Westworld Yaratıcıları Yeni Bir Siberpunk Dizisi İçin Kolları Sıvadı: “The Peripheral”

Son zamanlarda yaptığı büyük atılımlarla adından çokça söz ettiren Amazon, yeni bir dizinin haberini daha verdi. William Gibson'ın ünlü siberpunk türündeki romanı "The Peripheral"ın uyarlaması için Westworld'ün arkasındaki ikili Jonathan Nolan ve Lisa Joy çalışmalara başladı.

İlk sezonuyla dizi dünyasına damga vuran, hepimizin bayılarak izlediği bir yapım olmuştu Westworld. Verdiği uzun arayla hayranlarının tadı damağında kalmış, heyecanla beklemeye koyulmuştuk. Artık çok yakında kendisine kavuşacağız. Bunun sevincini yaşarken, dizinin yaratıcı ekibinden harika bir haber daha geldi.

The Hollywood Reporter‘ın aktardığına göre; Yıldızlararası (Interstellar), Prestij (The Prestige) ve Kara Şövalye (The Dark Knight) gibi yapımların yazar koltuğundaki Jonathan Nolan ve Westworld’ün arkasındaki diğer önemli isim Lisa Joy, “The Peripheral” adlı yeni bir bilimkurgu dizisi için çalışmalara başladılar. Ne yazık ki eserleri şimdiye kadar dilimize hep çok problemli olarak aktarılan (hatta tabiri caizse katledilen), yazar William Gibson‘ın The Peripheral isimli siberpunk-gizem türündeki romanından uyarlanacak. Kitap, büyük sınıf ayrılıklarının yaşandığı distopik bir gelecekte, Flynee Fisher adlı kadının hikâyesini anlatıyor. Kahramanımız bir video oyununun beta testi sırasında cinayete rastlar, ancak bu gerçekte ve farklı zamanda yaşanmış olabilir.

Projenin arkasındaysa Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings), Barbar Conan (Conan the Barbarian), Üç Cisim Problemi (The Three-Body Problem) ve Iain M. Banks‘in Culture serisi derken son zamanlarda sektörde yaptığı büyük atakla adından sıkça söz ettiren Amazon var.

Hayranlarını heyecanlandıracak çok büyük projelerle gelen Amazon, bakalım hangileriyle başarılı olacak? Her yeni haberle coşkumuz bir kat daha artıyor, beklediğimize değecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

GÖZ ATIN  Bilimkurgu Kulübü'nden Zengin Bir Antoloji: Yeryüzü Müzesi
1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Westworld Yaratıcıları Yeni Bir Siberpunk Dizisi İçin Kolları Sıvadı: “The Peripheral” için 13 yorum

 1. Bir nokta var ki bir türlü karara varamıyorum.

  Kitapların “bu hızda” dizi film olması insanların kitapları merak etmesine yol açıyor mu? Yani kitap okumayı artırıyor mu? Yoksa okuma oranının giderek düşmesine mi neden oluyor? Bana son haberlere bakarak ikincisi gibi geliyor.


 2. erce dedi ki:

  hiç bir sekilde arttıracağını düşünmüyorum. dahası azlatıyor bile. insanlar okuyacakları varsa bile dizisi çekilir diye okumayı erteliyor. Aslında biraz bağnazlık yapmalıyım. Diziler ve filmler kitaplar için küfürdür. Dünyayı döndüren şey hayalgücüdür der Einstein. Kurgunun temeli de hayal gücüdür. Herkesin kafasındaki harika yapıyı maddeye büründürmek ise hayal gücünü öldürür. Dahası karakterler ve mekanlar şekil bulduğu yetmiyor gibi bir de üstüne üstlük kitaptan ayrı iş yapıyorlar. Tüm dizi sektörü yakılmalıdır :fire::underage:


 3. Bende ikincisi diye düşünüyorum. İnsanlar kitapları yazmak için aylarca belki yıllarca uğraşıyor kazandığı üç kuruş para oluyor. Ama tv ve sinema sektörü bana göre tamamen para üzerine kurulmuş bir sektör (Bazı istisnai durumlar hariç). Ben her zaman o kitap kokusunu alarak hikayenin içine girme taraftarıyım. Üç beş görsel efektle olacak birşey değil.


 4. @Firtinakiran,

  Benim kişisel gözlemim şöyle:

  Kişi, kendi özelinde düzenli bir okursa, kitabın dikkat radarına girmesi, hoşuna gittiği bir türse okumasını sağlıyordur. Okumaya az biraz meraklı kişi, kitaba bir şans verebilir. Okumakla yakından uzaktan alakası olmayanlarsa, aynı hikaye zaten, diyerek kitabı umursamıyor.

  Eğer dizi popülerleşmişse, ikinci grubun kitabı alıp okuma olasılığı daha da artıyor olabilir; belki o etki sebebiyle üçüncü gruptan bile kitaba merak salan olacaktır.

  Genel olarak, doğrudan kitaba yönelen kemikleşmiş kitlenin oranında değişiklik olmuyor. Yani okur merak etti mi okuyor; okumayansa, bin bahane sayarak okumama eylemini sürdürüyor zaten.

  Bir de, kişiler ortak tartışma mecraları neyse, oradan çıkan işlere yöneliyorlar. Örneğin, sıkı dizi takipçileri, dizinin muhabbetini yapabilmek için diziyi tüketmeye bakar. Dizi, ortak muhabbet konusu olmaktan çıkınca da, “Şöyle bir dizi vardı.” muhabbetlerinin konu olarak zihnin bir köşesine saklanır.

  Şimdi geleyim, okumaya hevesli kemik kitlenin sayısı sırf bu yüzden azalır mı, ya. Kemikleşmiş kitleden olmaya adayların içindeki okuma aşığını uyandırabilir. Genetik yatkınlığı olanlara tesir eden bir virüs gibi düşünün. Dizinin yarattığı popülerlik, bu virüsün yayılmasını sağlayan bir salgın. Büyük kısım salgından etkilenmiyor. Ama etkilenenler, artık taşıyıcı durumunda.

  Bu, elbette okumaya meraklı kitlenin sayısında aşırı artışa neden olmayacaktır. Okuyanlar ile okumayanlar arası dağılımdaki dengenin korunmasına yardımcı olacağı fikrindeyim. Ya da biraz daha karamsarlık yaparak, öyle umuyorum.

  Aman! Neyse. Siz o son "karamsar"ımsı cümleyi boş verin ve morallerinizi sabit tutmaya devam edin.

  NOT: Bu fikirler tam olarak bana ait değil. Le Guin’in Vahşi Kızları’ndaki Okurken Uyanık Kalmak makalesinden çıkardığım sonuçlar, beni böyle, ne çok iyimsere ne de çok kötümsere yorulabilecek olasılığı dikkate almaya sevk etti. Biliyorum, biliyorum, makalede, Amerika eksenini merkeze alan başka konular üzerineydi. Fakat ben oradan, öyle bir umut tortusu çıkarı verdim işte.

  @Mustafaizmirli,

  Edebiyatın, sinema ve televizyon distopyası altında yaşamaya çalıştığı korkunç zamanlar!

  @JCDenton,

  Dizi tutarsa, onun bereketiyle kitapta uğrayıverir belki. Kim bilir.

  @Muhammed_Deger,

  Uyarlamaların en güzel yanı, kitapların ülkemize uğrama olasılığında artış olması.
  Yerli bilimkurguya etkisi olup olmayacağından emin olamıyorum. Alt tür olarak, spekülatif kurgunun önünde türlü türlü engel var.


 5. Gudvard dedi ki:

  Kendi adıma konuşmam gerekirse, bir dizinin çıkması beni kitabına da yönlendiriyor. Örneğin Netflix, Altered Carbon’u çıkardıktan sonra, birkaç bölüm izleyip, gidip kitabını aldım. Kaç kişi için böyledir gerçi bilemem ama benim çevremdeki insanlar için de böyle. Mesela Blade Runner’la çok çok geç tanışan biri olarak filmi izledikten sonra Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi’yi almıştım aynı şekilde.


Westworld Yaratıcıları Yeni Bir Siberpunk Dizisi İçin Kolları Sıvadı: “The Peripheral”

Son zamanlarda yaptığı büyük atılımlarla adından çokça söz ettiren Amazon, yeni bir dizinin haberini daha verdi. William Gibson’ın ünlü siberpunk türündeki romanı “The Peripheral”ın uyarlaması için Westworld’ün arkasındaki ikili Jonathan Nolan ve Lisa Joy çalışmalara başladı.

Başa dönün