in ,

The Crown Dizisi Birleşik Krallık Hükûmetini Endişelendiriyor

The Crown dizisi, Birleşik Krallık hükûmetini endişelendiriyor. Krallık, Netflix dizisinin kurmaca olduğunun belirtilmesi konusunda daha net adımlar istiyor.

the crown tarihi diziler

The Crown 4. sezonu geçen haftalarda Netflix’te yayınlandı. Her sezonuyla adından söz ettiren yapım, önceki sezonlarda olduğu gibi yine bolca konuşuldu. Görünen o ki şimdiye dek izleyicilerden olumlu eleştiriler alan dizi, konusunu aldığı Birleşik Krallık hükûmetinde de benzer derecede etki yarattı.

Yetkililer, dünya çapında hatırı sayılır bir kitle tarafından izlenen dizinin, sanki gerçekmiş gibi yansıtılması konusunda rahatsızlıklarını dile getirdiler.

Birleşik Krallık Kültür Sekreteri olan Oliver Dowden, İngiliz Krailyet Ailesi ile ilgili dramanın aldığı tarihsel özgürlüklere yönelik bazı eleştirilerde bulundu. Dowden, yapımın İngiliz monarşisi imajına kalıcı zarar verme olasılığından endişelendiğini belirtti.

The Crown 4. Sezon

Dowden, Mail gazetesine verdiği demeçte diziyle ilgili şunları dile getirdi:
“The Crown, çok güzel hazırlanmış bir kurgu çalışması. Diğer televizyon yapımlarında olduğu gibi, Netflix bu yapımın da bir kurgu olduğunu dizinin başlangıcında net bir şekilde belirtmeli. İstediğimiz şey sadece bu. Konuya netlik kazandırılmadığı takdirde, bu olayları yaşamayan bir izleyicinin gerçekle kurguyu karıştırmasından korkuyorum.”

The Crown 4. Sezonu Prenses Diana ve Prens Charles’ın İlişkilerine Değiniyor

1952’de başlayan Kraliçe II. Elizabeth’in uzun saltanatının izini süren The Crown dizisi, 2016 yılında yayınlanmaya başladı. Gösterinin ilk sezonlarında tarihsel sadakat sorunları önemli bir yer edinmediğinden şimdiye kadar bu anlamda herhangi bir eleştiri de almamıştı.

Ancak geçen haftalarda yayınlanmaya başlayan dördüncü sezon, birçok insanın net şekilde hatırladığı 1980’lerde geçiyor ve on yıllık bir zaman dilimini kapsıyor. Karakterler arasında, 11 yıllık görev süresi boyunca Britanya’yı değiştirip bölen Muhafazakâr Başbakan Margaret Thatcher ve 1997’de bir araba kazasında ölümüyle ulusu sarsan merhum Prenses Diana da yer alıyor.

The Crown 4. Sezon

Eski kraliyet basın sekreteri Dickie Arbiter, diziyi İngiliz tahtının varisi Prens Charles ve ilk eşi Diana için bir karalama olarak nitelendirdi. Josh O’Connor ve Emma Corrin’in oynadığı çiftin sorunlu ilişkisi, dizinin son sezonunda önemli yer kaplıyor.

Dowden’ın yaptığı eleştiriler ile ilgili Netflix’e yazması bekleniyor. Kanalın da şu an için bu eleştirilere herhangi bir yorum yapmadığı biliniyor.

Ya siz Birleşik Krallık yetkililerin bu konudaki endişeleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce The Crown gerçekçi kabul edilen bir dizi mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Smh

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Doctor Who Jodie Whittaker

Doctor Who: Revolution of the Daleks Fragmanı ve Yayın Tarihi

2020'nin En İyi 10 Filmi

Time Dergisi Açıkladı: 2020’nin En İyi 10 Filmi