in

Peaky Blinders Yaratıcısından Charles Dickens Uyarlaması Great Expectations Geliyor

Peaky Blinders dizisinin yaratıcısı Steven Knight, Ridley Scott ve Tom Hardy ile birlikte Charles Dickens’ın kült eseri Great Expectations’ı diziye uyarlıyor.

Peaky Blinders - Steven Knight - Charles Dickens - Great Expectations

Peaky Blinders ile büyük ses getiren, Taboo ile kalitesini konuşturan Steven Knight yepyeni bir drama ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından Charles Dickens‘ın Great Expectations (Büyük Umutlar) eseri televizyona uyarlanıyor. Dizinin yapımcı koltuğunda oturanlar arasında Steven Knight ile birlikte Ridley Scott ve Tom Hardy de yer alıyor.

Son olarak Peaky Blinders 5. sezon ile karşımıza çıkan, See, A Christmas Carol ve SAS: Rogue Heroes gibi yapımlarla da adını duyuran Steven Knight, yeni bir drama için yola çıkıyor. Knight, Dickens’ın ilk olarak 1861 senesinde yayımlanan ve o tarihten beri çokça okunan Büyük Umutlar adlı romanını ekranlara getiriyor.

Üstelik Great Expectations, Steven Knight‘ın çalışacağı ilk Charles Dickens işi değil. Sanatçı daha önce Guy Pearce ve Andy Serkis‘li A Christmas Carol uyarlamasının da altına imzasını atmıştı.

Peaky Blinders - Steven Knight - Taboo

Senarist, yönetmen ve yapımcı Knight, şimdi de Dickens’ın bir başka klasiğini ekranlara taşımaya hazırlanıyor.

Peaky Blinders Yapımcısına Great Expectations Uyarlamasında Ridley Scott ve Tom Hardy Eşlik Ediyor

Steven Knight, tıpkı A Christmas Carol dizisinde olduğu gibi yeni uyarlamayı da BBC ve FX ortaklığında gerçekleştirecek. Knight, daha önce kurduğu köprüleri çok iyi kullanmasını biliyor. Çünkü yeni dizi uyarlamasının yapımcı koltuğu, Taboo dizisinde de birlikte çalıştıkları Ridley Scott ve Tom Hardy‘yi bir araya getiriyor.

Great Expectations dizisi toplamda 6 bölümden oluşacak ve her bölüm birer saat sürecek. Steven Knight, esere duyduğu hayranlığı saklamıyor, Pip’in macerasını ise çok özel buluyor.

Charles Dickens‘ın 100 yılı aşkın süredir beğeniyle okunan Büyük Umutlar (Great Expectations) romanı 19. yüzyıl İngiltere’sinde, bir madenci köyünde geçiyor. Bir yetim olan Pip adlı kahramanın taşradaki yoksul hayatının hızla değişmesini mercek altına alan roman, sınıflar arasındaki çatışmayı da gözler önüne seriyor. Bir yanda çağın gerçekleri, diğer yanda da bireylerin düşkünlükleri Büyük Umutlar kitabında başarıyla işlenir.

Great Expectations
Great Expectations (1998)

Charles Dickens uyarlaması bu yeni dizi için henüz bir yayın tarihi ya da oyuncu tercihi gibi detaylar açıklanmış değil.

Büyük Umutlar daha önce David Lean tarafından 1946 yılında, Alfonso Cuarón tarafından 1998 yılında ve Mike Newell tarafından 2013 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştı.

Peki siz Steven Knight imzalı böyle bir diziye ne diyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* İngiliz Edebiyatının En Önemli Yazar ve Şairleri

Kaynak: Variety

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

M. Olgay Söyler - Kitap Önerileri İnanç Tarihi

M. Olgay Söyler Öneriyor: Kayıp Rıhtım Okurları İçin 7 Kitap

Percy Jackson Dizi Disney+

Percy Jackson Dizi Uyarlaması Kesinleşti