in

Ragnarok: Netflix Norveç’in Fantastik Dizisi Yayında

Ragnarok dizisi Netflix’teki yerini aldı. İskandinav mitolojisine odaklanan Norveç yapımı fantastik gençlik dizisi artık yayında.

Ragnarok Netflix

Netflix 190 farklı ülkedeki yolculuğuna devam ediyor. Sıradaki orijinal yapım Netflix Norveç’e ait. Mitoloji, fantezi ve gençlik türlerini bir araya getiren Ragnarok dizisi kanalın kütüphanesindeki yerini aldı.

Netflix dijital yayıncılığa geçtiği andan beri gençlik/fantastik türündeki yapımlara ayrı bir ilgi göstermeye devam ediyor. Platformun ağırlıklı yaş kitlesi de düşünüldüğünde bu durum oldukça normal. Ülkemizde Hakan: Muhafız (The Protector) ve Atiye (The Gift) gibi yapımlara imza atan Netflix, yurt dışında da orijinal içerikler üretmeyi sürdürüyor.

[Ragnarok 1. Sezon İncelemesi]

Kanal, İskandinav ülkelerindeki The Rain ve Quicksand ile yakaladığı başarı sonrası bu topraklardan çıkacak yapımlara da hız verdi. Netflix’in sıradaki kuzey yapımı ise İskandinav mitolojisinden beslenen Ragnarok dizisi oldu.

İskandinav Mitolojisi Ragnarok Dizisi Ne Hakkında?

31 Ocak 2020 tarihinde Netflix kütüphanesindeki yerini alan Ragnarok için yayınlanan resmi tanıtım şu şekilde:
Kirliliğin iyice zehirlemeye başladığıeriyen buzullarınsıcak kışlarınsağanak yağışların sarsıcı sonuçlar doğurduğu bir Norveç kasabasında geçen hikayeye sahip Ragnarokkıyameti yoğun biçimde hissetmekte olan bu kasabadaki kadim bir kötülüğü alt etmek için bir efsanenin doğuşuna odaklanıyor.
İklim odaklı bir kıyamete sürüklenen Edda adındaki kurgusal Norveç kasabasında geçen olayları işleyen dizi; mitoloji ve fantastik edebiyat gibi türlere ilgi duyanlar için şimdiden dikkat çekici bir alternatif olmayı başardı.

Ragnarok

İlk sezonu 6 bölümden oluşan Ragnarok, bölüm sürülerinde ise 40 ila 46 dakikalık bir aralıkta yayınlandı. Dizinin bölüm isimleri ise sırasıyla şu şekilde: “Yeni Çocuk”, “541 Metre”, “Jutulheim”, “Ginnungagap”, “Atom Numarası 48” ve “Evet, Bu Ülkeyi Seviyoruz”.

Ragnarok Dizisi Kadro ve Teknik Ekip

Kasabanın karanlık sırlarının mitoloji eşliğinde açığa çıktığı, kıyamet temalı Ragnarok kadrosunda yerel oyuncuları tercih ediyor. David Stakston, Jonas Strand Gravli, Theresa Frostad Eggesbø, Herman Tømmeraas, Emma Bones, Henriette Steenstrup, Odd-Magnus Williamson, Synnøve Macody Lund, Bjørn Sundquist ve Gísli Örn Garðarsson yapımda rol alan isimler arasında bulunuyor.

Danimarkalı yönetmen ve senarist Adam Price tarafından yaratılan Ragnarok’un yönetmenleri arasında Mogens Hagedorn ve Jannik Johansen bulunuyor. Adam Price ismini ise Herrens veje, Borgen ve Gidseltagningen gibi çeşitli İskandinav yapımlarından tanımak mümkün.

Çekimleri Norveç’in 5 bin nüfuslu kasabası Odda’da gerçekleştirilen yapımın ikinci sezonuna dair henüz bir bilgi yok.

Peki siz Ragnarok’u nasıl buldunuz? Diziye dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

Çözerken Kuzey’in Sert Rüzgârlarını Hissedeceğiniz Bir İskandinav Mitolojisi Testi

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for valarrr valarrr dedi ki:

    Diziyi az önce bitirmiş bulunuyorum. O ne güzel manzara, el değmemiş yer. İzlerken insanda kuzeye gitme isteği uyandıran bir yapım.

    Klasik gençlik dizisi, araya fantastik ögeler katılmış. Mitolojiyi modern çağla birleştirmişler. Sıkılmadım izlerken. 2 günde bitirdim zaten. Politik mesajları da var dizinin. Norveç’in masum güzelliği pek de öyle olmayabilir gibisinden… Tavsiye ederim tam kış ayında izlenecek bir dizi olmuş.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

2020 BAFTA Kazananları

2020 BAFTA Kazananları Duyuruldu

Yan Lianke Günler Aylar Yıllar

Çin’in En Önemli Yazarlarından Yan Lianke’nin Bir Eseri Daha Türkçede