in

Stranger Things’in 4. Sezon Bütçesi 270 Milyon Dolar

Stranger Things 4. Sezon bütçesi ortaya çıktı. Merakla beklenen Netflix dizisinin yeni sezonunun her bölümü 30 milyon dolar tuttu.

Stranger Things 4. Sezon Bütçesi Ortaya Çıktı

Stranger Things 4. Sezon bütçesi açıklandı. Netflix, sevilen ve yeni sezonu merakla beklenen dizisi için kesenin ağzını açmış görünüyor.

Çevrim içi video akış servislerinin başında gelen Netflix, bugüne kadar birçok orijinal dizi ve film projesiyle adından söz ettirmeyi başardı. Bunlar arasında hiç şüphesiz akla gelen ilk işlerden biri de Stranger Things oldu. İlk sezonu 2016 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, fantastik ve korku türünde olması ile dikkatleri üzerine çekti.

İkinci sezonu 9 bölümden oluşan yapım Ekim 2017’de, şimdilik yayınlanan son sezonu olan ve 8 bölümden oluşan üçüncü sezonu ise Temmuz 2019’da hayranlarıyla buluştu. Ancak o zamandan beri izleyiciler yaklaşık 3 yıldır yeni sezonu bekliyorlar. Dizinin yaratıcıları Duffer Kardeşler’in söylediğine göre 4. sezon şu ana kadarki en uzun ve en epik sezon olacak. Belli ki, bunun ardında yatan sebeplerden biri de, yeni sezon için dijital yayın devinin ayrıdığı bütçeyle ilgili.

Wall Street Journal’ın yayımladığı yeni bir raporda, yayın devine yakın kaynaklar, merakla beklenen 4. sezonun bölüm başına maliyetinin 30 milyon dolar olduğunu söyledi. Bu da 4. sezonu iki kısım halinde yayınlanacak ve 9 bölümden oluşacak yapımın yeni sezonu için toplam yapım bütçesinin 270 milyon dolar olacağı anlamına geliyor.

Stranger Things 4. Sezon Bütçesi Oyuncular ve Koronavirüs Salgını Yüzünden Artmış Olabilir

Stranger Things 4. Sezon Bütçesi

Eğer bu bilgiler doğruysa Stranger Things 4. sezonu, üç Avengers filmi dışında kalan tüm Marvel Sinematik Evreni filmleri de dahil olmak üzere çoğu yapımdan daha pahalıya mal olduğu anlamına geliyor. Şimdiye kadar yapılmış en pahalı dizilerden biri olan Game of Thrones’un bile son sezonunda bölüm başına 15 milyon dolar gibi harcama yapıldığı belirtilmişti. Variety kaynaklı bir haberde, yeni Game of Thrones spin-off’u House of the Dragon’un bölüm başına bütçesi 20 milyon dolardan daha az.

Stranger Things’in ilk sezonu bölüm başına 6 milyon dolara, 2 sezonu ise bölüm başına 8 milyon dolara mal olmuştu. 2019’da yayınlanan 3. sezonun ne kadar bütçeyle hazırlandığı ise tam olarak belli değil. Yine de The Hollywood Reporter’da yayınlanan bir habere göre, oyuncu kadrosunun tümü yüksek bir zam aldı. Winona Ryder ve David Harbour bölüm başına yaklaşık 350 bin dolar almaya başlarken, Finn Wolfhard ve Caleb McLaughlin gibi genç yıldızlar da 250 bin dolar aldı. Benzer bir zammın yeni sezon için de yapıldığı iddialar arasında yer alıyor. Stranger Things’in Koronavirüs salgını sırasında uzayan programının maliyetle ilgili olup olmadığı ise henüz belli değil.

4. sezonun ilk kısmı 27 Mayıs’ta, ikinci kısmı ise 1 Temmuz’da Netflix kütüphanesindeki yerini alacak. Stranger Things, 5. sezonu ile final yapacak.

Stranger Things’in 4. sezonu için yapılan toplam harcama konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce bu miktara yaraşır bir sezon ortaya çıkacak mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Complex

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Billy Summers - Stephen King

Stephen King’in Bir Kiralık Katilin Son Macerasını Konu Alan “Billy Summers” Romanı Türkçede

TBD 2022 Bilimkurgu Öykü Yarışması

TBD 2022 Bilimkurgu Öykü Yarışması Bu Yıl Üç Farklı Kategoride Düzenleniyor