu derin. Çıkamam :sweat_smile:


 5. Marius dedi ki:

  Biraz yanlış anlaşılıyor galiba. Dizi yarı belgesel olacak söylenene göre. Nasıl olabileceğini merak edenler Barbarians Rising adlı belgesele bakabilirler. Hit almak için İngiliz başbakanına tokat atan Abdülhamit gibi şeyler yapacaklarını düşünmüyorum. Hit almak için en fazla 150 litre kan akıtırlar savaş sahnelerinde. Tarihi gerçeklere ne kadar bağlı olacağınıysa yapımda çalışacak danışmanlara göre anlayabiliriz. Biraz daha bilgi geldiğinde bunu da anlarız yani.


Netflix’ten Fatih Sultan Mehmet Dizisi Geliyor!

Netflix yabancı yapımcılar ile ortak yapılacak bir Fatih Sultan Mehmet belgesel-draması için ilk onayı verdi!

Başa dönün