in

Öğretmen Dizisi 1. Bölümü Yayında: Sosyal Medya İkiye Bölündü

Öğretmen dizisi 1. bölümü yayında. Fox TV’nin gizem türündeki Japon yapımı Mr. Hiiragi’s Homeroom’dan uyarladığı seri, sosyal medyada gündem oldu.

Öğretmen Dizisi Fox

Dram, gençlik ve psikolojik gerilim türlerine dahil edebileceğimiz; Türk yapımı Fox TV dizisi Öğretmen 1. bölümü ile dün akşam izleyicinin karşısına çıktı. Yapım, bir süredir fragmanları ve genç kadrosu ile dikkat çekiyordu. İlk bölümün ardından sosyal medya adeta ikiye bölündü.

Türk televizyonlarının alışılageldik konularının uzağında durması ile genel izleyiciden fazlasını ilk bölümün başında ekranın başına toplayan Öğretmen dizisi, yayınlanan 1. bölüm ile adından söz ettirmeyi başardı.

Görev yaptığı okula onlarca bomba yerleştirip öğrencilerini esir alan Akif öğretmenin hikâyesini takip ettiğimiz dizi hakkında tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Öğretmen Dizisi Fox

MEDYAPIM ve MF Yapım tarafından geliştirilen ve yönetmen koltuğuna Koray Kerimoğlu’nun oturduğu dizi izleyicilerle buluştu. Senaryosu Koray Kerimoğlu tarafından kaleme alınan Öğretmen, “Mr. Hiiragi’s Homeroom” (3 Nen A Kumi: Ima kara Mina-san wa, Hitojichi Desu) adlı Japon dizisinden Türkiye’ye adapte edildi.

54 dakikalık bölüm süresiyle toplamda 10 bölüm olarak yayınlanan Mr. Hiiragi’s Homeroom’a karşı Öğretmen dizisinin bölüm süresi 2 saat olarak gözüküyor. İlk sezonun kaç bölüm devam edeceği ise şimdilik belli değil.

Öğretmen Dizisi Konusu ve Yabancı Kaynakları

Dizi, idealist bir lise öğretmeni olan Akif’in, öğrencilerine ve topluma, günümüzde kaybedilen değer olan “erdem”i, yeniden hatırlatma çabasıyla kurduğu stratejik plan ve bu plan sonrası gelişen olaylara odaklanıyor.

Öğretmen Dizisi Fox

Son yıllarda okullarda iyice belirgin hale gelen “zorbalık” meselesine eleştirel bir yaklaşım takınan dizi, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Eser, her ne kadar Japon yapımı Mr. Hiiragi’s Homeroom’un Türkiye’ye uyarlanmış versiyonu olsa da başka esintiler de taşıyor. Bunlardan en büyüğü ise Akif rolündeki İlker Kaleli’nin La Casa de Papel dizisindeki Profesör karakterine olan benzerliği. Bu yakınlığı hem dış görünüşte hem de karakter davranışlarında gözlemlemek mümkün. Ek olarak darphane baskını ve içindeki insanları esir alma tarafıyla da Öğretmen dizisine doğrudan bağlanabiliyor.

Öte yandan planın odak noktası farklı olsa da “sınıfı rehin alan öğretmen/öğrenci” konusu da daha önce defalarca işlenmiş bir konu. Özellikle ABD okullarında sık sık rastlanan bu kriz anları pek çok kez sinema ve televizyon, hatta edebiyatın konusu oldu.

Öğretmen dizisini bu açılardan inceleme fırsatı bulduğumuzda, yapım pek de yenilikçi bir yanıyla öne çıkmıyor.

Öğretmen Dizisi Oyuncu Kadrosu

Dizi, başrol İlker Kaleli ile birlikte dikkat çeken oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Bunlardan birisi de polis departmanından Komiser Yılmaz karakterini canlandıran Serkan Keskin. Ayrıca Ceren Moray, Serhat Kılıç, Afra Saraçoğlu ve Şerif Erol da dizinin ana oyuncu kadrosu arasında bulunuyor.

ogretmen dizisi konusu hikayesi

Yapımdaki lise öğrencileri ise bu defa “30 yaş ve üzeri” isimlerden seçilmeyerek bir yenilik getirmeyi başarıyor.

Öğretmen dizisinin çekimleri, İstanbul’un Beykoz ilçesinde gerçekleştirilmeye devam diyor.

Dizi Sosyal Medyadan Çeşitli Yorumlar Aldı

Dizinin sosyal medya tepkileri ise çeşitli oldu. Bir taraf, konu her ne kadar orijinal olmasa da yerli televizyonda böyle bir tarafa eğilinmesini olumlu buldu. Kimileri yapımı yüzeysel, uzun ve aşırı didaktik olarak tanımladı. Bununla birlikte “öfkeli” bir kesim de vardı.

ogretmen dizi fox tv

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, sosyal medyasından diziyi fiyasko olarak tanımladı. Aydoğdu şöyle konuştu:

“Öğretmen, ne olursa olsun, sevgi çınarıdır. Kızarken bile o duyguyu sevgiyle besler. Şefkat ve edeple terbiye edendir, psikopat değildir.”

Öğretmen dizisinin 1. bölüm fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz:

YouTube video

İlk bölümü 4 Mart Çarşamba günü yayınlanan dizinin 2. bölümü ise gelecek hafta 11 Mart 2020 tarihinde ekranlarda olacak.

Dizinin 2. bölümünün tanıtımı da dün akşam izleyicilerle paylaşıldı:

YouTube video

Peki sizin Öğretmen dizisi için ilk yorumlarınız neler? İzleme fırsatı bulabildiniz mi? Ekranlarda böyle yapımlar görmeye nasıl yaklaşıyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz!


* Şahsiyet Dizisi Meksika’da Televizyona Uyarlanıyor

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

the batman robert pattinson

The Batman Filminin Yeni “Batmobile”i ile Tanışın

Doctor Who 12. Sezon Final

Doctor Who 12. Sezon Finali ile 44 Yıllık Sır Perdesi Aralandı