in

Vakıf Dizisi 2. Sezon Onayını Aldı: Kült Bilimkurgu Uyarlaması Yeni Sezonda Maceralarına Devam Edecek

Vakıf dizisi 2. sezon onayını aldı. Isaac Asimov imzalı Foundation serisinden uyarlanan Apple TV+ dizisi, maceralarına bir süre daha devam edecek.

Vakıf dizisi 2. sezon onayı

Vakıf dizisi 2. sezon onayı aldı. Apple TV+, henüz 1. sezonu devam eden Foundation dizisinin yeni sezonuna kısa süre içerisinde yeşil ışık yaktı. Kült bilimkurgu serisinin ekran yolculuğunun bir süre daha devam edeceği böylece kesinleşmiş oldu.

David S. Goyer ve Josh Friedman tarafından diziye uyarlanan ünlü ve yazar (ve biyokimya profesörü) Isaac Asimov’un aynı adlı klasik bilimkurgu roman serisinden uyarlanan Vakıf dizisi, 1. sezonuna 24 Eylül’de başladı.

Seri, Samanyolu’nun Galaktik İmparatorluğun yönetimi altında birleştiği uzak bir gelecekte geçiyor. Bir matematikçi olan Hari Seldon (Jared Harris), psikotarih adı verilen ve olasılıksal bir algoritmanın yeterince büyük popülasyonların geleceğini tahmin edebildiği bir disiplin üzerine çalışıyor. Seldon bu sırada uzun süredir hüküm süren İmparatorluğun kaçınılmaz bir çöküşe yaklaştığını ve galaksinin düzenin yeniden kurulmasından 30 bin yıl kadar uzun bir Karanlık Çağ’a dayanmaya mahkum olduğunu endişe verici bir şekilde keşfediyor. Ancak Seldon, doğru hareket tarzının bu çatışma ve kaos dönemini yalnızca bin yıla kadar kısaltabileceğine inanıyor. Tabii eğer doğru insanları kendisine güvenmeye ikna edebilirse.

Dizi henüz iki hafta önce yayınlanmaya başlamasına rağmen oldukça popüler hale geldi. Her ne kadar romanlardan bazı konularda sapmasını eleştiren izleyiciler olsa da, benimseyenler de çoğunluktaydı. Bu geri dönüş ile Apple TV+, daha fazla vakit kaybetmeden 2. sezon onayını verdi.

Vakıf 2. Sezon Onayı ile Çalışmalar Kısa Sürede Başlayacak

Vakıf 2. sezon onayı foundation

Dijital yayın servisinin programlama başkanı Matt Cherniss, kendisinin ve yaratıcıların diziyi “dünya çapında tüm izleyicilere ulaştırmak adına çok heyecanlı olduklarını” ve “zengin katmanlı dünyanın daha da fazlasını sergilemek ve çarpıcı bir dünya kurmak için sabırsızlandıklarını” söyledi. Yazarın kızı ve dizinin yapımcılarından biri olan Robyn Asimov, babasının bu uyarlamadan “gurur duyacağını” belirtti ve diziyi “bir güç gösterisi” olarak adlandırdı.

Ayrıca dizinin yaratılarından olan Goyer, hayranlara doğrudan bir mesaj paylaşarak heyecanını dile getirdi:

“Yepyeni bir neslin Asimov’un muhteşem şaheserini okumasından heyecan duyuyorum. Vakıf ile uzun bir oyun oynuyoruz ve bana bu destanı emanet ettikleri için Apple ve Skydance’teki ortaklarıma minnettarım. Kemerlerinizi bağlayın. Uzayın derinliklerine doğru daha keskin bir yol almak üzereyiz.”

Vakıf dizisinin şimdiye kadar yayınlanan bölümlerini izlediniz mi? Sizler nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

16 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for kingahyed kingahyed dedi ki:

  Bin kere anlatıyoruz ama olmuyor. Adamın kurduğu evreni, hikayeleri ve karakterleri beğenmiyorlarsa uyarlamasınlar? Yani bu yaptıkları tüm olayı ve eserlerin dokusunu mahvediyor. Yoksa kimsenin ırkla, cinsiyetle bir derdi yok. Cidden bu olay sıktı artık. Pff neyse.

 2. Avatar for kingahyed kingahyed dedi ki:

  Okuduğum en kötü analiz olabilir. İstediğimiz şey çok basit. Sadece ekranda kaliteli yapımlar görmek istiyoruz. Bunu da kaynak eserin dokusuyla oynayarak hiç yapamadın ve yapamayacaksın. Yani höt zöt kadın falan değil kimsenin derdi. Yazdığınız psikolojik yönler ve genel olarak yazınız araştırmadan uzak, temelsiz ve tamamen komedi.

 3. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Bunun en büyük ve en somut örneği Yüzüklerin Efendisi’dir. Peter Jackson romana hem sadık kalmış hem de kendi yorumunu katmış bazı noktalara ama ortaya öyle bir film çıkarmış ki gelmiş geçmiş en iyi üçlemeyi çekmiş. Fakat Vakıf dizisinde bu durum çok mu çok farklı. Ben eminim bu dizi 2000-2010 yılları arasında çekilseydi bundan çok çok daha iyi olurdu.
  Çünkü şu saçma sapan duyar kasma olayları hiç değilse o zamanlar yoktu.

  3-5 kendini bilmez çıkmış şunları bunları böyle yapacağız demiş. Kitaplardaki önemli karakterleri cinsiyet değiştirerek sunmaya başlarsan hepten kaybedersin. Psikotarih üzerinden çokça işler yapmış Gaal’i hamile bırakırsan gelen eleştirileri sonuna kadar hak edersin. Ya Demerzel’e ne demeli? Hiç mi düşünmedin arkadaş; diziyi beğenen kitapları okumak isterse bu çok ağır spoiler olmaz mı? diye?

  Bu tür kararların aynısını Doctor Who’da da gördük. Bana göre yeni doktor Peter Capaldi’ye kadar olan sezonlar benim için bir başyapıttır. Ama Caladi’den sonra gelen yeni doktor yeni kararlar diziyi uzaydan alıp yerin dibine soktu. Sonuç ortada. Kimse çıkıp negatif mutsuzluk pozitif düşünceden bahsetmesin. Elbettr insan psikolojisi bazen çok önemli ama herkesin gördüğü şeyi görmemek de olmaz.

  Yapma arkadaş. Gaal’i kadın yapma, Salvor Hardin’i bekçi yapma, Demerzel’ı bebek bakıcısı gibi sağda solda dolaştırma, her sezon erkek olan doktoru kadın yapma, ırkçılığa karşı çılacağım diye beyaz elfi zenci elf yapma.(olma ihtimli çok yüksek)

  Çok ağır eleştiriyorum. Vakıf dizisi çöptür. Yazara hakarettir. Bu zamana kadar izlediğim en berbat dizidir. Vakıf ve Asimov adını kullanarak basamakları tırmanmak isteyen aciz bir yapımdır.

 4. Avatar for kingahyed kingahyed dedi ki:

  Blade Runner’da öyle abi. Ridley Scott kitabın dokusunu bozmadan kendi yorumunu katıyor ve ortaya büyük bir başyapıt çıkarıyor. Herhangi birinden şikayet duyamazsın bu konuda. Yakın tarihli okuma yapmış olsam çok güzel yazardım onu da. Ama bu adamların samimiyetsizce yaptığı bu değişiklikler futboldaki tabiriyle tribüne oynamaktan başka bir şey değil.

 5. Avatar for JaimeLannister JaimeLannister dedi ki:

  Hocam diziyi bıraktım da ben Salvor Hardin gibi bir diplomatı hiç etmisler baya karakterine aykırı bir şey olmuş, sanki direkt orta parmak çekiyorlar gibi fanlara, Zaman Çarkı’nda da aynısı var. Ayrıca Amerika’da olan politikayı burda bizden niye anlamamızı bekliyorsunuz ki. Sanki sadece kendi tarihleri sorunlu gibi davranmaları çok komik. İki üç milyarder nereye çekerse bunlarda oraya gidiyor, başka bir şey değil.

  dediğiniz gibi şöyle on yıl önce çekilse efsane bir iş olma ihtimali çok daha fazlaydi.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

11 cevap daha var.

Abdulrazak Gurnah hakkında

Azınlıkların Yankısı: Nobel Edebiyat Ödülü’nü Kazanan Abdulrazak Gurnah Hakkında

lost in space 3. sezon fragmanı

Lost in Space 3. Sezon Fragmanı: Finale Hazırlanın