Yüzüklerin Efendisi Dizisini Peter Jackson Yönetebilir

Amazon, Yüzüklerin Efendisi dizisi için yönetmenler ve senaristlerle görüşmelere başladı. Listede Peter Jackson da var.

Amazon kanalı tarafından çekilmesi planlanan Yüzüklerin Efendisi dizisi için ilk ciddi adımlar atılmaya başlandı. The One Ring sitesinin içeriden aldığı bilgilere göre, kanal yetkilileri projenin başına geçirilecek yönetmen ve senaristleri belirlemek için kolları sıvadı. Listede Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerini yöneten Peter Jackson da var.

Hatırlayacağınız gibi daha önce filmlerdeki materyallerden bazılarının dizilerde kullanılabilmesi olasılığı üzerinde durulduğunu ve Peter Jackson’ın danışman yapımcı olarak projede yer alabileceğini duyurmuştuk. Görünen o ki kanal yetkilileri bu fikri bir adım öteye taşıyıp ünlü yönetmeni kadroya dahil etme peşinde. Şu an için Jackson’ın dışında hangi isimlerle görüşüldüğüne dair başka bir bilgi paylaşılmamış. Ancak kendisinin upuzun bir listedeki diğer isimlerden biri olduğu belirtilmiş. Yani henüz kesinleşen bir şey yok. Ama Jackson’ın düşünülmesi bile heyecan verici bir durum. Tabii biraz da endişe…

Peter Jackson, 2001-2003 yılları arasında gösterime giren Yüzüklerin Efendisi filmleriyle büyük bir başarı elde etmiş, hatta bir de Oscar Ödülü kazanmıştı. Filmlerle kitaplar arasında bariz farklılıklar olsa da serinin hayranları genel olarak sonuçtan gayet memnun kalmıştı. Ne yazık ki aynı şeyi zorlama bir şekilde üç filme bölünen Hobbit için söylemek zor… Jackson bu sefer kitapların “hayli” dışına çıkmakla kalmamış, işin içine bu evrenin kurallarına ters şeyler de katmıştı (Cüce ve elf aşkı gibi gibi…)

Öte yandan Babylon 5 ve Sense8‘in yapımcısı J. Michael Straczynski’nin de dizide çalışmayı çok istediği biliniyor. Kendisi çok büyük bir Yüzüklerin Efendisi hayranıdır, öyle ki üniversite tezini bile elfçe yazmış vakti zamanında.

Gelişmeler için palantirimize bakmaya devam edeceğiz.

GÖZ ATIN  Venom 2 Filminin Yönetmeni Andy Serkis Olabilir
Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Yüzüklerin Efendisi Dizisini Peter Jackson Yönetebilir için 14 yorum

 1. Ciddi mi bu olay? O.o


 2. SJack dedi ki:

  Hobbit üçlemesi gibi hayal kırıklığı yaşatması, bizim yok böyle bir dizi diyebilme olasılığından daha yüksek. Zaman ne gösterecek bakalım bir.

  Gelişmeler için palantirimize bakmaya devam edeceğiz.

  Saruman buralara uğrar mıydı yahu? :open_mouth:


 3. mit dedi ki:

  Ciddi :slight_smile:

  Tercümesi:

  “Belirtmek isterim ki Yüzüklerin Efendisi’ni her iki yılda bir tekrar okuyan, tüm filmlerini onlarca kez izlemiş ve üniversite tezini elfçe yazmış biri olarak bu diziyi yönetmek için bir akciğer feda edebilirim. Hatta kendiminkilerden birini bile.”


 4. Tolkien: Ben buna pipo yakıyorum! O.o

  Bense buna “insan değilsiniz” demek istiyorum zira tez yazmak zaten zorken bir de kurgusal bir dil öğrenip onu kullanarak tez yazmak nedir? Allah akıl fikir versin :smiley: Tolkien aşırıya kaçan okurlarını kaçık olarak nitelerken bence edepli davranmış :buyucu:


 5. Gurlino dedi ki:

  Yüzüklerin Efendisi üçlemesi benim gözümde bir baş yapıttır. Açar açar izlerim, her seferinde tüylerim diken diken olur. 15 yıllık filmler hala çiçek gibi gelir bana.

  Hobbit’teki başarısızlık için Peter Jackson’ı doğrudan suçlamama taraftarıyım. Resmen kucağında buldu filmleri. Del Toro çekecekti ama bitmek bilmeyen sıkıntılar ve kişisel problemler nedeniyle çekildi. Vicdanı el vermedi Peter’ın, elini koydu taşın altına. Durum karışık, kreatif olarak bir çok şey havadayken yani ortada büyük bir kaos hakimken (Özellikle The Battle of the Five Armies için geçerli bu), sonucun kötü olacağını bile bile girmiştir bu işe. Neden yapmıştır bunu? Bence başkasının ellerinde tamamen bir felakete dönüşebilecek Hobbit filmlerini en azından vasat statüsünde tutabilmek için yapmıştır… Helal olsun ne diyeyim.

  Bu vesileyle belirtmek isterim ki Peter Jackson’un Amazon’un dizi projesine el atması beni ziyadesiyle memnun eder. Koca evren başkasının elinde rezil olacağına, Peter’ın elinde olsun, en azından yabancıya gitmemiş olur…


Yüzüklerin Efendisi Dizisini Peter Jackson Yönetebilir

Amazon, Yüzüklerin Efendisi dizisi için yönetmenler ve senaristlerle görüşmelere başladı. Listede Peter Jackson da var.

Başa dönün