in

The Simpsons Bestecisi Clausen: “Yaşım Nedeniyle Kovuldum”

27 yıl boyunca yüzlerce The Simpsons bölümüne müzik besteleyen Alf Clausen, haksız yere kovulduğu gerekçesiyle yapım şirketine dava açtı.

The Simpsons

1989’dan beri yayın hayatına devam eden ve televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden olan The Simpsons eski bestecisi Alf Calusen ile gündeme geldi. 2017 yılında görevine son verilen Clausen, kanala dava açtı.

27 yıl boyunca toplamda 560’tan fazla The Simpsons bölümü için aralıksız beste yapan Alf Clausen 23 defa Emmy Ödüllerine aday gösterilmiş ve 2 defa da kazanmıştı. (1997 yılındaki “We Put the Spring in Springfield” ve 1998’deki “You’re Checkin’ In (A Musical Tribute To The Betty Ford Center)” bölümleriyle.)

78 yaşındaki Clausen 2017’de yıllardır çalıştığı yapımdan kovulurken kendisine dizinin yeni bir tarzda müzik anlayışı aradığı söylenmişti.

Clausen ise bunun sadece bir bahane gösterme olduğunu belirtiyor. Tamamen yaşı ve engelliliğine yönelik yasa dışı bir kovulmanın söz konusu olduğunu belirten Clausen şirkete dava açtı.

Dava, Fox ve The Simpsons’ın Disney’e geçmesinden sonra yapımcı James L Brooks’un prodüksiyon şirketi olan Gracie Films’e karşı açıldı.

Clausen’in yerine Russell Emanuel, Hans Zimmer ve Steve Kofsky tarafından kurulan Bleeding Fingers Music adlı prodüksiyon şirketi getirilmişti.

alf clausen
Alf Clausen

The Simpsons dizisinin 12 Kasım 2019 itibarıyla Disney+’taki yerini alacağını hatırlatalım. Dizi öncelikli olarak ilk 30 sezonuyla platforma gelecek. Ardından da 31 ve 32. sezonları buraya eklenmeye devam edecek.

Dizinin yeni sezonlarında Homer Simpson’ı Dan CastellanetaMarge’ı ise Julie Kavner seslendirmeyi sürdürüyor.

Alf Calusen’a yapılanı hatalı buluyor musunuz? Calusen dava için neden bu kadar bekledi? Kuşkusuz bu bekleyişte kanalın el değiştirmesi etkili olmuştur. Belki de Calusen sadece ne olup bittiğini görmek istedi.

Al Clausen’ın The Simpsons İçin Bestelediği Şarkılardan Bazıları:

Alf Clausen’in The Simpsons bestelerinden daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Aşırı Kasvetli Rus Yapımı “The Simpsons” Jeneriği

* “Bir Çizgi Filmin İçerik Analizi: Simpsonlar” Bizlerle

* Disney+ Ne Zaman Çıkıyor, Abonelik Ücreti Ne Kadar?

* Marvel’ın Alternatif Evrenlerini Anlatan “What If” Serisi Disney+’a Geliyor

Kaynak: Variety

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Dünya Halleri

Gözden Kaçanlar Rehberi “Dünya Halleri” Yayın Hayatına Son Verdi

rick and morty cizgi roman ust

Rick and Morty Çizgi Romanlarında Durmak Yok