in

George R.R. Martin, HBO’ya Zelazny’nin Roadmarks Adlı Bilimkurgusunu Uyarlayacak

George R.R. Martin, HBO için yeni bir dizi uyarlayacak. Taht Oyunları’nın yazarı, Roger Zelazny’nin bilimkurgu romanı Roadmarks’ı ekrana taşımaya hazırlanıyor.

Roadmarks Dizisi George R.R. Martin HBO

George R. R. Martin, pek de ara vermeden yeni bir HBO deneyimi ile buluşmaya hazırlanıyor. Ünlü yazar, Roger Zelazny’nin Roadmarks adlı bilimkurgu ve fantezi romanını diziye uyarlayacak.

Martin’in önceki dizisi Game of Thrones 2019’da sona ermişti. Sonrasında ünlü yapımcının elinde uzun süredir beklenilen hiçbir proje de kalmamıştı. Nihayet yeni yapımı konusunda sessizliğini bozdu ve Roadmarks için kolları sıvadı.

Roadmarks dizisinde Martin’in yanında Kalinda Vazquez de çalışacak. Vazquez, geçmişte Star Trek: Discovery dizisinde senaristlik ve Fear The Walking Dead’te uygulayıcı yapımcılık yapmıştı. Vazquez, Roadmarks dizisinde senarist, uygulayıcı yapımcı ve genel yönetmen olacak.

Roger Zelazny’nin 1979’da yayımladığı romanı Roadmarks kitabının arka kapak yazısı şöyle:

“Yol hayallerin ötesine kadar giden geçmişten uzak geleceğe uzanıyor. Yol’u kullananlar bütün zaman ve mekana, alternatif evrenlere, yaşanmamış geçmişlere gitme gücüne sahip. Bel’kwini Ejderhaları Yol’u niye inşa etti? Ejderhalar kim? Kimse bilmiyor. Nihayetinde, Yol her zaman vardı ve bulmasını bilenler için her zaman var olacak.”

Roadmarks, George R. R. Martin için Yeni Bir “Ejderhalı Dizi” Deneyimi Olacak

Ünlü yapımcı, yazar ve senarist George R. R. Martin ve romanın yazarı Roger Zelazny’nin arkadaşlığı kitabın yayınlandığı döneme kadar gidiyor. Martin, Zelazny’le ve yeni diziyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Televizyon kariyerim 1985’te Roger Zelazny’nin Last Defender of Camelot’unu The Twilight Zone dizisi için uyarladığımda başladı. Roger, arkadaşım, ustam ve yaşamış en büyük bilimkurgu yazarlarından. Onun eserini televizyona uyarlamak büyük bir onur. Bu yüzden, HBO’da yayınlanacak Roadmarks’ta çalışmak için heyecanlıyım. Elimizde harika bir kitap ve muazzam senarist Kalinda Vasquez var. Bir de, HBO sayesinde, güzel, orijinal bir dizi yapmak için ihtiyaç olan her şey var. Yani önümüzdeki uzun ve heyecanlı yolculuğun başlamasını dört gözle bekliyorum.”

george r.r. martin roadmarks hbo dizi yeni

Roadmarks’ta ayrıca daha önce yine George R. R. Martin dizisi Game of Thrones’ta görev almış Vince Gerardis yardımcı uygulayıcı yapımcılık yapacak. Gerardis, Martin’in yeni projesi House of the Dragon’da da çalışacak.

Roger Zelazny ülkemizde en çok İthaki Yayınları’ndan çıkan Işık Tanrısı romanıyla tanınıyor. Gelgelelim, Roadmarks’ın henüz Türkçe bir baskısı yok.

George R. R. Martin geçen haftalarda Kış Rüzgarları adını verdiği yeni Buz ve Ateşin Şarkısı kitabından bahsetmişti. Yeni eserinin olası çıkış tarihi ile ilgili belirsiz ifadeler kullanan Martin, kitaptan yüzlerce sayfayı tamamladığını da duyurmuştu.

Peki siz Roadmarks için heyecanlı mısınız? George R. R. Martin’in 6. kitabı tamamlamaya odaklanmak yerine yeni projeleri kabul ediyor olmasına ne diyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Deadline

Oyla!

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

31 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for mephisto mephisto dedi ki:

  Kendisi için en azından twitch yayını açmıyor diyordum :d dizi uyarlamakla uğraşarak çıtayı çok yükseltti. Bakalım Rothfuss ne yapacak. :woman_facepalming:

 2. Avatar for murgul murgul dedi ki:

  Peki siz Roadmarks için heyecanlı mısınız? George R. R. Martin ’in 6. kitabı tamamlamaya odaklanmak yerine yeni projeleri kabul ediyor olmasına ne diyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum ’da bizimle paylaşabilirsiniz.

  Yaşı 50-55 olsa istediğini yapsın kendi hayatı derim de 72 yaşına gelmiş GRR Martin. Yahu bu yaştan sonra “neden? neden? neden?” diye sormadan edemiyorum. Para için mi? Zaten çok fazla paran yok mu George? Ne yapmak istiyorsun da paran yetmediği için yapamıyorsun?

  Daha yazman gereken 2 tane 1000 sayfadan uzun kitap ve Fire&Blood 2 var ve sen 72 yaşındasın ama sen kendi kitaplarından başka bir şey düşünmemek yerine halen başka projelerle ilgileniyorsun.

  Gerçekten bilemiyorum empati yapmaya, neden böyle yapıyor anlamaya çalışıyorum ama mantıklı bir sebep bulamıyorum. TV projesi yapmayı kitap yazmaktan daha çok seviyor sanırım başka bir açıklama bulamıyorum çünkü kendisi daha önceki açıklamalarının birinde TV projelerinin kitap yazım sürecini aksattığını söylemişti.

  Ya da kendisinin okurlara karşı sorumlu olduğunu düşünmüyor, seriyi tamamlamak zorunda hissetmiyor. Ben tamamlayamazsam başkaları tamamlar diye mi düşünüyor acaba? Muhtemelen Daniel Abraham.

  Böyle devam ederse 85 yaşında tamamlamış olur muhtemelen seriyi. :roll_eyes: Sağlığı için dua etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok.

 3. Avatar for silence silence dedi ki:

  Yazar durumun kendisi de farkında. Kitapların yarım kalabileceğinin farkında ve bu durum da yazarı şöyle bir duruma sokmuş; “Oturup kitap yazarsam kitaplar biter ama kazandığımı harcamadan bu dünyadan gidebilirim. O zaman kitaplar kalsın kazandıklarımı harcamaya bakayım, benden sonra bu işin ekmeğini kim yemek istiyorsa onlar tamamlasın. Tamamlarsa da kendilerine tamamlamazlarsa da kendilerine.”
  Bu haberden sonra anladım ki yazar emekli olmuş ve yeni kitap gelmeyecek.

 4. Avatar for driveinthenails driveinthenails dedi ki:

  Bu arada ayrıca üzülerek bir şey belirtmek istiyorum, bilmiyorum Brandon Sanderson falan fistan gibi yazarlar tamamlar diyen arkadaşlar var, onlara maalesef katılmıyorum. Martin diğer iki kitabın gidişatını baştan sona detaylıca en ince ayrıntısına kadar anlatmazsa kralı gelsin o iki kitabı tamamlayamaz. Yazarları küçümsemek benim haddime değil, ama kimse de Martin’in keskin zekası ve unsurları birleştirici aklı yok. Patrick Rothfuss’u zeka konusunda birbirlerine çok yakın görüyorum. O bile Martin’in yapıtının hak ettiği değeri veremez. B.S, Zaman Çarkı serisini tamamladığında dönüşlerin çoğu pozitifti, hatta birkaç yakın dostum Robert Jordan’ın yazabileceğinden daha iyi yazdığını bile söylemişti. İhsan Oktay Anar’ın diline benzer bir kitabı yazmak nasıl komik ve taklitçi gözükürse, Martin’in kitabını tamamlamak isteyenler de aynı duruma düşecek olur gibime geliyor.

  Seni kendimden nefret edebilecek kadar çok sevdiğim için senden nefret ediyorum Martin.

 5. Avatar for _OZ _OZ dedi ki:

  Martin’i Herbert, Tolkien, Asimov gibi yazarların yaşayan son temsilcisi olarak görüyorum. Başka bir Martin başlığında dediğim gibi yazıp da vazgeçtiği fikirlerden 100 tane kitap çıkardı ve maalesef kimse onun kitaplarını tamamlayamaz. Gönül isterdi ki diziden önce veya onun etkisiyle çoktan bitirseydi seriyi ama dünya değişiyor ve Martin’de buna ayak uydurabilecek zekaya sahip. Çıkaracağı kitap herkesi tatmin edecektir sonunda. Martin’in bu projede yer alması Zelazyn’in de daha çok tanınmasını sağlayacaksa ne güzel.

  Şu aralar bir çok yazarın benim de dizimi çekseler kaygısıyla yazdığına eminim.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

26 cevap daha var.

Fate: The Winx Saga 2 sezon onay netflix

Fate: The Winx Saga 2. Sezon Onayını Aldı

İsimsiz Dağların Tanrısı: M. Bahadırhan Dinçaslan’dan Modern Çağda Mitolojik Manzaralar