in

The Simpsons Corona Virüsü’nü Öngörmedi

The Simpsons dizisi 26 yıl önce Corona Virüsü salgınını tahmin etti iddiaları doğru değil. Kehanetlerin şampiyonu bu defa ıskalamış!

The Simpsons Corona Virüsü

Televizyon tarihinin en uzun soluklu yapımı olma unvanını elinde bulunduran The Simpsons çizgi dizisi, kimi olayları yıllar önceden “tahmin etmesi” ile biliniyor. Ancak bir süredir sosyal medyada paylaşılan Simpsonlar’ın Corona Virüsü salgınını tahmin ettiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Üstelik bu iddia, dizinin görüntülerinin kasıtlı olarak değiştirilmesi sonrasında ortaya atılmış.

An itibarıyla dünya genelinde 174 bin kişiyi etkileyen ve 6,687 insanın canını alan Covid-19 salgını; beraberinde çeşitli komplo teorilerini de getirdi. Kimi kitapların, filmlerin, dizilerin ve hatta çizgi romanların virüsü yıllar öncesinden tahmin ettiği öne sürüldü. Bunlardan en çok öne çıkanlar arasında Dean Koontz’un Eyes of Darkness kitabı, Steven Soderbergh’ün Contagion filmi, Asterix çizgi romanları bunlardan bazıları.

The Simpsons dizisi ise bu tip toplumsal olayların “tahmininde” özel bir yer oynuyor. James L. Brooks, Matt Groening ve Sam Simon tarafından yaratılan ve 1989 yılından beri devam eden dizi 650’den fazla bölüm yayınladı. Dizinin 31. sezonu ise şu sıralar yeni bölümleriyle yoluna devam ediyor.

The Simpsons Corona Virüsü

Daha önce Donald Trump’ın başkan oluşu gibi kilit meselelerden tutun da Disney’in büyümesi, Ebola, Lady Gaga, super Bowl gibi pek çok başlıkta isabetli öngörülerde bulunan The Simpsons dizisi şimdi de Koronavirüs ile gündemde.

The Simpsons Dizisi 4. Sezon “Marge in Chains” Bölümü Corona Virüsü İddiası

The Simpsons yazar ve yapımcılarından Mike Reiss, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı gönderide dizinin yıllar öncesinde pandemi olarak ilan edilen Corona Virüsü salgınını öngördüğünü iddia etti. Buna göre dizi 4. sezon 21. bölümü olan “Marge in Chains“te, Corona Virüsü öngörülüyor.

The Simpsons Corona Virüsü

İlgili bölüm, gerçekten de gizemli bir virüs salgınını anlatıyor, evet. Ancak bölüme dair paylaşılan görüntülen montajlanmış.

Dizi, bu tip kehanetlerinin doğru çıkmasıyla sıklıkla gündeme taşınıyor. İlk bakışta yine benzer bir durum gibi gözüken vaziyet ise öyle değil. Bölümde ortaya çıkan gizemli salgın “Corona Virüsü” adıyla anılmıyor. Salgının merkezi ise haberlerde anıldığı gibi Çin değil, Japonya. bununla birlikte virüs nedeniyle herhangi bir ölüm de gerçekleşmiyor.

“Marge in Chains” bölümünün yayınlandığı Mayıs 1993 tarihi, ABD’de o sıralar yaşanan hantavirüs salgınını konu alıyor.

The Simpsons Corona Virüsü’nü Tahmin Etti İddiasına Konu Alan Bölüm

https://youtu.be/d0iD1suF8eA

Dolayısıyla ortada böyle bir kehanet yok. Teyit.org’un yaptığı bu araştırmayla birlikte sosyal medyada asılsız iddiaların ne kadar kolay paylaşıldığı bir kez daha öne çıkmış oluyor.

Peki sizin bu tip sahte kehanetlere dair görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

Aşırı Kasvetli Rus Yapımı “The Simpsons” Jeneriği

Kaynak: Teyit.org

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Roald Dahl Tat

Roald Dahl İmzalı “Tat” Özel Baskıyla Geliyor

tiyatro salonu

Tiyatro ve Sinemalar Ülke Genelinde Koronavirüs Nedeniyle Kapatılıyor