in

Star Trek’te Bir Dönem Kapanıyor: “Discovery” Dizisi 5. Sezon ile Final Yapıyor

Star Trek: Discovery 5. Sezon ile final yapacak. Kirk, Spock ve Atılgan’dan 10 yıl öncesini anlatan Paramount+ dizisi noktalanıyor.

Star Trek: Discovery 5. Sezon ile Final Yapıyor
- Reklam -
- Reklam -

Star Trek: Discovery 5. Sezon ile noktalanacak. Paramount+, dizinin 2024’te yayınlanacak olan son sezonuyla final vereceğini duyurdu.

Bryan Fuller ve Alex Kurtzman tarafından yaratılan Star Trek: Discovery , ilk olarak 2017 yılında başladı ve o zamandan bu yana dört sezon boyunca macerasına devam etti. Yapım, gözden düşmüş bir Yıldız Filosu Komutanı iken USS Discovery’nin kaptanı olan Michael Burnham’ın (Sonequa Martin-Green) ve arkadaşlarının maceralarını konu ediniyor.

En başta bir öncül olarak ortaya çıkan ancak şimdi 32. yüzyılda geçen dizinin kadro kadrosunda Sonequa Martin-Green dışında Doug Jones, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Wilson Cruz, Blu del Barrio, David Ajala ve Tig Notaro gibi isimler yer alıyor. Discovery başladığından beri toplam 2 tanesini kazandığı 10 Emmy adaylığı da dahil olmak üzere birçok ödülün sahibi oldu.

- Reklam -

Star Trek: Discovery, Paramount+’ta yalnızca en uzun süredir devam eden Uzay Yolu dizisi değil, aynı zamanda geniş kapsamlı televizyon serisinin temel yapı taşı olma özelliğini de taşıyor. Dijital yayın servisinin bir önceki adı olan CBS All-Access zamanında başlayan dizi, birçok yönden gelecek şeylerin habercisiydi. Elbette bu Anson Mount’ın Kaptan Christopher Pike karakterini canlandırdığı Star Trek: Strange New Worlds’ün de yeni bir dizi olarak başlamasına yol açtı.

Star Trek: Discovery 5. Sezon ile Final Yapıyor

Star Trek: Discovery 5. Sezon 2024’ün Başlarında Yayınlanacak

Ancak şimdi dizi final vermeye hazırlanıyor. Deadline, Star Trek: Discovery dizisinin 5. sezonu ile son bulacağını açıkladı. Sezon, 2024’ün başlarında Paramount+’ta prömiyer yapacak. Bu duyuru ile sezonun prömiyeri arasındaki boşluk nedeniyle Paramount+, önümüzdeki yıl boyunca çeşitli etkinliklerde serinin mirasını kutlamaya hazırlanıyor.

- Reklam -

Her ne kadar spin-off olmasa da, dizinin başarısı birçok farklı Uzay Yolu macerasının ortaya çıkmasına da yol açtı. The Good Fight ile birlikte Discovery, yeni ortaya çıkan CBS All-Access yayın hizmetini ayakta tuttu ve onların yeniden markalaşmalarına ve Paramount+’a dönüşmelerine ve hem canlı aksiyon hem de animasyonlu Star Trek serisinin eksiksiz bir küçük ev endüstrisini yaratmalarına olanak sağladı. Bu kadro artık Yeni Nesil devam dizisi Star Trek: Picard’ı ve Star Trek: Lower Decks ve Star Trek: Prodigy animasyon programlarını içeriyor.

Star Trek: Discovery 5. Sezon ile Final Yapıyor

Star Trek: Discovery’yi düzenli olarak takip ediyor musunuz? 5. sezon ile sonlanacak olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for okanakinci okanakinci dedi ki:

  Bence misyonunu başarıyla yerine getirdi bu dizi. Çünkü;

  1. Star Trek’in yeni dizilerinin çekilmesinin önünü açtı. Uzun zamandır TV’lerde boy göstermeyen Star Trek’in pek çok yeni dizisi Discovery sayesinde ortaya çıktı.
  2. Serinin içinde yeni uygarlıklar, topluluklar ve yeni zaman dilimlerini ortaya çıkardı. Böylece Star Trek serisi daha bir sürü yeni hikâye için sağlam bir temele sahip oldu.
  3. Yeni diziler için bir temel oluşturmasının yanı sıra seriyi modernize ederek genç kuşağa da hitap edebilir hâle getirdi. Star Trek’e olan ilgiyi önemli ölçüde canlandırdı.
  4. Bazı Star Trek hayranları bu dizinin içinde Star Trek ruhu olmadığını söylese de ben tam tersini düşünüyorum. Star Trek alemi modernleştirilirken ruhu da muhafaza edildi bence.

  Picard, Strange New Worlds, Lower Decks, Prodigy ve gelmekte olan diğer diziler varlığını Star Trek Discovery’ye borçlu. Discovery sayesinde Star Trek evreni altın çağını yaşıyor.

  Ama bu diziyi sevmemin nedenleri yukarıda saydıklarımla sınırlı değil. Kendi içindeki hikâyesi, oyuncu kadrosu ve geliştirdiği yeni konseptler (örneği spor sürücüsü) bence oldukça iyi. Hoşuma gitmeyen tek şey Klingonların tipi. Klingonlar Star Trek aleminde üçüncü kez tasarlanmış oldular. Bence buna gerek yoktu.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hafgufa Viking Deniz Canavarı

Gemileri Tek Lokmada Yutan 2.000 Yıllık Viking Deniz Canavarı Hafgufa’nın Gizemi Çözüldü

2023 Crunchyroll Anime Ödülleri kazananları açıklandı

Crunchyroll Anime Ödülleri’nin 2023 Kazananları Belli Buldu