in

George R.R. Martin, HBO’ya Zelazny’nin Roadmarks Adlı Bilimkurgusunu Uyarlayacak

George R.R. Martin, HBO için yeni bir dizi uyarlayacak. Taht Oyunları’nın yazarı, Roger Zelazny’nin bilimkurgu romanı Roadmarks’ı ekrana taşımaya hazırlanıyor.

Roadmarks Dizisi George R.R. Martin HBO

George R. R. Martin, pek de ara vermeden yeni bir HBO deneyimi ile buluşmaya hazırlanıyor. Ünlü yazar, Roger Zelazny’nin Roadmarks adlı bilimkurgu ve fantezi romanını diziye uyarlayacak.

Martin’in önceki dizisi Game of Thrones 2019’da sona ermişti. Sonrasında ünlü yapımcının elinde uzun süredir beklenilen hiçbir proje de kalmamıştı. Nihayet yeni yapımı konusunda sessizliğini bozdu ve Roadmarks için kolları sıvadı.

Roadmarks dizisinde Martin’in yanında Kalinda Vazquez de çalışacak. Vazquez, geçmişte Star Trek: Discovery dizisinde senaristlik ve Fear The Walking Dead’te uygulayıcı yapımcılık yapmıştı. Vazquez, Roadmarks dizisinde senarist, uygulayıcı yapımcı ve genel yönetmen olacak.

Roger Zelazny’nin 1979’da yayımladığı romanı Roadmarks kitabının arka kapak yazısı şöyle:
“Yol hayallerin ötesine kadar giden geçmişten uzak geleceğe uzanıyor. Yol’u kullananlar bütün zaman ve mekana, alternatif evrenlere, yaşanmamış geçmişlere gitme gücüne sahip. Bel’kwini Ejderhaları Yol’u niye inşa etti? Ejderhalar kim? Kimse bilmiyor. Nihayetinde, Yol her zaman vardı ve bulmasını bilenler için her zaman var olacak.”

Roadmarks, George R. R. Martin için Yeni Bir “Ejderhalı Dizi” Deneyimi Olacak

Ünlü yapımcı, yazar ve senarist George R. R. Martin ve romanın yazarı Roger Zelazny’nin arkadaşlığı kitabın yayınlandığı döneme kadar gidiyor. Martin, Zelazny’le ve yeni diziyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Televizyon kariyerim 1985’te Roger Zelazny’nin Last Defender of Camelot’unu The Twilight Zone dizisi için uyarladığımda başladı. Roger, arkadaşım, ustam ve yaşamış en büyük bilimkurgu yazarlarından. Onun eserini televizyona uyarlamak büyük bir onur. Bu yüzden, HBO’da yayınlanacak Roadmarks’ta çalışmak için heyecanlıyım. Elimizde harika bir kitap ve muazzam senarist Kalinda Vasquez var. Bir de, HBO sayesinde, güzel, orijinal bir dizi yapmak için ihtiyaç olan her şey var. Yani önümüzdeki uzun ve heyecanlı yolculuğun başlamasını dört gözle bekliyorum.”

george r.r. martin roadmarks hbo dizi yeni

Roadmarks’ta ayrıca daha önce yine George R. R. Martin dizisi Game of Thrones’ta görev almış Vince Gerardis yardımcı uygulayıcı yapımcılık yapacak. Gerardis, Martin’in yeni projesi House of the Dragon’da da çalışacak.

Roger Zelazny ülkemizde en çok İthaki Yayınları’ndan çıkan Işık Tanrısı romanıyla tanınıyor. Gelgelelim, Roadmarks’ın henüz Türkçe bir baskısı yok.

George R. R. Martin geçen haftalarda Kış Rüzgarları adını verdiği yeni Buz ve Ateşin Şarkısı kitabından bahsetmişti. Yeni eserinin olası çıkış tarihi ile ilgili belirsiz ifadeler kullanan Martin, kitaptan yüzlerce sayfayı tamamladığını da duyurmuştu.

Peki siz Roadmarks için heyecanlı mısınız? George R. R. Martin’in 6. kitabı tamamlamaya odaklanmak yerine yeni projeleri kabul ediyor olmasına ne diyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Deadline

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

34 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Yandı bizim buz ve ateş.desene. :slight_smile:

 2. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Önce kendi işine baksan Martin amca.

 3. Avatar for Jeeundo Jeeundo dedi ki:

  Üstüne gitmeyin, baskı yapmayın, bu kolay bir seri değil, diyenler bunlara ne diyor acaba? Cidden sıktı artık. Kulübede kal, kitabını yaz işte be adam.

 4. Avatar for mephisto mephisto dedi ki:

  Kendisi için en azından twitch yayını açmıyor diyordum :d dizi uyarlamakla uğraşarak çıtayı çok yükseltti. Bakalım Rothfuss ne yapacak. :woman_facepalming:

 5. Avatar for abkaen abkaen dedi ki:

  Bu kitap türkçe olarak hiç basılmadı değil mi? Umarım yakın zamanda basılır. Grrm için hiç bir şey söylemiyorum. Kendi okuyucusunu mal yerine koyan bir adama daha ne denebilir ki?

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

29 cevap daha var.

Fate: The Winx Saga 2 sezon onay netflix

Fate: The Winx Saga 2. Sezon Onayını Aldı

İsimsiz Dağların Tanrısı: M. Bahadırhan Dinçaslan’dan Modern Çağda Mitolojik Manzaralar