in

Stephen King Uyarlamalarında Bu Hafta: Carrie Dizi Oluyor

Stephen King uyarlamalarında son gelişme Carrie’de yaşandı. Yazarın yayınlanan ilk romanı, bu defa da FX kanalında dizi olacak.

Stephen King Carrie

Yalnızca bu aralık ayında Stephen King imzalı The Dark Half ve Jerusalem’s Lot adlı eserlerin uyarlamalarının yolda olduğunu duyurduk. Şimdi, bir uyarlama haberiyle daha karşınızdayız. King’in yayınlanan ilk kitabı olan Carrie, dizi olma yolunda.

Scarface, The Untouchables, Dressed to Kill, Body Double ve Femme Fatale gibi filmlerden tanıdığımız usta yönetmen Brian De Palma tarafından ilk olarak 1976’da sinemaya uyarlanan Carrie, aynı zamanda 2013 tarihli güncel bir uyarlamaya da sahipti. Kimberly Peirce’ın yönettiği ikinci uyarlama, ilkinin hayli hayli gölgesinde kalmış ve eleştirmenlerden olumlu notlar alamamıştı.

Dilimize Göz adıyla çevrilen ve Altın Kitaplar tarafından Türkçeleştirilen Carrie, bu defa FX kanalı için televizyon dizisine uyarlanıyor.

Carrie, FX Dizisi Oluyor

Fargo, Atlanta, American Horror Story, Sons of Anarchy ve Taboo gibi sevilen ve başarılı dizilere ev sahipliği yapan Amerikan kablolu yayın kanalı FX, Carrie’nin yeni evi olmaya hazırlanıyor. Dizinin yapımcı koltuğunda ise MGM Television yer alıyor.

Carrie

Henüz ön hazırlık sürecinde olan yapımın senarist, yönetmen, oyuncu tercihi gibi kararları şimdilik netleşmiş değil. Ayrıca dizi için olası bir yayın tarihi de ortalıkta yok.

Stephen King eserlerinin tekrar tekrar beyaz perdeye ve televizyona getirildiği bugünlerde; altından başarıyla kalkılmış işlere ilgimiz daima yüksek oluyor. FX de Fargo gibi üst seviye yapımlarla dikkatimizi sık sık çekmeyi başarabilen kanallardan.

Carrie (Göz) Kitabının Konusu

Kral’ın yayınlanan ilk romanı olma özelliğini taşıyan Carrie, 1974 yılında raflara çıktı. Kitapta telepati gücüne sahip olan lise öğrencisi Carrie White’ın; bağnaz annesinin aşırılıkları ve okulda gördüğü baskı ortamı sonucu girdiği karanlık süreç konu ediliyor.

carrie film uyarlamasi king

King, kitabın ilk taslağını yazdıktan sonra öyküyü hiç beğenmeyip çöpe attığını; taslakların eşi Tabiatha King tarafından kurtarıldığını da Yazma Sanatı adlı kitabında çekinmeden anlatıyor. Tabiatha, çöpten çıkardığı metni Stephen King’e gösterirken eşine, “Burada bir şey yakalamışsın,” diyor. Bu da yazarın 40 yılı aşan dev macerasının başlangıcı oluyor.

Ortaya nasıl bir uyarlama çıkacağı, Carrie’nin dizi evrenine nasıl adapte edileceği merakla bekleniyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


* Carrie Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Gerçek

* Stephen King’le Hollywood ve Uyarlamalar Üzerine

* Stephen King Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 30 Gerçek

Kaynak: Collider

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

thanos avengers infinity war

Avengers Filmlerinde Gördüğümüz Thanos, Marvel Sinematik Evreni’ne Geri Dönebilir

the witcher dizi inceleme

The Witcher: Romanlardan Diziye Epik Bir Hikâye