in ,

YouTube Kids Türkiye’de Yayın Hayatına Başladı

YouTube Kids sonunda Türkiye’de kullanıma sunuldu. Youtube’un çocuklar için geliştirdiği ve ilk defa 2015 yılında başlattığı uygulama neler sunuyor?

YouTube Kids Türkiye

İlk olarak 2015 yılında hayata geçen YouTube Kids sonunda Türkiye’de de hizmet vermeye başladı. Google’ın alt markası olan ve dünyanın lider video izleme servisi, ülkemizde kullanıma açtığı yeni hizmeti ile çocukların ebeveyn kontrolünde içerikler izlemesi de kolaylaşacak.

15 Şubat 2005’te kurulan ve yaklaşık bir buçuk yıl sonra Kasım 2006’da Google tarafından satın alınan Youtube, bugün için tartışmasız olarak dünyanın en çok video izlenen servisi konumunda. Dakikada yüzlerce videonun yüklendiği video izleme servisi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Rakipsiz olarak tanımlanabilecek Youtube, aynı zamanda Red ve Music gibi özellikleri ile de ön plana çıkıyor. Ancak ülkemizde aktif olmasa da aslında birçok farklı servisi daha bulunuyor. İşte onlardan bir tanesi daha, bugün itibarıyla ülkemizde kullanıma sunuldu.

6 yıl önce yayın hayatına başlayan Youtube Kids nihayet Türkiye’de de kullanıma sunuldu. Google Play ve App Store’dan uygulama olarak da indirilebilen servise kullanıcılar ayrıca web sitesi youtubekids.com üzerinden de ulaşabiliyorlar. Bugüne kadar 106 ülkede aktif olan ve 44 farklı dilde yayın yapan servis, tamamen çocuklara özel hazırlanan içerikler ve ebeveyn kontrolleri ile ön plana çıkıyor.

Youtube Kids ile Ebeveynler Çocukların İzlediği İçerikler Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sahibi Olacak

YouTube Kids Türkiye

Peki Youtube Kids’in normal servisten ne farkı var? Kullanıcılar uygulamada nelerle karşılaşacaklar?

Öncelikle adından da tahmin edileceği gibi, özellikle günümüz dijital dünyasında çocukların izlememesi gereken içeriklere ve reklamlara maruz kalması Kids servisi ile engellenmiş olacak. Sadece çocuklara özel içeriklerin yer alacağı kategorilerde kanallar ve çalma listeleri ile yeni içerikler hakkında bilgi edinme ve eğlenme olanağı buluyor.

YouTube Kids altında yer alan çeşitli kategorilerden bazıları şöyle: Öğrenme & Hobiler, Sanat & El Sanatları, YouTuberlar & Aile Vloggerları, Müzik & Dans, Oyuncak & Oyun.

Serviste hem ebeveynlere hem de çocuklara özel farklı profiller açılabiliyor. 8 adete kadar farklı çocuk profili ile tek çocuktan fazlasına sahip ailelere de kolaylık sağlanabiliyor. Bu profillerin her biri farklı içerik, video önerileri ve ayarlara sahip olabiliyor. Ebeveynler çocuklarının hangi kanalı izleyebileceğini, hangi videolara erişim sağlayabileceğini görüyor ve izleme geçmişini de görüntüleme imkanına sahip oluyor. Ayrıca diledikleri kanalları engelleyip çocuklarını bu tür istemedikleri içeriklerden koruyabiliyorlar.

Youtube Kids Yaşa Göre 3 Farklı Mod Seçeneği ile Geliyor

Uygulamanın en güzel yanı, çocukların yaş grubuna özel de özelleştirme sağlanması. 4 yaş ve altı çocuklar için tasarlanan “Okul Öncesi Modu” yaratıcılığı, eğlenceyi, öğrenmeyi ve keşfetmeyi teşvik eden videoları içeriyor. “Küçük Modu”, 5-7 yaş arasındaki çocukların şarkı, çizgi film ve el sanatları gibi çeşitli konulardaki ilgi alanlarına odaklanıyor. “Büyük Modu” ise 8-12 yaş arasındaki çocuklara, popüler müzik ve oyun videoları gibi ek içerikleri sunuyor.

Youtube Kids’in en önemli özelliği ise sunduğu reklamların çocuklara özel bir şekilde olması. Normal Youtube’dan daha sıkı bir denetimden geçen reklamlara herhangi bir şekilde tıklanmıyor ve böylece çocukların farklı sitelere girişi de engelleniyor.

Youtube Kids’in ülkemizde de yayın faaliyetine başlaması konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce gelmekte gecikti mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Hakikatin İzinde - Thomas Bernhard

Thomas Bernhard’ın Hakikatin İzinde Kitabından Hayata Dair 8 Alıntı

İnsan ve Maymun Melez Embriyo Üretimi

İnsan ve Maymun Melezi Embriyo Üretimi Başarıyla Gerçekleştirildi