in

Nightbreed Dizisi Yönetmenini Buldu: Clive Barker Eseri Ekranlara Geliyor

Nightbreed dizisi emin adımlarla geliyor. Clive Barker’ın Kabal adlı eserinden uyarlanan yapımın yönetmeni sonunda belli oldu.

Nightbreed clive barker

Clive Barker, Nightbreed dizisinin yönetmeninin belirlendiğini duyurdu. Trick’r Treat ve Godzilla: King of the Monsters filmlerinin başındaki isim Michael Dougherty Nightbreed’i yönetecek kişi olacak.

Barker’ın 1988 tarihli kısa romanı Cabal’dan uyarlanan diziyle ilgili yönetmeni dışında pek bir bilgi yok. Barker’ın bizzat senaryosunu hazırladığı eser 1990’da bir de filme uyarlanmıştı. Barker’ın yazıp yönettiği film gişede hayal kırıklığına uğramışsa da yazarı sevenler filme de hayranlık duymuşlardı. Yapımın diziye uyarlanacağı haberi ise 2018’de gelmişti.

Barker ve filmin stüdyosu eserin tonu konusunda yaratıcı vizyon bakımından ayrılıklar yaşamıştı ve iki tarafın da memnun olmadığı bir eser ortaya çıkmıştı. Barker kitabından derinlikli bir kara fantazi uyarlaması çıkartmak isterken yapımcıların hedefi bol cinayetli, bol kanlı bir korku filmi yapmaktı. Yıllar geçtikçe kült haline gelen film için Barker 2014 ve 2017’de iki ayrı genişletilmiş versiyon yayınlandı.

Film Boone adında genç bir adamın başından geçenleri anlatıyordu. Midian adındaki, olağanüstü varlıkların yaşadığı bir yer altı şehrini keşfini izlemiştik. İnsanlar Midian’a saldırdıklarında Boone’un Nightbreed adındaki şehrin yerlileriyle birlik olup olmamaya karar vermesi gerekiyordu ve film bu noktadan kurgusunu ilerletmişti.

Barker bu öyküye geri dönmenin, yeniden yazmanın heyecan verici olduğunu söyledi:
“30 sene sonra Midian’a dönüp bu karakterlerden hangilerinin hâlâ ilgi çekici olduğunu, bana hitap ettiğini keşfetmek çok heyecanlı bir deneyim.”

Nightbreed Dışında Hellraiser ve Books of Blood da Ekrana Uyarlanıyor

hellraiser dizi hbo

Barker şu sıralar dizinin taslağını hazırladığını, henüz çekime hazır bir senaryo bulunmadığını da belirtti.

Ekranlara gelmeye hazırlanan tek Clive Barker eseri Nightbreed dizisi değil. Ünlü yazarın bir diğer kült eseri Kan Kitapları, Books of Blood adıyla Hulu’da yayınlanmak üzere. 7 Ekim’de yayınlanacak film Barker’ın antoloji öykülerinden uyarlandı.

Barker’ın belki de en ünlü eseri olan Hellraiser’ın de birden fazla uyarlaması şu sıralar geliştiriliyor. Birisi HBO’nun hazırladığı ve Barker’ın uygulayıcı yapımcılık ve senaristlik görevlerini üstlendiği dizi. Dizinin yönetmenliğini David Gordon Green’in yapacağını da daha önce duyurmuştuk. Diğer Hellraiser uyarlaması da 10 filmlik seriyi yeniden kuracak olan film. David S. Goyer’ın senaryosunu hazırladığı film için de yeni haberler yavaş yavaş geliyor.

Cabal kısa romanının Kabal adıyla Oğlak Yayınları tarafından dilimize kazandırıldığını da belirtelim.

90’ların korku üstadı Clive Barker’ın eserlerini yeniden izlemek için heyecanlı mısınız? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyoruz.

* * *

* Clive Barker Geri Dönüyor: Korku ve Fantezinin Usta İsmi Yeni Eserlerini Duyurdu

Kaynak: Tor

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Dvne Dvne dedi ki:

    Cabal, Clive Barker’dan okuduğum kitaplar arasında en az coştuğum hikaye sanırım ya. Okurken baya sıkıldığımı hatırlıyorum, eski uyarlamayı da izlemedim. Ama diziden Barker’ın kendisinin dahil oluşuyla birlikte yaratıcı işler çıkabilir.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

george r.r. martin game of thrones

George R.R. Martin, Game of Thrones Dizisindeki En Hoşlanmadığı Sahneyi Açıkladı

Kargalar İnsanlar Bilinç

Kargalar, İnsanlar ve Primatlarda Görülen Bir Bilinç Tipine Sahip