in

The Walking Dead 10. Sezon İzlenmeleriyle Kanalı Zarara Uğratıyor

The Walking Dead 10. sezon izlenme oranlarında beklenenin gerisinde kaldı. AMC, ABD içinde zarara uğramış durumda.

AMC’nin en popüler dizilerinden birisi olan The Walking Dead, geçen yıl izlenme oranlarıyla kanalın kalbini oldukça kırmıştı. Ancak dizinin yapımcıları, Yürüyen Ölüler’e devam konusunda kararlı bir duruş sergiliyordu. Yalnızca dizi değil, spin-off’larda da hız kesmeye niyetli değil gibiydiler. Geçen günlerde ise yapımın, AMC’yi neredeyse zarara olduğunu açıklığa kavuşturdu.

2019’un dördüncü çeyreğinde AMC yapımlarının bazılarından büyük darbeler yemişti. Gelen en büyük darbe ise senelerdir devam eden The Walking Dead’den idi. Bunun yanı sıra şirket dijital yayın platformlarının yüksek maliyetine karşın getirdiği düşük izlenmelerle da 9 milyon dolarlık bir para kaybına uğradı.

AMC CEO’su Josh Sapan ise bu dengesiz durumu Yürüyen Ölüler’in izlenme rakamlarında geride kalmasına bağlıyor. Yüksek bütçelere rağmen The Walking Dead yeni bölümleriyle hâlâ bekleneni verebilmiş değil.

The Walking Dead 10. Sezon İzlenme

Aynı zamanda AMC’ye bağlı olarak işlev görecek 4 ayrı dizi platformu Acorn TV, Shudder, Sundance Now ve UMC adına internet üzerinden yayın için istenilen giderler uçuk bir hale gelmiş durumda. Tabii ki bu değerler sadece ABD için geçerli. Kanalın yurt içindeki 9 milyon dolarlık kaybı, dünya genelinde önceki senelere göre %1.6’lık gelir artışıyla 785 milyon doları buldu. ABD’de ise kârlılık oranı %7.8 düştü.

The Walking Dead 10. Sezon ile İzleyici Kaybetmeyi Sürdürüyor

10. sezonunda olan The Walking Dead’in istatistikleri hayli umut kırıcı oldu. Geçen sezondaki izleyici kitlesinde %34 oranında düşüş yaşayan dizi yeni bölümleriyle yalnızca 4 milyon izleyiciye ulaşabildi. Üstelik yapımın oyuncuları da kamera arkasında bazı sıkıntılar yaşarken AMC açılan davalarla ve oyuncu seçmelerine olanak sağlayan ajansların da değişmesiyle dumura uğramış. Kanalın internet üzerinde yayın hayatına başlayan platformları ortalama iki milyon üye sayısına ulaşmış olsa da, firmanın değeri giderek düşmeye devam ediyor.

The Walking Dead 10. Sezon

The Walking Dead serisinin asıl dizisine ne olacağı bilinmez ama, yan dizilerinin AMC’ye katkı sağlayacağı ön görülüyor. Üstelik planlanan Rick Grimes üzerinden devam etmesi planlanan The Walking Dead filmleri de işin içine girerse AMC işleri tekrar yoluna koyabilir.  Norman Reedus, Danai Gurira, Melissa McBride, Cooper Andrews gibi başarılı isimlerin yer aldığı The Walking Dead’in yeni bölümlerini her pazar günü AMC’de izleyebilirsiniz.

Bu sırada, Yürüyen Ölüler’in yeni spin-off’u World Beyond dizisinden yayınlanan son fragmanlara buradan ulaşabilirsiniz.

Siz bu istatistikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Locke & Key 1. Sezon İncelemesi: Fantastik Kurgunun “Kafa Açan” Anahtarları

Kaynak: CBR

Furkan Emir Aktaş

1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

Tom Holland Spider-Man

Tom Holland: “Spider-Man’in Geleceği Sony ile Parlaktı”

Clive Cussler

Amerikalı Roman Yazarı Clive Cussler Hayatını Kaybetti