in ,

Star Wars: The Clone Wars Finali The Mandalorian ile Bağlanabilir

Star Wars: The Clone Wars finali The Mandalorian dizisiyle bağlanabilir. Animasyonun son bölümleri Mandalorian Kuşatması üzerine yoğunlaşacak.

Star Wars: The Clone Wars The Mandalorian
- Reklam -
- Reklam -

Star Wars serileri her ne kadar animasyonlar ve live-action; yani gerçek insanlar tarafından canlandırılan yapımlar olarak ikiye ayrılsalar da, bu yapımlar aynı evren üzerinden ilerlemekte.

Çok sevilen animasyon dizisi The Clone Wars ise Attack of the Clones ve Revenge of the Sith filmlerinin arasında kalan anlatılmamış kısmı aydınlatmakta. Yapım bir animasyon da olsa içerisinde hem akıbeti belli olmayan ve filmlerden tanınan Darth Maul gibi, hem de filmlerde yer verilmemiş Ahsoka Tano gibi karakterleri izleyenlere aktarıyor. Geçtiğimiz günlerde yedinci ve son sezonu yayınlanmaya başlanan Klon Savaşları’nın son bölümleri, hikâyenin şaşırtıcı bir biçimde Solo: A Star Wars Story ve The Mandalorian ile bağlanmak üzere olduğu imalarını vermeye başladı.

Haberin bu kısmından sonrası The Clone Wars final sezonu, The Mandalorian ve Star Wars filmlerine ait spoiler’lar içermektedir!

- Reklam -

Star Wars: The Clone Wars The Mandalorian

Sith lordlarından Darth Maul, The Phantom Menace filminde Obi-Wan’ın kollarında ölmüştü. The Clone Wars ile birlikte ölümden geri dönüşü anlatılan Maul, aynı zamanda uzun süredir ayrı kaldığı erkek kardeşine de kavuşmuştu. Kardeşiyle güçlerini birleştiren Sith lordu, arka planda yaptıklarıyla Mandalore gezegeninde kendi üssünü kurmuş ve bu gezegenin tahtını ele geçirmişti. Mandalore gezegeni The Mandalorian dizisinde anlatılan dönem öncesinde de sıkı yasalarla yaşayan oldukça savaşçı bir topluluğu barındırıyordu.

Maul bunları yaparken Anakin’in Jedi olduğu zamanlarda yanına aldığı padawan’ı Ahsoka Tano, Jedi tarikatından ayrılmıştı ve Coruscant’ta kaçakçı ve yağmacılarla yaşamını sürdürmekteydi. Yapmaya çalıştıkları rezil bir soygun sırasında Maul’un geri döndüğünü ve Mandalore gezegeninde olduğunu öğrenmişt. Bu olay, sonrasında Ahsoka’nın gezegenin kaderini belirleyecek bir savaş başlatmasına sebep olacaktı.

Star Wars: The Clone Wars için Son Fragman

The Clone Wars’un son bölümünde Dart Maul’un nasıl bütün galaksiyi kapsayan suç karteli Crimson Dawn’ın başına geçtiğini anlattı. Bu kartel 2018’de vizyona giren Solo: A Star Wars Story filminde, İmparatorluk ordusundan kaçabildiği için Han Solo’yu işe alan kartelin ta kendisi. Solo sırasında kartelin başında bulunan Dyden Vos öldükten sonra Darth Maul kendi gezegeni olan Dathromir’den karteli yönetmekteydi. Anlaşıldığı kadarıyla Mandalore Kuşatması sırasında Maul’a ve onun hükûmetine bağlı olan güçler, Galaktik Cumhuriyet ve gezegenlerindeki tahtı özgürleştirmek isteyen Mandalorianlar’a karşı savaşacak. Clone Wars’ta başlayan bu olaylar zinciri, kesinlikle The Mandalorian’ın ilk sezonuna bir gönderme.

Star Wars: The Clone Wars The Mandalorian

- Reklam -

Diğer kaynaklardan bilindiği gibi Mandalore özgürleştirilmişti. Hatta Mandalore halkı kuşatmayı ve olan olayları şiirlerle, şarkılarla anmaktaydılar. The Mandalorian 1. sezon son bölümünde Mando, Moff Gideon ile karşılaşmıştı. Gideon ellerinde bir silah olduğunu ve bu silahın kuşatma sırasında pek çok Mandalorian’ı katlettiği söylemişti. The Clone Wars haricinde başka bir animasyon olan Star Wars Rebels, Maul’un Mandalore Kuşatması sırasında Ahsoka tarafından yönetilen Cumhuriyet ordusunca köşeye sıkıştırıldığını ve en sonunda kaçtığını anlatmıştı.

Şimdi Maul hayatta ve The Mandalorian bahsi dizisinde geçti. Önceki söylentileri ele alarak Ahsoka’nın yeni sezonun bir parçası olacağı biliniyor diyebiliriz. The Mandalorian’ın yeni sezonunda olmasa bile sonraki sezonlarında bir Maul/Ahsoka rövanşı izlememiz olası. Clone Wars’un final sezonunun yeni bölümlerine her cuma Disney+’tan ulaşabilirsiniz. The Mandalorian 2. sezonu içinse 2020’nin Ekim ayı işaret ediliyor.

Son olarak Clone Wars’un kalan son dört bölümü için yayınlanan son fragmanı da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

Siz bu teoriyi nasıl buldunuz? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.


* La Casa de Papel 5. Sezon Sonrası Yan Dizilerine Kavuşabilir

Kaynak: CBR

Furkan Emir Aktaş

1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Husey Husey dedi ki:

    Final sezonunu şimdi bitirdim ve çok süper bir sondu, iler ki darth maul dizisinin önüde açılmış oldu. Umarım mandalorian dizisi gibi olur çünkü animasyonu yeterince iyi gelmiyor bana.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Haftanın Kitabı #134 | Sayın Başkan - Miguel Angel Asturias

Sayın Başkan – Miguel Angel Asturias | Haftanın Kitabı #134

66. Sait Faik Hikâye Armağanı

66. Sait Faik Hikâye Armağanı Kısa Listesi Duyuruldu