in

The Sopranos Finali Yıllar Sonra Açıklandı

The Sopranos finali yıllar sonra açıklığa kavuştu. HBO’nun kült dizisinin final sahnesinde Tony Soprano’ya ne olduğu yapımın yaratıcısı tarafından “yanlışlıkla” açıklandı.

The Sopranos Finali Tony Soprano Ne Oldu?
- Reklam -
- Reklam -

HBO’nun kült dizilerinden The Sopranos final sahnesinde tam olarak ne olduğu, dizinin yapımcısının bir söyleşi sırasında ağzından kaçırdıkları ile ortaya çıkmış oldu. Bizler yapımın öncesini konu alacak The Many Saints of Newark filmini beklerken 1999 ve 2007 yılları arasında ekranlarda kalan klasik yapımın final sahnesi de aydınlığa çıkmış oldu.

David Chase tarafından yaratılan ve başrollerinde James Gandolfini, Lorraine Bracco ve Edie Falco gibi isimleri gördüğümüz The Sopranos dizisi hâlâ gündeme gelmeye devam ediyor. Hem dizinin öncülü olan bir filmin yolda olması, hem de “son sahnedeki” ucu açık finalin hâlâ cevap bulamamış olması Sopranos’u aklımıza getirmeye devam ediyor. Öte yandan HBO da dijital platformlarında pandemi süreci boyunca dizinin tüm bölümlerini erişime açmıştı.

New Jersey’de bir İtalyan-Amerikan ailesinin patronu olan Tony Soprano’nun hem “mesleği”ndeki hem de özel hayatındaki maceraları konu alan suç ve dram dizisi yayınlandığı dönemin en popüler işlerinden birisiydi.

- Reklam -

2019 yılında ekranlara ilk gelişinin 20. yılına giren dizi için The Sopranos Sessions adlı bir kitap yayımlanmıştı. Kitabın yazarlarından Alan Sepinwall ve Matt Zoller Seitz daha sonra yaratıcı David Chase ile bir podcast serisine de imza atmışlardı. İşte her şey de bu söyleşiler sırasında oldu.

Haberin bundan sonraki kısmı henüz dizinin Made in America adlı final bölümünü izlememiş olan okurlarımız için sürprizbozan (spoiler) bilgiler içermektedir.

The Sopranos Final

The Sopranos Final Sahnesinde Tony Soprano’ya Ne Oldu?

Toplamda 6 sezon devam eden The Sopranos’ta başrol Tony Soprano 86 bölüm boyunca James Gandolfini tarafından canlandırıldı. Gandolfini 2013 yılında aramızdan ayrılarak sevenlerini yasa boğmuştu.

Dizinin final bölümüne şahit olduğumuz 2007 yazında ise ortalık bir hayli karışmıştı. Çünkü Bölümde Tony’yi ailesi ile bir restoranda yemek yerken görüyorduk. Mekânın kapısının sürekli açılıp kapanması, Tony’nin her defasında gözünü kapıya dikmesi; buna paralel olarak da kurguda o sırada restorana varmaya çalışan Meadow Soprano ile finalin ritmi iyice artıyordu. Journey’in Don’t Stop Believin’ parçası çalarken ise kapı bir kez daha açılıyor, Tony başını kaldırıyor ve ekran siyaha düşüyordu.

The Sopranos Finali Tony Soprano

Teoriler bu siyah karenin Tony’nin gördüğü son şey olduğunu, kiralık bir katilin onu öldürdüğünü söylüyordu. Ancak yapımcılar zaman zaman bunun tam tersi açıklamalarda ipuçları vererek, “Tony’nin hayatının her zaman böyle belirsizlikler içinde olacağını,” vurguluyor; ortada bir ölümün olup olmadığını ısrarla açıklamıyorlardı.

- Reklam -

Söyleşiye dönersek Alan Sepinwall’un Chase’e, Tony’nin hikâyesinin en az iki yıl daha devam edebileceğini hatırlatması üzerine olanlar oldu.

“Evet, sanırım o ölüm sahnesi finalden iki yıl önce bendeydi. Fakat bunu gerçekleştiremedik,” diyen Chase, bu yanıtı ile köşeye sıkışmış oldu.

Matt Zoller konuşmaya karışarak o sahneden ölüm sahnesi olarak bahsettiğinin farkında olup olmadığını sorunca ise Chase’in yanıtı şakayla karışık bir küfür (F.ck you guys) oldu.

HBO The Sopranos Koronavirüs

Böylelikle dizinin yaratıcısı David Chase’in finali nasıl tasarladığı da ortaya çıktı. Elbette bu söz yalnızca ağızdan kaçan bir laf mıydı, yoksa planlanmış bir kurgu muydu, bunu kestirmek çok zor. Yine de birçok otorite bu açıklama ile ikna olmuş görünüyor.

Dizinin öncesini anlatacak olan The Many Saints of Newark filmi 12 Mart 2021 yılında vizyona girecek. Tony Soprano’nun gençliğine ise James Gandolfini’nin oğlu Michael Gandolfini hayat verecek. Filmin yönetmenliğini üstlenen Alan Taylor’ı ise Game of Thrones ve Thor: The Dark World gibi yapımlardan tanıyoruz.

Peki sizce David Chase’in bu dil sürçmesi, gerçekten de dizinin finalini açığa çıkartıyor mu? Görüş ve teorilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* The Sopranos Severlerin Okuması Gereken 6 Kitap

Kaynak: NME

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Bu dizinin en çok sevdiğim sahnesi sezonların ilk bölümlerinde açılış sahneleri olurdu. İzleyicinin çok büyük kısmı sonunu o şekilde tahmin ederken ve devamını çekme ihtimalleri de olmayınca “yanlışlıkla” bir son açıklamaları sürpriz olmadı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

PlayStation 5 Oyunları İnceleme Tanıtım

PlayStation 5 Oyunları ve Lansman: Ne Umduk, Ne Bulduk?

ghostbusters oyuncuları hayalet avcıları

Ghostbusters Oyuncuları Çevrimiçi Buluştu!