in

Disney’in “Atatürk” Dizisinde Enver Paşa Rolünü Sarp Akkaya Canlandıracak

Sarp Akkaya, Disney Plus’ın çok konuşulan “Atatürk” dizisi kadrosuna katıldı. 41 yaşındaki aktör yapımda Enver Paşa rolünü oynayacak.

sarp akkaya atatürk dizisi disney enver paşa
- Reklam -
- Reklam -

Sarp Akkaya, Disney Plus’ın merakla beklenen “Atatürk” dizisi için kadroya katılan isimlerden oldu. Oyuncu yapımda Enver Paşa karakterini canlandıracak.

Disney Plus, Türkiye’de yayına başlamak için gün sayarken yeni projeleri üzerinde de çalışmayı sürdürüyor. Kanalın en iddialı yapımı ise kuşkusuz Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatından bir kesiti konu alacak olan Atatürk dizisi.

Bugüne dek yapım hakkında pek çok haber çıktı. Kesin olanlar arasında Atatürk rolünün Çukur dizisinden Aras Bulut İynemli tarafından canlandırılacağı var. Zübeyde Hanım karakteri için ise kameraların karşısına geçecek isim Songül Öden oldu.

- Reklam -

Son olarak ise Mehmet Günsür’ün Ali Rıza Efendi karakterini canlandıracağı öne sürülmüştü.

TV100’den Birsen Altuntaş’ın haberine göre, dizide bir kilit rol daha belli oldu. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin öncülerinden Enver Paşa rolü Sarp Akkaya’ya emanet edildi.

Sarp Akkaya, Disney Plus’ın Atatürk Dizisinde Enver Paşa’ya Hayat Verecek

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında bir asker ve siyasetçi olarak etkili olan Enver Paşa, Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili sıfatıyla askeri politikaya yön vermişti.

Gelen son iddialara göre bu tarihî karakteri canlandıracak isim Sarp Akkaya oldu. Akkaya, Ezel, Kurtlar Vadisi Pusu, Evlilik Hakkında Her Şey, Beni Çok Sev, Saygı, Çukur, Sen Ben Lenin, 7. Koğuştaki Mucize ve Kaybedenler Kulübü Yolda gibi yapımlarla tanınıyor.

sarp akkaya atatürk dizisi disney enver paşa

- Reklam -

1980 yılında İstanbul’da doğan Akkaya, oyunculuk eğitimini MSÜ Devlet Konservatuvarı’nda aldı. Oyuncu 2020 yılında Yedinci Koğuştaki Mucize filmindeki performansıyla Uluslararası İzmir Film Festivali’nde 2020 Altın Artemis Ödülü’ne aday gösterildi.

İlk sezonu toplam 6 bölüm sürecek olan yapımı 03 Medya hazırlıyor. Prodüksiyon şirketi ayrıca Kulüp, Aziz, Son Yaz, Hakan: Muhafız, İstanbullu Gelin, Vatanım Sensin ve Tatlı Küçük Yalancılar gibi işlerle biliniyor.

Diziye dair ilk haberler çıkmaya başladığında Harry Potter’ın yıldızı Emma Watson’ın da kadroda olduğu, yapımın müziklerinin ise Hans Zimmer tarafından besteleneceği öne sürülmüştü. Ancak bu iki bilgi henüz resmi ağızlarca teyit edilemedi.

Disney Plus Türkiye’de 14 Haziran 2022 tarihinde yayına başlayacak. Atatürk dizisinin ise Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’te izleyicilerin karşısına çıkması bekleniyor.

Siz bu rol tercihini nasıl buldunuz? Disney Plus’ın Atatürk dizisinden beklentileriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Birsen Altuntaş

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Askeladd Askeladd dedi ki:

    Sarp Akkaya çok beğendiğim bir oyuncu. Türkiye’de kendisine verilecek her hangi bir rolden başarıyla altından kalkabilecek birisi. Güzel seçim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yaratıcı Yazarlık Eğitmeni Müge Arbak ile Yazar Adayları için Rehber Kitap

Müge Arbak’tan Yazmak İsteyenler için Uygulamalı Bir El Kitabı: “Yaratıcı Yazarlık: Yazma Hayalini Gerçekleştirmek”

Upload 3. sezon

Amazon’un Bilimkurgu Dizisi “Upload” 3. Sezon Onayını Aldı