in

Yeni Dracula Biseksüel Olacak

Bram Stoker’ın kült eseri Dracula’dan uyarlanacak BBC – Netflix dizisinde; Dracula karakteri hakkında detaylar Mark Gatiss’ten geldi.

Dracula

BBC ve Netflix ortaklığında geliştirilen yeni Dracula uyarlaması mini diziden haberler gelmeye devam ediyor. Geçen ekim ayının sonunda, dizden ilk tanıtıcı fragman yayınlanmıştı. Bununla birlikte yapımın tanıtım faaliyetleri de hız kazandı.

Yaratıcı koltuğunda Steven Moffat ve Mark Gatiss’in bulunduğu mini dizi, hem teknik ekibi hem de oyuncularıyla dikkat çekiyor.

Dizinin başrolünde, Dracula olarak Danimarkalı ödüllü aktör Claes Bang yer alıyor.

Sherlock ve Doctor Who yapımlarında, Moffat ile birlikte çalışan Mark Gatiss, geçtiğimiz günlerde diziye dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Gatiss, 1953 Yılında Gösterilen Dracula’yı Referans Verdi

Dracula’nın geniş zevkleri olduğunu ifade eden yapımcı, bunun sadece 60’ların seks objesi haline getirilmiş kadınlarından ibaret olmayacağını dile getiriyor. Dracula’nın cinsiyetler arasında fark asla gözetmediğini söyleyen Gatiss, 1953 tarihli Dracula filmini işaret ediyor. Christopher Lee’nin Kont Drakula, Peter Cushing’in ise Doktor Van Helsing’i canlandırdığı yapımın final sahnesinde ikili arasındaki ilişkiyi oldukça eşcinselce bulduğunu da dile getiriyor.

Yayınlanan ilk fragmanda, Kont’u genç bir adamın yüzünü okşayıp ona sakin olmasını söylediği kısa bir sahneye de yer verilmişti.

Fragmanda gösterilen kurban, 1816 tarihli ilk vampir anlatısı olan John William Polidori’nin The Vampyre kitabında yer alan Lord Ruthven. Karakter, daha önce herhangi bir Dracula yapımında anılmamıştı. Bu noktada, dizinin vampir kültüne ilham veren eserlerden birisini anmaktan çekinmediği de gözlere çarpıyor.

Dizinin açıklanan oyuncu kadrosunda Claes Bang’e eşlik edecek bazı isimler de netleşti. Jonathan Aris, Morfydd Clark, Tim Ingall, Clive Russell, Joanna Scanlan, John Heffernan ve Dolly Wells bunlardan bazıları.

Üç bölüm sürecek mini dizinin bölüm süreleri ise 90 dakika olacak. Dizi, İngiltere’de BBC aracılığıyla dünya genelinde ise Netflix ile yayına girecek.

Yapımın 2019’un son günlerine doğru izleyicinin karşısına çıkması bekleniyor.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

44 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Aynı zamanda iklim değişikliği aktivisti, etnik ayrımcılık düşmanı ve anti-faşist de oldu mu bu iş tamamdır.

 2. Avatar for Vector Vector dedi ki:

  Ben de cinsel eğilimimi “Atak Helikopteri” olarak tanımlıyorum.

  (Normalde yorum yapmayacaktım ama fırsatı kaçırmak istemedim.)

 3. Avatar for Orhan_Kolibandi Orhan_Kolibandi dedi ki:

  +Kont Kardeş o kızın peşini bırak!
  . Bırakırım.
  +Aaa bu kadar mı?
  .Tabi. Ne sandın şapşik, ver bi alt dudak…
  +Noluyormmhmbfmf…

 4. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Vampir mitosunun kökeninlerinde, varlığın sınır tanımayan cinsel çekiciliği de mevcut. Bu yönden, özellikle cinsel tabulara veya sert kurallara sahip toplum yapısında, varlığın bu ayartıcı özelliğinin öne çıktığı oluyor. Şehvet ve günah bağlamında kurulan ilişki sebebiyle ilk vampir öykülerindeki vampirler hep kadın olarak tasvir ediliyormuş. Eh, zamanın cinsiyet ve cinsellik anlayışı gereği, kadın cinselliği öyle veya böyle toplum için tehdit sayılan, bir şekilde kontrol edilmeye çalışılan bir şeydi. Kan emen uğursuzun kadın formunda tasvir edilmesi, o sebeple tuhaf değildi.

  Dracula karakteri, vampir mitosundaki o tehditkar cinselliği, erkek formunda sunmuştu. Hikâyedeki işlevi gereği, vampirin anlamı ve yöntemleri özünde değişmemişti. Katı ahlaki kurallarıyla anılan Victoryen İngiltere soyluları, onların tabularını hiçe sayan, yaydığı şehvet ve cazibeyle kurbanlarını ele geçiren gücün tehditi altındaydı.

  Kısacası, vampir mitosu ve Dracula karakteri açısından değişen bir şey yok. Canavar, aynı canavar. Yaşayanların kabul gördüğü ahlaki tutumun tam zıddını temsil ederek avlanıyor.

 5. Avatar for mit mit dedi ki:

  Aynı diziyle başka bir habere göre dizideki Van Helsing de kadın olacakmış bu arada. Şaka değil :slight_smile: Gerçi kardeşimin dediğine göre bunun zaten yapılmışı varmış.

  Yakında Frankenstein’ın aslında eşcinsel olduğu ve canavarını sırf en çılgın fantazilerini gerçekleştirmek için yarattığı bir dizi bekliyorum ben. Parçalarını (!) kendi seçiyor ne de olsa… Ne kadar potansiyelli bir fikir :sweat_smile:

  Parlayan vampirleri mumla arayacağımız günlerin geleceği hiç aklıma gelmezdi…

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

39 cevap daha var.

world fantasy 2019

2019 World Fantasy Awards Sonuçları Açıklandı

Merkür

Merkür, Güneş’in Önünden Geçmeye Hazırlanıyor