in

The Dark Crystal: Age of Resistance 2. Sezon İptal Edildi

The Dark Crystal: Age of Resistance 2. sezon gelmeyecek. Netflix’in, The Dark Crystal filminin öncesini konu alan dizisi iptal edildi.

The Dark Crystal: Age of Resistance 2. Sezon Netflix İptal

Jim Henson’ın 1982 tarihli kült kukla filminin öncesini anlatan 2019 tarihli Netflix dizisi The Dark Crystal: Age of Resistance, 2. sezon bölümlerini göremeden iptal edildi.

Muppetlar’ın  babası Jim Henson, The Dark Crystal filminde, eski masallardaki karanlığı ve tekinsizliği epik bir kukla macerasında tekrarlamak niyetiyle yola çıkmıştı. Hikâye, Thra adlı gizemli gezegende, iyi ile kötü arasındaki çekişmenin son perdesini konu ediniyordu. Bu filmin en ilginç yönüyse tüm karakterlerinin kukla olmasıydı.

Bu tercih teknik zorlukları beraberinde getirmişti. Bu da kuklalardan istenilen performansın alınamamasına sebep olmuştu. Film, karışık eleştiriler ve fena sayılmayacak gişe başarısıyla hafızalara kazındı. Zamanla kültleşti. Ancak Jim Henson bir daha o türden projelere girişmedi. The Dark Crystal’in planlanan devam filmleri de böylece rafa kalktı.

Jim Henson yaşasaydı devam filmlerini çeker miydi? Hiç kuşkusuz, çekerdi.

The Dark Crystal: Age of Resistance 2. Sezon Netflix İptal

Aslında, kendisi olmasa da bıraktığı mirası 2019’da tam olarak bunu yaptı denilebilir. Jim Henson Company, Netflix desteğiyle filmin öncesini anlatan bir projeye başladı. Sonuç, hem şaşırtıcı hem de tatmin ediciydi.

Orijinal filmin hayranları diziyi bağırlarına bastılar. Eleştirmenler, sonu bilinen bir hikâyenin öncesini anlatmakla kalmayıp, evreni genişletmek ve alt metni zenginleştirmek suretiyle yeni bir şeyler sunulabilmesini takdir etti.

Yapımın ilk sezonunun ucu ise açık bitmişti. Sonraki sezonlarda filme nasıl bağlanılacağı merak konusuydu. Ancak çekim takvimine dair tahminler dışında yeni sezon haberleri gelmemişti. Yaşadığımız Koronavirüs pandemisi süreci sebebiyle de yeni sezonun gecikeceği kesinleşmiş gibiydi.

The Dark Crystal: Age of Resistance 2. Sezon Emmy Ödülü’ne Rağmen Gelmeyecek

2019 Emmy Ödülleri’nde dizinin En İyi Çocuk Programı ödülünü almasına sevinmiştik ki sevincimize gölge düşüren haber de peşinden geldi; Netflix diziyi iptal etmişti.

Jim Henson Company’nin CEO’su Lisa Henson, yaptığı açıklamayla son gelişmeleri doğruladı. Henson, verdiği demeçte Netflix’in kendilerine sunduğu fırsat için minnettar olduklarını ve seriyi devam ettirmek için yeni yollar bulacaklarını belirtti.

The Dark Crystal: Age of Resistance 2. Sezon Netflix İptal

The Dark Crystal evreninin farklı dönemlerinde geçen hikâyeler çizgi roman ve roman halinde mevcut. Ancak hem 1. sezondaki sorulara cevap verecek hem de Netflix dizisini filme bağlayacak herhangi bir eser bulunmuyor.

Umarız The Dark Crystal evrenine dair bir sonraki haberimiz yeni ve heyecan verici gelişmeler üzerine olur. Peki siz The Dark Crystal: Age of Resistance 2. sezon bölümlerinin gelmeyecek olmasını nasıl karşılıyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* The Dark Crystal: Age of Resistance İncelemesi – Kuklaların Epik Macerasına Hazır Olun!

Kaynak: Collider

Cemalettin Sipahioğlu

1986 İstanbul doğumlu. Bilimkurgu, korku ve fantastiği uzun süre televizyondan takip edebilmiştir. Ailesinden habersiz aldığı ucuz VCD oynatıcıyı saklayıp, onlar yokken kullanarak, bu konularda film açıklarını kapatmaya çalışmıştır. Edebiyata sonradan bulaşması; bilgisizliği; bilgisizlik de, "Raftaydı ve ben onu alıp okumadım zamanında." pişmanlıkları getirmiştir. Lem ile Küvette Bulunan Günce'yle tanışması; okumaya yeni başlayan biri için hem talih, hem de talihsizlik olmuştur. Film, kitap, animasyon, çizgi roman olsun; kendi sınırlı bilgisiyle, eserleri iç dinamikleri içinde değerlendirmeye çalışır.

Away İncelemesi

Away İncelemesi: Mars’a Yolculuğa Hazır mıyız?

The Passion of The Christ 2: Resurrection

The Passion of the Christ 2 Geliyor: Mel Gibson’ın Çok Konuşulan Filmi Devam Edecek