in ,

Star Trek Yıldızı Dünya Dışı Medeniyetlere Mesaj Gönderecek

Star Trek serisinin yeni Kaptan Pike’ı Anson Mount, Dünya dışı medeniyetlere mesaj gönderme projesi METI’a katıldı.

Star Trek Kaptan Pike

Star Trek dizisinin yeni Kaptan Pike’ı, Dünya dışı medeniyetlere gönderilecek mesajın bir parçası olmak üzere METI’a katıldı.

Aktör Anson Mount, Star Trek: Discovery’nin 2. sezonunda yıldız gemisi Enterprise’ın kaptanı ve Yıldız Filosu’nun örnek subayı Kaptan Pike rolüyle karşımıza çıkmıştı.

Mount’un Pike’ı ve Enterprise ekibi eski ve yeni Uzay Yolu izleyiciler tarafından o kadar beğenildi ki, yapımcılar Pike ve ekibinin maceradan maceraya atılacağı Star Trek: Strange New Worlds dizisine onay verdi. Mount’un başrollerini Ethan Pack (Mr, Spock) ve Rebecca Romjin’le (Number One) paylaştığı bu yeni seride, klasik Star Trek usülünce, her bölüm yeni yaşam formalarını ve yeni medeniyetler keşfedilecek.

Oyuncunun yaptığı son açıklamalar, uzayı keşif sürecinin televizyon serisiyle sınırlı kalmayacağını gösterdi. Mount, METI (Messaging Extraterrestrial Intelligence) adlı organizasyonun Yönetim Kurulu’na katıldığını duyurdu.

Star Trek Yıldızı Anson Mount, Uzaya Gerçekten “Selam” Gönderebilecek Bir Ekibin Parçası Oldu

Mount’un konuya dair ilk açıklaması şöyle:
“METI gibi seçkin bilim insanlarına, sanatçılara ve yenilikçilere yer veren bir ekibe katılmam için teklif gelmesi bir ayrıcalık. Kuruluşun kültürel dünyamıza yapacağı katkıları genişletmede yardımcı olmak ve yapmış oldukları çalışmaların sonuçları üzerinde titizlikle dururken kamuoyunu dünya dışı zekayla ve bilimsel yöntemlerle bağlantı kurma çabalarımız hakkında bilgilendirmeyi dört gözle bekliyorum. Bir Yıldız Filosu Kaptanı olarak, gerçekten selam gönderebiliyor olmak dizginlemesi güç bir keyif veriyor.”
Mount’un resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruysa şu şekilde:

“DUYURU: Türümüzün tarihindeki belki de en yaratıcı meydan okumayı üstlenmek için işbirliği yapan bilim insanı, dilbilimci ve düşünür grubuna katılmak, benim için bir şeref. Önümüzdeki gün, hafta ve yüzyıllarda daha fazlası gelecek.”

Uzay ile İletişime Açılan Kapı METI Nedir?

METI, 2015 yılında, San Francisco’da, SETI’ı (Dünya Dışı İstihbarat Araştırması) desteklemek için kuruldu. SETI, gelişmiş medeniyetlerden gelen sinyalleri dinlemeye odaklanmıştı. METI, SETI’ın tam tersine, yakındaki yıldızlara güçlü sinyaller göndermeye odaklı.

METI Başkanı Douglas Vakoch vazifelerini şöyle özetliyor:
“Diğer medeniyetler [Tıpkı SETI’da yaptığımız gibi] sadece [uzayı] dinliyor ve [mesaj] göndermiyorsa kendimizi SETI stratejisiyle sınırlamamız onlarla asla temas kurmayabileceğimiz anlamına geliyor.”
Star Trek Kaptan Pike

Uzay Yolu hayranları, Anson Mount’u METI’ın liderlik ekibine davet edilmesini büyük bir memnuniyetle karşıladı.

Star Trek Oyuncuları Daha Önce de Bilime Katkı Sunmuştu

Ancak Star Trek oyuncularının bilime adanmış resmi kurumlarda görev alması yeni sayılmaz.

Star Trek: The Original Series’te (kısaca TOS) Teğmen Uhura’yı canlandıran Nichelle Nichols NASA’nın iş alımlarında bizzat aracı olmuştu. Nichols’un girişimi, kadınların ve farklı etnik kökenlere mensupların astronot olabilmesine imkân tanımıştı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Trek Movie

Cemalettin Sipahioğlu

1986 İstanbul doğumlu. Bilimkurgu, korku ve fantastiği uzun süre televizyondan takip edebilmiştir. Ailesinden habersiz aldığı ucuz VCD oynatıcıyı saklayıp, onlar yokken kullanarak, bu konularda film açıklarını kapatmaya çalışmıştır. Edebiyata sonradan bulaşması; bilgisizliği; bilgisizlik de, "Raftaydı ve ben onu alıp okumadım zamanında." pişmanlıkları getirmiştir. Lem ile Küvette Bulunan Günce'yle tanışması; okumaya yeni başlayan biri için hem talih, hem de talihsizlik olmuştur. Film, kitap, animasyon, çizgi roman olsun; kendi sınırlı bilgisiyle, eserleri iç dinamikleri içinde değerlendirmeye çalışır.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Dexter 9. sezon konusu

Dexter 9. Sezon Maceraya 10 Yıl Sonrasından Devam Edecek

Türk Mitolojisi Test

Türk Mitolojisi ve İnançlarına Dair Çözebileceğiniz En Detaylı Test