in

Ringworld Dizi Oluyor: Pilot Bölüm Alan Taylor’a Emanet

Ringworld dizi oluyor. Sevilen bilimkurgu serisi Halka Dünya Amazon Prime uyarlamasıyla geliyor. Dizinin pilot bölümü Alan Taylor’a emanet.

Ringworld Halka Dünya Dizi Amazon
- Reklam -
- Reklam -

Geçen aylarda MGM stüdyosuyla bir sözleşme imzalayan yapımcı Akiva Goldsman, Larry Niven’ın sevilen bilimkurgu roman serisi Halka Dünya (Ringworld) için hazırlanan dizi uyarlaması ekibine katıldı. Dizinin senaryosunu ve yürütücü yapımcılığını üstlenen Goldsman, verdiği bir röportajda dizinin pilot bölümünü yönetecek ismin Alan Taylor olduğunu söyledi.

İlk kez 1970 yılında yayınlanan Ringworld, bizlere Louis Gridley Wu adlı karakterin hikâyesini anlatıyor. Wu, teknolojik olarak gelişmiş uzak bir gelecekte 200. yaşını kutlamakta, canı ise oldukça sıkılmaktadır. O da böylece bir kadın ve iki uzaylıdan oluşan bir ekibin teklifini kabul eder ve “Bilinen Uzay”ın ötesindeki Halka Dünya’yı keşfe çıkar.

Röportajda dizinin pilot bölümü için aktif olarak çalıştığını belirten Akiva Goldsman, Amazon ve MGM arasında telefon konuşmaları yaptığını da aktardı. Yapımcı ayrıca Alan Taylor’ın pilot bölüme yönetmen olarak atanmasıyla da dizinin çekim için hazır olmasını umduğunu söyledi. Hakları 2017 yılından beri Amazon’un elinde olan Halka Dünya için, Goldsman ve Taylor isimleri duyurulana kadar pek bir ses çıkmıyordu.

- Reklam -

Ringworld Halka Dünya Dizi Amazon

Goldsman, The Lord of the Rings dizi için yüz milyonlarca dolar harcayan, bekleyen yapımları arasındaysa Utopia ve The Underground Railroad gibi isimler olan Amazon’un yayın stratejisine dair fikrini belirtmese de, Ringworld’ün hayranların ilgisini çekeceğine dair kendisine güveniyor.

Larry Niven’ın Ringworld Adlı Evreni Oldukça Komplesk ve Ayrıntılı”

Amazon’un aradığı şeyin ne olduğunu bilmediğini belirten Goldsman, varsayımının stüdyonun kendilerine hareket şansı tanıyan büyük projelerden hoşlanması olduğunu söyleyerek Man in the High Castle örneğini verdi.

“Bu gibi yapımların yarattığı evren büyük ve etraflıca oluyor. Böyle projelerden boşta kalanların sayısı çok az ama Bilinen Uzay bence kesinlikle bu projelerden birisi. Lise yıllarında Larry Niven hayranı olan bizler için Niven’ın evreni, oldukça kompleks ve ayrıntılı bir yapıya sahipti ve Ringworld bu yapının girişini oluşturuyordu. Benden akıllılar bu yapıyı çözmeye çalıştı, umuyorum ki bu sefer başaracağız.”

Alan Taylor Ringworld Amazon

- Reklam -

Kariyerinde The Sopranos, Deadwood ve Oz gibi birçok başarılı dizinin yönetmenliği olan Alan Taylor, son zamanlarda yönettiği Thor: The Dark World ve Terminator Genisys gibi filmlerle de gündeme geldi. The Sopranos’la Emmy kazanan Alan Taylor, Game of Thrones’un da birçok bölümünün yönetmenliği yaptı.

Dizinin ekranlara ne zaman taşınacağı ve kadrosunda hangi oyuncuları barındıracağı henüz belli değil.

Hugo, Nebula ve Locus ödüllü Larry Niven’ın kaleme aldığı Halka Dünya romanları Türkçeye de kazandırılıyor.

Peki siz daha önce Ringworld serisi ile tanışmış mıydınız? Kitaplara dair yorumlarınızı ve diziden beklentilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Collider Açıkladı: 21. Yüzyılın En İyi 25 Bilimkurgu Dizisi

Kaynak: Collider

Ensar Çırak

İzmir'de doğdu. İlkokulda dramayla uğraştı, futbol oynadı. Sonra basketbola sardı ve daha çok sevdiğini anladı. Küçüklüğünden beri oyunlara hasta. Fantastik edebiyat sever. Ortaokulda arkadaşıyla başarısız bir bilim kurgu denemesi oldu. Zamanında bir sürü balığı vardı ama şimdi hiçbiri yok. Şu sıralar İstanbul'da, üniversiteyle uğraşıyor.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Davram Davram dedi ki:

    Çok sıkı kitaplardır. Umarım hakkını vererek çekerler de keyifle izleriz. En çok ta Wu’nun kendini tellediği eğlenceli kısımları bekliyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kaplumbağa Günlüğü - Russell Hoban

Kaplumbağa Günlüğü: Russell Hoban Yeniden Türkçede

Diskdünya 20 Domuz Baba - Terry Pratchett

Diskdünya Serisi 20. Kitap Domuz Baba ile Devam Ediyor