in ,

Meşhur Çizgi Film Karakteri Pepe Le Pew, Tecavüzü Normalleştirdiği için İptal Edildi

Pepe Le Pew karakterinin fişi çekildi. Warner Bros., Looney Tunes karakterini tecavüzü normalleştirdiği gerekçesi ile iptal etti.

Pepe Le Pew Tecavüz İptal
- Reklam -
- Reklam -

Warner Bros.’un Looney Tunes ve Merrie Melodies çizgi dizilerinde sıkça kullandığı popüler karakter, yola artık devam etmeyecek. Bir kokarca olarak karşımıza çıkan Pepe Le Pew ekrana veda ediyor. Nedeni ise karakterin tecavüz eylemini normalleştirmesi olarak açıklanıyor.

İlk olarak 6 Ocak 1945 yılında Stinky ismiyle Odor-able Kitty adlı Looney Tunes çizgi dizisinde karşımıza çıkan karakter, uzun yıllar çizgi dizi dünyasının öne çıkanlarından birisi oldu. Yer aldığı bölümlerde genellikle dişi hayvanlara âşık olup onlara kendisini sevdirmeye çalıştı. Ancak kokusu nedeniyle işler beklendiği gibi gitmedi. Pepe Le Pew’in yer aldığı For Scent-imental Reasons, 1949 senesinde En İyi Kısa Animasyon kategorisinde Oscar Ödülü’ne de layık görüldü.

Karakterin dahil olduğu çizgi diziler, filmler ve video oyunlar geliştirildi.

- Reklam -

Son dönemde karakter hakkında çıkan olumsuz eleştiriler ise Pepe Le Pew’in sonu oldu. Artık Looney Tunes yapımlarında bu karakteri göremeyeceğiz.

Pepe Le Pew Artık Hiçbir Yapımda Karşımıza Çıkamayacak

Warner Bros.’un uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni Space Jam filmi A New Legacy, karakterin yeniden gündeme geldiği haber oldu. Space Jam 2’da, Pepe Le Pew karakterinin de görüneceği öne sürülüyordu. Fakat bir süre önce kokarcanın yapımdan kaldırıldığı belirtildi. Dahası, kendisinin bir daha hiçbir projede kullanılmayacağı da belirtildi.

Pepe Le Pew Tecavüz İptal

Geçen haftalarda New York Times gazetesi Pepe Le Pew karakteri hakkında bir makale yayınlamış ve bu metinde tecavüzü normalleştiren çizgi film karakterleri hedef alınmıştı. Karakteri 70 yıldan uzun bir süredir aynı kişilik özellikleri ile izliyoruz. Lew’in dişi karakterleri baştan çıkartma yolları kimi zaman eleştirilere konu olmuştu. Özellikle MeToo Hareketi ile başlayan süreçte bu karakter de sık sık gündeme geldi.

- Reklam -

Warner Bros. da artık bu eleştirilere kayıtsız kalmadı ve şirketi temsil eden karakterlerinden birisinin fişini çekmiş oldu.

16 Temmuz 2021 tarihinde HBO Max üzerinden yayınlanacak Space Jam 2 filmi, Lola Bunny, Bugs Bunny, Daffy Duck, Marvin the Martian, Tweety Bird, Sylvester Cat, Foghorn Leghorn ve diğer pek çok Looney Tunes kahramanını geri getirecek. Yapımda aynı zamanda LeBron James, Don Cheadle, Khris Davis, Sonequa Martin-Green ve Cedric Joe gibi oyuncular da yer alacak.

Peki siz bu hamleyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Movie Web

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

21. Yüzyılın En İyi Oyuncu Performansı Leonardo dicaprio

The New Yorker Açıkladı: 21. Yüzyılın En İyi 30 Oyuncu Performansı

Percy Jackson dizisi disney+

Percy Jackson Dizisi, Kalite Açısından The Mandalorian’dan Aşağı Kalmayacak