Gece Yarısı Güneşi Twilight

Söylenti: The Witcher Dizisinde Ciri’yi Siyahi Veya Asyalı Bir Oyuncu Canlandıracak

Netflix'in Ciri'yi oynayacak aktrisler için belirlediği kriterler açığa çıktı, ortalık karıştı.

Netflix’te yayınlanacak The Witcher dizisi için oyuncu alımları başladı. Ve böylesine tutkulu bir hayran kitlesi olan her yapımdan bekleyeceğiniz üzere alevli tartışmaları da yanında getirdi…

Bildiğiniz gibi ilk oyuncu seçimi geçen hafta içerisinde yapıldı ve ünlü canavar avcısı Rivyalı Geralt‘ı oynayacak kişi olarak Henry Cavill ile anlaşıldı. Bu karar kitabın ve oyunların hayranlarını âdeta ikiye böldü. Bir kısmı büyük bir The Witcher hayranı olan Cavill’in seçilmesini doğru bulurken bir kısmıysa ünlü aktörün bu rol için hiç uygun olmadığını düşünüyor.

Ama asıl tartışmalar Ciri‘nin etrafında dönecek gibi görünüyor. Çünkü İngiltere’deki National Youth Theatre‘da (Ulusal Gençlik Tiyatrosu) yayınlandığı iddia edilen bir ilanda Ciri’yi canlandıracak, genç bir aktris arandığı ve bir BAME (siyahi, Asyalı ya da beyaz-olmayan başka bir etnik grup üyesi) olması istendiği söyleniyor. Yani sizin anlayacağınız eğer bu söylenti doğruysa Ciri’yi dizide beyaz olmayan biri canlandıracak.

Haberin yayılmasıyla birlikte internette, özellikle de Reddit‘te tam bir fırtına koptu. Serinin hayranları Sapkowski’nin “beyaz tenli, yeşil gözlü ve kül saçlı bir kız” olarak açık bir şekilde detaylandırdığı, böylesine büyük önem taşıyan bir karakterin aslına sadık olarak televizyona taşınmayacak olmasından büyük bir rahatsızlık duyduklarını açıkça dile getirdiler. Bu kararın ırkçılık olduğunu ve sırf politik doğruculuk adına yapıldığını söyleyenler de oldu, buna şiddetle karşı çıkan siyahi insanlar da. Hatta bazıları o kadar ileri gitti ki Reddit yöneticileri olaya müdahale etmek zorunda kaldı. Bununla da kalmayıp konunun kendi başlığı da açıldı.

National Theatre sayfasında verilen ilandan bir bölüm.

Oysa dizinin senaristi Lauren S. Hissrich daha önceki açıklamalarında kitaplara sonuna kadar sadık kalacağını ve karakterlerin geçmişlerini veya cinsiyetlerini değiştirmeyeceğini söylemişti. Ancak söylentiler bunun tam tersini işaret ediyor.

GÖZ ATIN  The Platform İncelemesi: Toplumsal Eşitsizliğe Dair Acı Manifesto

Merak edilen bir diğer noktaysa serinin yazarı Andrzej Sapkowski‘nin buna nasıl müsaade ettiği. Ya da edecek mi? Çünkü kendisinin de dizi ekibinde yer aldığını ve karakterlerine aşırı derecede düşkün olduğunu biliyoruz. Öyle ki sırf bu yüzden CD Projekt RED ile zaman zaman kapışmışlığı vardır. Dizi duyurulduğu günden beri oyunları hepten yerden yere vuran ve bu kez onun kitaplarına “sonuna kadar sadık” bir dizi izleyeceğimizle övünen ünlü yazarın böyle bir olası seçim karşısında ne yapacağı büyük merak konusu.  Yani, düşünsenize… Ciri’nin siyahi olması demek ya tüm Cintra’nın ya da tüm Nilfgaard’ın, bilhassa da Pavetta ya da *öhhö* Duny’nin *öhhö* siyahi olması anlamına gelecek.

Açık konuşmam gerekirse kaynak materyalde ten rengi açıkça belirtilen birini ekranda veya beyazperdede farklı görmek benim iyice canımı sıkmaya başladı. Yapımcıların farklı ten rengine sahip insanları daha fazla temsil etme, farkındalık yaratma, ırkçılığı azaltma arzusunu anlayabiliyorum ama bunu yanlış bir yolla yapmaya çalışıyorlar. İnsanların tepkisini de yanlış yorumluyorlar. Blade, Storm ya da Spawn (Al Simmons) karakterlerinden biri sinema ve televizyona beyaz tenli biri olarak aktarılsa o serilerin hayranları yine eşit derecede bir tepkiyle karşılık verir buna. Varolan, okurlar tarafından çok sevilmiş bir karakteri değiştirmek yerine kurgunun içine farklı ten rengine sahip olan, yeni ve sevilesi karakterler katmak daha doğru bir yol olurdu bence. Atıyorum, The Witcher dizisinde ekibe Ofirli bir tüccar eklenebilirdi pekâlâ… Tabii bu sadece benim fikrim.

Son olarak bu söylentinin henüz Netflix yetkilileri tarafından doğrulanmadığını ama aksi yönde bir yorumda da bulunmadıklarını hatırlatalım. Ne olacak, ne bitecek, hep birlikte bekleyip göreceğiz.

antares
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Söylenti: The Witcher Dizisinde Ciri’yi Siyahi Veya Asyalı Bir Oyuncu Canlandıracak için 24 yorum

 1. mit dedi ki:

  İşin acı tarafı başta i09 gibi sitelerin insanların neye kızdığını anlamadan Ciri’nin siyahi olmasını onaylaması ve desteklemesi. Adamlar bir sayfa boyunca orta çağda da siyahiler vardı güzellemesi yapmış ve Witcher oyunlarını içinde sırf beyaz karakterler olduğu için (yine) inceden inceye suçlamışlar. Yahu Sapkowski elf ve cüceleri ezdirip, ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmelerini sağlayarak ırkçılığın hasını eleştirmiştir. Gerçekten anlamıyorlar…

  Daha da acısı tüm karakterler beyaz olmadığı için kızdığımızı sanıyorlar. Black Panther’i beyaz biri canlandırsaydı eşit derecede tepki göstereceğimizi anlamıyorlar.


 2. Lalaith dedi ki:

  Reddit ve Twitter’dan gördüğüm kadarıyla Lehler buna acayip derecede sinirlenmiş vaziyette. Bunun kendilerine yapılmış bir ırkçılık olduğunu düşünüyorlar. Ciri’nin birçok Slav kız için örnek olduğunu ve onu oynamak için aday olanların hakkının yenildiğini savunan bir sürü insan var.

  Kendi adıma, ben de çok rahatsızım. Öncelikle, bunun sırf politik doğruculuk için yapılan samimiyetsiz bir hareket olduğunu düşünüyorum. Bundan bıkmadık mı? Ben aşırı bıktım. Yahu, ilan direkt azınlık olsun da gerisi önemli değil kafasıyla hazırlanmış zaten. Ne bileyim; siyahi bir insan, Ciri de siyahi olduğu için mi gurur duyacak, temsil edildiğini düşünecek hakikaten? Ya da Asyalı biri?

  Sonra, Ciri’nin etnik kökeninin değiştirilmesi basit bir çeşitlilikten çok daha öte bir durum. Sırf Ciri’yi değiştirdikleri için belli bir coğrafyayı ve aynı coğrafyada bulunmayan ırkları dahi değiştirmek zorundalar.
  İnsan düşünmeden edemiyor, ne gerek var? Neden bu çeşitlilik arzusu yeni bir karakter yaratmaktan aciz insanları kavuruyor? Neden illa var olan karakterleri değiştirmek zorundalar?

  Fantastik bir evren olsa da, kitaplar kaynağını Slav kültüründen alıyor. Hatta the Witcher serisi, spesifik olarak Polonya için bir gurur kaynağı. Kitaptan uyarlama yapılacağını söylenip, ardından eseri böyle parçalamak (kesinlikle böyle yorumluyorum), yukarıda da yazdığım gibi, onlara karşı yapılan bir ırkçılık ve saygısızlık değil mi? Bence öyle.

  Üstelik gittiler Henry’yi Geralt yaptılar. Peki Ciri ile Geralt’ın şaşırtan benzerlikleri ne olacak? Bunlar küçük detaylar ama yukarıdaki büyüklerin yanında daha az değer ifade etmiyorlar çoğu okuyucu için.

  Hayır, hakikaten, düşünüp düşünüp belli özellikleriyle var olmuş bir karakteri değiştirmek yerine, neden yeni bir karakter yaratmadıklarını anlayamıyorum. Hayır, bir de ırkçılık/ayrımcılık üzerinden mesaj vermek istiyorlarsa, anlatmak istedikleri bir dertleri varsa, Witcher evreni hali hazırda buna çok uygun zaten? CDPR bunu çok güzel bir şekilde başardı zaten? Nedir bu tembellik?


 3. mit dedi ki:

  Leh (Polonyalı) bir okurun yorumu:

  Ben Polonyalıyım ve kendimi berbat hissediyorum. Amerika, Witcher’ımız için sana güvenmiştik ama sen kalkmış, karakterleri değiştiriyorsun. Ciri siyahi mi yoksa sarı benizli mi olacak? Peki sırada kim var? Zoltan da mı sarı benizli olacak? Yennefer siyahi mi olacak? Dandelion gay mi olacak?

  Amerikalılar olarak farklı ten renkleriyle ve politik doğruculukla ilgili ciddi sorunlarını var ama bu saçmalıkları Leh hikâyelerine bulaştırmayın. Bunu istemiyoruz.

  Bu da siyahi bir Witcher okurunun yorumu:

  Ben siyah tenli bir insanım. Ciri’nin ırkı umurumda değil ve önemli olması gerektiğini düşünmüyorum. Yüzüklerin Efendisi filmindeki bütün oyuncuların beyaz olması o filmlerden keyif almama engel olmadı. The Witcher 3 oyunundaki hemen hemen herkes beyaz ve bence muhteşem bir oyun.


 4. Döngü

  • Popüler bir edebiyat eserinin sinemaya - diziye uyarlanacağı ya da bir uyarlamanın baştan çekileceği haberi gelir. Sevinilir.

  • Uyarlamada başrol için isimler konuşulur, aktör ve aktrisler kapıştırılır. Hangisinin rolü gerçekten hak ettiğine dair sayfalarca metinler hazırlanır, hayran cosplayleri yapılır.

  • Eserde sevilen bir karakterin orijinalinden farklı bir ırkta olacağına dair dedikodular gelir.

  • Çeşitli tiplerde onaylamaz yorumlar yapılır. Genel bir kızgınlık hâkimdir.

  • Dedikodular haklı çıkar.

  • Yapım yayınlanır, izlenilir, çoğunlukla pek beğenilmez.

  • Popüler bir edebiyat eserinin sinemaya ya da diziye uyarlanacağı ya da bir uyarlamanın baştan çekileceği haberi gelir. Sevinilir.


Söylenti: The Witcher Dizisinde Ciri’yi Siyahi Veya Asyalı Bir Oyuncu Canlandıracak

Netflix’in Ciri’yi oynayacak aktrisler için belirlediği kriterler açığa çıktı, ortalık karıştı.

Başa dönün