in

Star Trek’in Sevilen Oyuncusu Nichelle Nichols Hayatını Kaybetti

Nichelle Nichols yaşama veda etti. Star Trek dizisinde iletişim memuru Lt. Nyota Uhura rolüyle akıllara kazanan aktris, 89 yaşında hayatını kaybetti.

Nichelle Nichols hayatını kaybetti ölüm Star Trek

Nichelle Nichols yaşamını yitirdi. Bir döneme damga vuran Star Trek dizisinde iletişim memuru Lt. Nyota Uhura karakterini canlandıran oyuncu, 89 yaşında aramızdan ayrıldı. Ölüm haberi, aktrisin oğlu tarafından duyuruldu.

Star Trek ilk olarak 8 Eylül 1966’da gösterime girdi ve üç sezon boyunca yayınlanmaya devam etti. Daha sonrasında Orijinal Seri olarak anılacak bu üç sezon, devamında 9 televizyon dizisi ve 13 filmin yanı sıra birkaç kitap ve video oyunu içeren devasa bir Uzay Yolu külliyatına dönüştü. Nichelle Nichols da, büyük bir televizyon dizisinde yer alan ilk siyah kadınlardan biriydi ve Uhura’yı Star Trek’te canlandırması, nesiller boyu kadınlara bu tarzdaki kariyerlerini sürdürmeleri için ilham verdi.

Nichelle Nichols, Star Trek: The Original Series’in üç sezonunun tamamında Uhura’yı oynadı ve altı Star Trek filminde de göründü. Oyuncu başlangıçta Broadway’de kariyer yapmak için Star Trek’ten erken ayrılmayı amaçlamış olsa da, Martin Luther King Jr. onu dizide kalması için cesaretlendirdiği için rolüne devam etti. Çünkü dünyanın her yerinde siyah çocuklar ve genç kadınlar için hayati bir rol modeldi.

Oyuncunun ölüm haberi, oğlu Kyle tarafından Nichols’ın resmi Instagram sayfasında bir gönderi ile duyuruldu ve oyuncunun 89 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı. Gönderide, Nichols’ın doğal sebeplerden vefat ettiği ve onun “hepimiz için bir model” olduğu söylendi.

Nichelle Nichols, Star Trek Dışında Bilime Olan Katkılarıyla Birçok Nesle İlham Kaynağı Oldu

Nichelle Nichols vefat Star Trek

“Arkadaşlar, Hayranlar, İş arkadaşları, Dünya

Üzülerek söylüyorum ki, gök kubbedeki büyük bir ışık artık bizim için yıllardır olduğu gibi parlamıyor.

Dün gece annem Nichelle Nichols doğal sebeplerden hayatını kaybetti. Ancak onun ışığı, tıpkı şimdi ilk kez görülen antik galaksiler gibi, bizim ve gelecek nesillerin zevk alması, öğrenmesi ve ilham alması için parlamaya devam edecek.

Onunki iyi yaşanmış bir hayattı ve hepimiz için bir rol modeldi.

Ben ve ailemizin geri kalanı, annemizin kaybının üzüntüsünü yaşarken göstereceğiniz sabır ve hoşgörü için minnettarız. Ayinimiz aile üyeleri ve en yakın arkadaşları arasında olacak. Bu nedenle kendisine ve mahremiyetimize saygı gösterilmesini rica ediyoruz.

Uzun ve muzaffer yaşayın,
Kyle Johnson”

Nichols, yalnızca Star Trek tarihinin önemli bir parçası olmakla kalmadı, aynı zamanda nesiller boyunca insanlara ilham kaynağı oldu ve hem ekranda hem de ekran dışında yaptığı çalışmalar sonsuza kadar hatırlanacak. Nichols, pek çok insanı, özellikle de bilim alanındaki kadınları tutkularının peşinden gitmeye teşvik etti. Bir keresinde “bilim erkek oyunu değildir, kız oyunu değildir, herkesin oyunudur” demişti ve hayatının çalışması bunu kanıtladı.

Nichelle Nichols’ın yer aldığı hangi yapımları izlediniz? Oyuncu hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Variety

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for MURAT_arminius MURAT_arminius dedi ki:

  Öncü bir kişiydi.Toprağı bol olsun.Huzur içinde uyusun.

 2. Avatar for Necatis Necatis dedi ki:

  Huzur içinde yeni yolculuğuna başla, iletişim subayı Nyota Uhura.
  :pensive::pray::pray:

 3. Avatar for okanakinci okanakinci dedi ki:

  Oynadığı Uhura karakteri dizinin içinde belki çok baskın bir karakter değildi ama bu karakter gerçek dünyada önemli bir yere sahipti. Siyahların pek çok haktan mahrum bırakıldığı ve ırkçı önyargıların devam ettiği o günlerin ABD’sinde (o günlerdeki kadar olmasa da bu hâlâ devam ediyor) TV başında Star Trek’i izleyen ABD’liler, eğitimli ve işinde başarılı bir siyahi ile tanışmışlardı. Martin Luther King de Uhura’yı onu örnek vermişti.

  Huzur içinde yatsın.

  Bu haberle birlikte Star Trek orijinal serinin mürettebatından geriye sadece William Shatner ve George Takei kaldı.

  Bu arada son üç Star Trek filminde Uhura’yı oynamış olan Zoe Saldana, Instagram hesabında aşağıdaki mesajı yayınlamış:

  Nichelle Nichols’un vefatını öğrenmekten büyük üzüntü duydum. Gerçek bir yıldızı kaybettik - her zaman zamanının ötesinde olan eşsiz bir sanatçı. O bir ikon, bir aktivist ve en önemlisi, pek çok kişiye beyaz olmayan kadınları nasıl farklı bir gözle görebileceklerini gösteren bir çığır açan harika bir kadın. Eşitlik için gösterdiği çaba sarsılmazdı.
  Nichelle ile tanışmak hayatımda gerçekten çok özel bir andı. Onun yanında bulunduğum her an enerjisi bulaşıcıydı. Eğer yüreğinizi koyarsanız her şeyin başarılabileceğine inanmam konusunda beni ikna etti. Yani, Mae Jemison’a astronot olma hayallerinin peşinden gitmesi için ilham verdi ve Mae de tam olarak bunu yaptı.
  Uhura’yı oynamak için seçildiğimde doldurmam gereken büyük bir yer olduğunu biliyordum ve Nichelle bana kendimi güvende hissettirdi, onu dünyadaki tüm güvenle oynamamı söyledi. Umudum, onun muhteşem eserlerini kutlayarak ve tüm insanlar arasında barış ve eşitlik mesajını yayarak anısını canlı tutmaya devam etmemizdir. Uzun ve etkili bir hayat yaşadı ve sadece zenginleşmekle kalmadı, aynı zamanda pek çok kişinin de zenginleşmesine yardımcı oldu.
  Maya Angelou bir keresinde “İnsanlar ne söylediğinizi unutacak, ne yaptığınızı unutacak ama onlara nasıl hissettirdiğinizi asla unutmayacaklar” demişti. Nichelle Nichols dışında bu söze katılıyorum. Onun söylediklerini unutmak zor olacak, yaptıklarını unutmak zor olacak ama bize hissettirdiklerini unutmak kesinlikle imkansız olacak.
  HUZUR İÇİNDE YAT KRALİÇE NICHELLE

 4. Avatar for Davram Davram dedi ki:

  Aa hay aksi yaa. Ah canım teğmenim. Çocukluğumun kahramanlarından biri daha gitti.
  Bir dahaki Dragon seferinde küllerinin tıpkı Scotty gibi uzaya bırakılmasını öneriyorum.
  Yörüngede huzur içinde dön sevgili Uhura.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

funko pop figürler OverGame

Pop Figürler Şimdi Canlı Yayında!

Sylvester Stallone rocky spin off elestirisi

Sylvester Stallone’den Sert Sözler: “Rocky Karakterlerinin Parazitler Tarafından İstismar Edilmesini İstemezdim”