in

Squid Game İzlenme Rakamları ile Rekor Kırdı: Bridgerton Tahtını Kaybetti

Squid Game izlenme rakamları ile rekora imza attı. Güney Kore yapımı Netflix dizisi, 17 günde platformun en çok izlenen içeriği oldu.

Squid Game izlenme rakamları netflix

Squid Game izlenme rakamları açıklandı. Netflix’in Güney Kore yapımı dizisi, kısa sürede platformun en çok izlenen içeriği olarak birinci sıraya yerleşti. Rekor daha önce Bridgerton dizisindeydi.

Yayınlandığı günden beri popülerliğini hızlı bir şekilde artırarak yoluna devam eden Squid Game, ilk 17 günün sonunda Netflix’in en çok izlenen orijinal dizisi olmayı başardı. Platformun açıkladığı verilere göre sevilen dizi yaklaşık iki haftalık bir süreçte 111 milyon izleyiciye ulaştı. Julia Quinn’in kitap serisinden uyarlanan Bridgerton ise 28 günün sonunda 82 milyon kişi tarafından izlenmişti.

Hwang Dong-hyuk imzalı Squid Game’in hayata geçmesi 10 yıldan uzun bir zaman aldı. Ancak görünüşe göre bu bekleyiş fazlasıyla karşılığını bulmuş gibi duruyor. Netflix Geeked tarafından açıklanan veriler yapımın 17 günde dünya çapında 111 milyon kullanıcıya ulaştığını doğruladı. Ayrıca Kalamar Oyunu’nun yayınlandığı gibi 100 milyonu aşan ilk dizi olduğu da vurgulandı.

Squid Game İzlenme Rakamları ile İlke İmza Attı

Drama, macera, aksiyon ve distopya türlerindeki Kalamar Oyunu, 17 Eylül 2021 tarihinde izleyicilerin karşısına çıkmıştı. Toplamda 9 bölümden oluşan 1. sezon, neredeyse hiç vakit kaybetmeden herkesin diline dolanmayı başardı. Şimdiden konsept temalı kafelere, mekânlara konu oldu. Kostümleri ile gündelik hayatın modasını değiştirdi. Kimi çocuklar üzerinde olumsuz olabilecek davranışlara sebep oldu. Neden bu kadar popüler olduğuna dair ortaya çeşitli teoriler atıldı, Koreceden İngilizceye çevirisi irdelendi ve türlü incelemelerde olumlu/olumsuz yanları doyasıya tartışıldı.

squid game 1 sezon netflix

Dizinin, hayatın bu kadar içinde olması elbette istatistiklere yansımakta da gecikmedi. Yapım 17 gün gibi kısa bir sürede Netflix rekorunu tazelemiş oldu.

Netflix’in yayın yaptığı 200 ülkenin 94’ünde zirveye oturan yapım, ABD’de ise farklı bir rekora imza attı. Ülkede ilk defa anadili İngilizce olmayan bir içerik ilk sıraya yerleşti.

Platform, izlenme rakamlarını kullanıcının diziyi “en az iki dakika boyunca izlemesi” üzerinden hesaplıyor.

Güney Kore’nin çocuk oyunlarını gerçek hayata taşıyan yapım, bir grup insanın yüksek bir para ödülünü kazanma için birbirleriyle “ölesiye” mücadele edişini konu alıyor.

Dizinin 2. sezonu hakkında ise henüz bir açıklama yapılmış değil. Bu sırada Squid Game benzeri dizi ve film önerileri listemize göz atarak yeni keşiflere doğru yol alabilirsiniz.

Siz bu izlenme rakamları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Verge

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

en çok satan kitaplar

Tarihin En Çok Satan 10 Kitabı: İşte Tüm Zamanların En Popüler Kitapları

Demon Slayer Mugen Train

Demon Slayer 2. Sezon Başladı: Hakkında Bildiğimiz Her Şey