in , ,

Muhafazakâr Parti Milletvekili: “Erkek Kahramanları Kadın Olarak Yeniden Şekillendirmek Erkekleri Suça İtiyor”

İngiliz Muhafazakâr Parti Milletvekili Nick Fletcher, televizyon ve sinema sektöründe daha önce erkeklerin oynadığı rollerde kadınların yer almasını eleştirdi. Fletcher bu durumun erkekleri suça sürüklediğini iddia ediyor.

Nick Fletcher - kadın karakterler doctor who açıklaması
- Reklam -
- Reklam -

İngiliz parlamentosunda Muhafazakâr Parti Milletvekili Nick Fletcher geçen günlerde yaptığı konuşmayla dikkatleri üzerine çekti. Fletcher televizyonlarda erkek karakterlerle yer değiştiren kadın karakterlerin erkekler üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkardığını söyledi. Fletcher konuşmasında Doctor Who, James Bond, Ghostbusters ve Star Wars gibi popüler yapımlardan örnekler verdi.

İngiltere parlamentosunda Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olan 25 Kasım’da Nick Fletcher tarafından yapılan konuşma tepkiyle karşılandı. Milletvekili televizyon ve sinemada erkeklere rol model olacak isimlerin kadınlarla yer değiştirdiğini ve bu sebeple erkeklerin intihar etmeye ya da suç işlemeye ittiğini söyledi.

Fletcher, ekranlarda iyi rol model olabilecek erkek karakterlerin, sonradan kadın olarak yeniden canlandırılması fikrine karşı olduğunu dile getirdi. Ayrıca konuşmasına maskülinitenin toplum tarafından devamlı suretle aşağılanması yerine yüceltilmesi gerektiğini de ekledi.

- Reklam -

Parlamento üyesi Nick Fletcher’ın yaptığı konuşmanın bir kısmı ise şu şekilde:

James Bond’u diğer filmde kimin canlandıracağı tartışmalarına göz atmanız yeterli. Ayrıca bu durum sadece James Bond ile sınırlı değil. Son yıllarda bunu Doctor Who, Ghostbusters, Luke Skywalker, The Equalizer gibi yapımlarda da görüyoruz. Bütün bunlarda erkek karakterler kadınlarla yer değişiyor ve erkeklere (rol model olması için) sadece Kray İkizleri ve Tommy Shelby kalıyor. Bunca genç erkeğin suç işlediğini görmek sizce rastlantı mı? Bu tür programlar suç işlemeyi iyi bir şeymiş gibi gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl maktullerinin kadın olduğu birçok suç işlediğini gördük. Bir baba olarak kalbim bu olaylarda yaralanan ailelerle birlikte. Bu tür üzücü olaylar maskülinitenin daima toksik kelimesi ile birlikte telaffuz edilmesiyle sonuçlanıyor.”

Nick Fletcher, Erkeklere Hayatta Daha Fazla Yardımda Bulunmak Gerektiğini Düşünüyor

Muhafazakâr Parti milletvekili konuşmasında suç oranının azalması için erkeklere hayatın her alanında daha fazla destek verilmesi gerektiğini söyledi. Konuşması sonrası bir başka Muhafazakâr Parti üyesi Scott Benton, Fletcher’ı destekledi. Benton erkeklerin problemlerinin uzun zamandır halı altına süpürüldüğünü ve toplumun erkek ayrıcalığını yanlış anladığını ifade etti.

james bond Yeni 007 Lashana Lynch no time to die

Konuşmasının sosyal medya üzerinden tepki alması üzerine milletvekili hesabından bir açıklama yaptı. Fletcher kelimelerinin farklı taraflara çekildiğini ve, “Dr. Who’yu kadın bir karakterin oynamasıyla erkeklerin suç işlemesi arasında bir ilişki kurmadığını,” söyledi.

Siz Nick Fletcher’ın konuşması hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum adresinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian, Mirror

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for rubybee rubybee dedi ki:

  Hukuk doktrininde yeni bir kavram: “Suça Sürüklenen Erkek:smirk:

 2. Avatar for narpal narpal dedi ki:

  James Bond kadın mı olacak? Olursa şiddete yönelirim şimdiden söyleyeyim.

 3. Avatar for Bagatur Bagatur dedi ki:

  Neresinden tutup düzelteceksiniz. Kadınlara itibar kasmayı erkek rollerini kadın rollere evirmekte bulmak bir aptallık, bunun erkekleri suça teşvik ettiğini iddia etmek ayrı bir aptallık. Esef içinde izliyoruz.

 4. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Kadın Doktor’dan gayet memnunum bir erkek olarak. Tahammül edemediğim dizinin üstten bakan ve sosyal mesajcı senaristi Chris Chibnall’dır. Sosyal mesaj iyidir ama bu kadar yüksek dozda mesaj içeren ve bunları insanın gözüne sokan türden bilimkurgu öykülerini ben 17 yaşımda acemiyken yazıyordum.

  Muhafazakarlar da her yerde böyle sanırım. Neyi muhafaza edeceğini bilmeyen muhafazakarlar.

 5. Avatar for Tonksbeingherself Tonksbeingherself dedi ki:

  Bence bazı erkekler suça itilmek için bahane arıyor :unamused:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

Koç Başlı Sfenks Yolu: Mısır Görkemli Açılış Töreni

Mısır’da Firavunlar Döneminden Kalma “Koç Başlı Sfenks Yolu” Törenle Açıldı

Bülent Akkoç: Bilimkurgu Edebiyatının Usta İsmi Yaşama Veda Etti

Türk Bilimkurgu Edebiyatının Duayen İsmi Bülent Akkoç Hayatını Kaybetti