in

The Witcher Dizisinde Zaman Çizelgesi Ortaya Çıktı

The Witcher dizisi kafa karıştıran zaman çizgisiyle izleyenlere zorlu anlar yaşatmıştı. Netflix, dizinin zaman çizelgesini açıkladı.

The Witcher
- Reklam -
- Reklam -

Netflix’in yeni fantastik dizilerinden The Witcher Aralık 2019’da yayına girdi. Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin kitap serisinden önce oyunlara, sonra da diziye adapte edilen The Witcher kendisine geniş bir hayran kitlesi edindi. Serinin dizi uyarlaması ise farklı zaman çizgileri nedeniyle yer yer kafa karışıklığına neden oldu.

The Witcher ile ilk defa dizisiyle tanışanlar, dizinin üç ayrı zamanda geçen kurgusunu ilk bakışta fark etmekte güçlük çekmiş olabilir. Çünkü yapım, zamanda ileri ya da geri giderken neredeyse hiçbir ipucu vermiyordu. Birçok zaman atlama klişesi (renk değişimi, ekranda tarih yazması vesaire) The Witcher’ın hiç dahil olmadığı bir anlayıştı. Dizide zamanı takip etmek için önce hikâyeyi zihninizde bir yerlere oturtmanız gerekiyordu.

Elbette kitapları okumuş izleyiciler bunu biraz daha rahat yaptı. Oyunları oynayanlar da bir noktada avantajlıydı. Netflix, ortada hiçbir soru işareti kalmaması için The Witcher dizisinin 1. sezonunda olayların geçtiği resmi zaman çizelgesini Twitter üzerinden paylaştı.

- Reklam -

Haberin bundan sonrası, henüz diziyi izlememiş olanlar için spoiler içermektedir.

The Witcher Dizisinin Kafa Karıştıran Zaman Çizgisi Açıklandı

NXOnNetflix hesabı üzerinden paylaşılan gönderiye göre, dizinin zaman çizelgesi şu şekilde:

The Witcher Zaman Çizelgesi

Rivyalı Geralt, Prenses Ciri ve Vengerbergli Yennefer’ın hikâyelerini ayrı ayrı dönemlerde takip eden dizi, Yennefer’ın 1210 yılında Aretuza’ya satılmasıyla başlıyor. Geralt ise ilk bölümde Blaviken Kasabı kısımlarıyla karşımıza çıkıyor. Geralt’ı ikinci bölümde Jaskier ile elflerin eline düştüğü anda görüyoruz.

Sıradaki zaman atlamasında Ciri’nin annesi Pavetta’nın Şaşırma Hakkı (Law of Surprise) ile tanıştığı bölümde geçiyor. 4. bölümün tarihi 1249 yılı. Burada Ciri henüz doğmuş değil. Geralt ile Yennefer arasındaki ilk temas ise 5. bölüme denk geliyor. 7. bölümde ise 1263 yılına gidiyoruz. Ciri için Cintra’ya dönen Geralt, 40 yıl kadar yaşlanıyor. Fakat kendisi bir mutant ve bu yüzden dış görünüşü hiç değişmiyor. Yennefer ise Sodden Tepesi Muharebesi’nde savaşıyor. Savaşın geçtiği günlerde, Geralt ve Ciri de bir araya geliyor.

- Reklam -

The Witcher

Böylece bütün karakterler nihayet birbirleriyle tanışmış ve ikinci sezon için gerekli altyapı sağlanmış oluyor.

The Witcher 2. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

Henüz ilk sezonu yayınlanmadan ikinci sezon onayını alan The Witcher, Netflix’in konuşulan işleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Dizinin 2. sezonu için henüz resmi bir tarih verilmiş olmasa da yeni sezonun 2021 yılı içerisinde gelmesi bekleniyor. Gelecek sezonun ise ilkine göre zaman akışında daha düzenli bir tutum sergilemesi tasarlanıyor.

En az 7 sezon sürmesi planlanan yapım, kitap ve oyunlardan da bazı farklılıklar içeriyor. The Witcher’ın yeni sezonu için meraklı bekleyiş sürüyor.

The Witcher
Jaskier/Dandelion

Siz dizinin zaman çizelgesini nasıl buldunuz? İlk sezondaki zaman atlamaları kafanızı karıştırdı mı? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


The Witcher 1. Sezon İnceleme

* Witcher: Dönüşü Olmayan Yol | Kısım 1

Kaynak: Comic Book

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for WolfCulture WolfCulture dedi ki:

    Kimin fikriydi acaba? Zekice değil, amatörce ve beceriksizce duruyor. Bir de yeni Game Of Thrones diyorlardı. Dağ amip doğurdu (mitoz bölünüyordu biliyorum ama cümlede şık durdu). HBO’nun eline kimse su dökemez.

  2. Avatar for MustafaYildiz MustafaYildiz dedi ki:

    Bu zaman 3 farklı zaman anlatıyoruz mevzusu neden bu kadar insanların kafasını karıştırdı anlamıyorum. Dizi zaten bu durumu 4. bölümde bağırıyor. Ciri’nin annesi var demek Geralt’ın Ciri doğmadan önce yaşadıklarını görüyoruz. Yenn’de 20 yıldır saraydayım hiçbir şey umduğum gibi değil diyor yine 20 yılda. Öncesinde de birkaç ip ucu var durumla ilgili ama 4. bölümde artık dizi çığlık atarak söylüyor bunu. Ama karakterler geçen sürenin izlerini taşımıyorlar diye eleştiri yapılsa tamam ama 8 bölümü de izleyen biri zaman çizgisi karışıkmış derse ya diziyi yarım yamalak izlemiş ya da beyin yerine başka bir şey taşıyor.

    İlk sezonda basit kaçmış bu yöntem hatta Ciri bu sezon ya hiç gösterilmemeli ya da 7 bölümde o savaştan kaçan insanların kampına düşüp oradan şekil değiştiren yaratığın tuzağına dşüp aynı şekilde Geralt ile karşılaşmalıydı. Bu sahnelerin kötüğüne de tamamım ama zaman çizelgesi karışık muhabbetinden sıkıldım.
    NOT: Burada kimseyi yargılamıyorum, aslında dök içini rahatla mesajı oldu bu biraz :sweat_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Robert Aramayo Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi Dizisine Yeni Bir Game of Thrones Oyuncusu Daha Katıldı

The Mandalorian 1. Sezon İncelemesi

The Mandalorian 1. Sezon İncelemesi: Star Wars’un Köklerine Dönüyoruz