in

Star Trek Zaman Çizelgesi Yayınlandı: Uzay Yolu Rehberi

Star Trek zaman çizelgesi yayınlandı. Uzay Yolu evreninin yayınlanan bütün televizyon dizileri ve filmlerine kronolojik bir bakış atalım!

Star Trek Zaman Çizelgesi

8 Eylül her sene Star Trek (Uzay Yolu) Günü olarak kutlanılıyor. Orijinal Star Trek dizisinin ilk bölümünün yayınlandığı 8 Eylül 1966’dan bu yana tam 54 sene geçti. O zamanlar Gene Roddenberry’nin hayal gücünden ibaret olan seri 54 yıl sonra devasa bir bilimkurgu evreni olarak bütün dünyadan milyonlarca hayrana sahip. İşte karşınızda Star Trek zaman çizelgesi!

Orijinal dizinin yayınlandığı 1966’dan sonra sürekli büyüyen evren pek çok farklı medyumda kendisine yer buluyor. Dördü devam eden toplam dokuz diziden oluşan Star Trek dizi evreni şu an 779 bölüm ve 36 sezona sahip. 3 yeni yapım da Stark Trek dizileri arasında yerini almaya hazırlanıyor, sayılar her geçen gün artıyor.

Star Trek efsanesinin sinema dünyasını kasıp kavurmaya başlaması 1979 yılına denk düşüyor. 1969’da başlayan bir Star Trek filmi hayalleri uzun süre boyunca hayata geçirilememişti. Serinin yayın haklarını elinde bulunduran Paramount’un bilimkurgu filmlerinin gişede iyi performans sergilemeyeceği yönündeki inanışı 1977’de çıkan Star Wars’un sinemaları kasıp kavurması sonrasında çürütülmüş ve film için çalışmalara başlanmıştı. Sonrasındaysa 13 filmle 5 asır boyunca pek çok jenerasyonu etkileyen bir Star Trek sinema evreni kuruldu. 6’sı orijinal Star Trek ekibinin maceralarını anlatan filmlerin sonraki dördü ikinci neslin hikâyelerini büyük ekrana getirdi.

Star Trek

11-13. filmler, Star Trek, Into Darkness ve Beyond ile J. J. Abrams serinin dümenini eline aldı ve Zachary Quinto “Spock” karakterini yeniden yorumladı. 2017’de Discovery dizisi çıkıp Star Trek’i yeniden televizyona döndürene kadar 10’lu yıllarda Star Trek efsanesini devam ettiren bu seri alternatif bir evrende geçiyor ve Kelvin Zaman Çizgisi olarak adlandırıyor.

Yeni Star Trek Zaman Çizgisi Serideki Karışıklığı Gideriyor

2020’deyse Star Trek evreni devam eden dört dizisi Discovery, Short Treks, Picard ve Lower Decks; planlanan üç yeni dizisi Prodigy, Strange New Worlds, Section 31 ve hazırlanan yepyeni filmleriyle her zamankinden çok daha güçlü ve tabii ki karmaşık.

Yeni yayınlanan ve her şeyi kapsayan zaman çizelgesi hem serinin eski hayranları için hem de bu devasa evrene girmekte zorlanan yeni meraklılar için çok kullanışlı. 54 yılın hepsinin bir girdisi olan bu çizelge yolculuklarınızda kafanız karıştığı her an yardımınıza koşması için hazırlandı.

Star Trek Zaman Çizelgesi
Star Trek Zaman Çizelgesi

Star Trek zaman çizelgesi hakkında sizin düşünceleriniz neler oldu? Rehberi inceledikçe fark ettiğiniz yeni bilgiler oldu mu? Sizin aklınızdaki zaman çizelgesi nasıldı? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyoruz.

* * *

* Çoksatar Kitaplarda İdeal Erkek Tipi: Gurur ve Önyargı, Alacakaranlık ve Grinin Elli Tonu

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Game of Thrones Oyuncusu Diana Rigg

Game of Thrones Oyuncusu Diana Rigg Hayatını Kaybetti

Atiye Dünyanın Uyanışı 2 Şengül Boybaş Netflix

Atiye Dizisine İlham Olan Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı Serisinde 2. Kitap Raflarda