in

The Girl with the Dragon Tattoo Dizi Oluyor!

The Girl with the Dragon Tattoo dizi oluyor. Ejderha Dövmeli Kız bu defa da Amazon Prime dizisi olarak karşımıza çıkacak!

The Girl with the Dragon Tattoo Amazon Dizi

Amazon Prime Video cephesinde dizi haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Hızlı bir yükselişe geçen platform, hem sinema hem de edebiyat dünyasında önemli bir marka olan The Girl with the Dragon Tattoo serisini dizi olarak ekranlara taşıyacak.

İsveçli polisiye yazarı Stieg Larsson imzalı The Girl with the Dragon Tattoo kitapları Türkçeye Ejderha Dövmeli Kız adıyla kazandırılmıştı. Üst başlığı Millennium olan serinin kitapları dilimize Pegasus Yayınları etiketiyle çevrildi.

Serinin film uyarlaması ise ilk olarak 2009 yılında kendi ülkesinde Män som hatar kvinnor adıyla çekildi. 2011 yılında ise David Fincher kitabı bir kez de ABD için uyarladı. Ardından tuhaf bir tercihle serinin dördüncü kitabı olan The Girl in the Spider’s Web Sony tarafından 2018’de beyaz perdeye uyarlandı.

The Girl with the Dragon Tattoo Amazon Dizi

İsveç uyarlamasında romanın baş karakteri Lisbeth Salander, Noomi Rapace tarafından; ABD uyarlamasında ise Rooney Mara tarafından canlandırılmıştı. Mara bu performansıyla Oscar’a da aday gösterilmişti. 2018’de gelen The Girl in the Spider’s Web uyarlamasında ise Lisbeth Salander rolü Claire Foy’a verilmişti.

Yeni The Girl with the Dragon Tattoo Dizi Uyarlaması Orijinal Bir Hikâye Anlatacak

Stieg Larsson’ın popüler polisiye romanlarından uyarlanan her üç yapım bir yana, Ejderha Dövmeli Kız bu defa şansınız Amazon ekranlarında deneyecek.

Şimdilik uyarlandığı Millennium serisinin ilk kitabının adı olan Ejderha Dövmeli Kız ile anılan Amazon dizisi, kitap ve filmler ile doğrudan bağlantılı olmayacak. Yeni yapımda Lisbeth Salander karakteri yeniden karşımızda olacak. Fakat anlatılacak hikâye özgün bir rota çizecek.

Ejderha Dövmeli Kız dizisinin yapımcı kadrosunda The Queen, Dark River, The Crown, Outlander, Mad Dogs ve White Lines gibi işlerden tanıdığımız Andy Harries yer alıyor.

The Girl with the Dragon Tattoo Amazon Dizi

Dizinin yönetmen ve senarist bilgisi henüz paylaşılmadı. Lisbeth Salander karakterini kimin canlandıracağı da bilinmeyenler arasında.

Serinin tüm kitapları Türkçeye kazandırıldı. Sıralama ise şu şekilde: Ejderha Dövmeli Kız, Ateşle Oynayan Kız, Arı Kovanına Çomak Sokan Kız, Örümcek Ağındaki Kız, Göze Göz Dişe Diş Diyen Kız ve Ölmesi Gereken Kız.

Peki siz yeniden başlatılacak bir Ejderha Dövmeli Kız evreni ile tanışmaya hazır mısınız? Yeni diziden beklentileriniz neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Ünlü Tabloların Ressamlarını Ne Kadar Tanıyorsunuz? [TEST]

Kaynak: Variety

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Tom Cruise Uzay Film Elon Musk

Tom Cruise ile Uzayda Çekilecek Filmin Yönetmeni Bulundu

Tenet gişe rakamları

Tenet Filminde Gerçek Bir Boeing 747 Uçağı Patlatılmış