in

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin İkinci Çağ’da Geçeceği Kesinleşti

Yüzüklerin Efendisi dizisinin haritası tüm ayrıntılarıyla paylaşıldı, Numenor Adası göründü! Dizinin İkinci Çağ’da, yani güç yüzüklerinin dövüldüğü dönemde geçeceği kesinleşti.

yüzüklerin efendisi harita amazon
- Reklam -
- Reklam -

Hatırlayacağınız gibi Amazon kanalı kısa bir süre önce Yüzüklerin Efendisi dizisinin geçeceği toprakların haritasını yayınlamış ve hem büyük bir heyecana hem de bir sürü soru işaretine neden olmuştu. Çünkü haritanın üstünde hiçbir isim ya da emare bulunmamasına rağmen, barındırdığı tanıdık yer şekilleri sayesinde Orta-dünya’nın ikinci veya üçüncü çağına ait olduğu açıktı.

Amazon o tarihten itibaren güç yüzüklerinin sayısına denk gelecek şekilde 3, 7, 9 ve 1 gün sonra haritayı yeni ayrıntılarla tekrar tekrar paylaştı. Ve geçtiğimiz gün Tek Yüzük’e atfedilen ünlü mısralar (Hepsine hükmedecek bir yüzük. Hepsini o bulacak. Hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak, gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda) eşliğinde haritanın son hâlini yayınladı ve Numenor Adası göründü! Böylece dizinin İkinci Çağ‘da geçeceğine yönelik tahminimiz de doğru çıktı.

middle earth map amazon 002

- Reklam -

Silmarillion‘u okuyanların bildiği gibi, Numenor Adası Dunedain halkının, yani Aragorn‘un atalarının yaşadığı yerdi. İlk Çağ’da Morgoth’a karşı verilen büyük savaşta Valar’a ve elflere sadık kalan insanlardan oluşurlar. Bu sadakatlerinin karşılığında uzun ömürlülük ve bilgelikle onurlandırılmış, Numenor Adası kendilerine bahşedilmiştir. Hayvanlar ve şifalı bitkiler hakkında oldukça bilgili olmalarının yanı sıra pek çok büyük kralın bu soydan gelmeleriyle de ünlüdürler.

- Reklam -

Bunun anlamı dizinin en azından ilk sezonunun Numenor’un yükselişi ve çöküşü; Sauron’un kendini iyi biri gibi göstererek diğer halkları kandırması; güç yüzüklerinin dövülüşü; Tek Yüzük’ün ortaya çıkışı; Mordor, Gondor ve Rohan’ın kuruluşu ve dokuz insan kralının Nazgûl’e dönüşmesi gibi konuları işleyebileceği… Yani dizinin muazzam bir potansiyeli var.

Tabii tüm bunların ne kadarının anlatılacağı, olayların kaç sezona yayılacağı ve kitaplara ne kadar sadık kalınacağı hâlâ belirsiz. Tüm bunların cevabını alabilmek için 2020 yılına kadar beklememiz gerekecek…

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Lezek Lezek dedi ki:

  Tolkien’in yazdığı her şeyi okudum ama nedense bu dizi için en ufak bir heyecan ya da merak hissetmiyorum. Çıktığında izleyeceğimi bile sanmıyorum. Bunun sebebi kötü çekileceğini düşünmem değil. Ben şahsen hem Yüzüklerin Efendisi hem de Hobbit filmlerini kitaplarından daha iyi bulurum. (kendi kişisel görüşüm sadece.) Çekilecek olan dizi muhtemelen filmlerden daha dolu dolu daha efektli olacak. Benim ilgimi çekmemesinin sebebi artık hikayenin bitmiş olması. Kitapları var, filmleri var. Oyunları var. Aynı bütçeyle çekilebilecek bir sürü alternatif varken sırf popüleritesinden faydalanıp daha fazla para kazanmak için bir başka Yüzüklerin Efendisi yapımı çok mu gerekli ki? Yeni Pokemon filmi gibi, sırf popüler diye bir yapımı tekrar tekrar bu kadar göze sokmak bir noktadan sonra baya itici geliyor.

 2. Avatar for BiblofilYouTube BiblofilYouTube dedi ki:

  Dizi 3. Çağda geçse size aynen katılırdım ama 2. Çağda geçecek olması sebebiyle hiç katılmıyorum. Böyle de uçlarda yaşayan bir insanım :smile:

  Ben heyecandan kafayı yiyeceğim. Kaç tane efsanevi karakter göreceğiz bir düşünsenize… Sauron diyorum hatta… of ki ne of.

 3. Avatar for kaanaskin93 kaanaskin93 dedi ki:

  Dizinin adı Akallabêth olursa şaşırmam.

 4. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Ben büyük bir heyecanla bekliyorum. En ufak bilgi kırıntısı üzerinde kafa yormak, ne planladıklarına dair ipucu yakalamak acayip hoşuma gidiyor. Ortaya çıkacak yapımdan da ziyadesiyle memnun kalacağımı düşünüyorum.

  Ortada Game of Thrones gibi bir dizi başarısı varken, şu ana kadarki keyifli pazarlama hamleleri, doğru zaman/mekan tercihleri -en azından ilk sezon için-, hakkını verebilmek için gerekecek bütçenin verilmiş olması ve Jeff Bezos’un bireysel Tolkein çılgınlığı gibi işaretler düşünülünce bence başarılı olacak olan dizidir.

  Başarısız olursa da olsundur. Bu başarısızlık daha sonra Yüzüklerin Efendisi üzerine yatırım yapacak ve dizi/film/oyun yapacak birilerine yol gösterir ve doğru yapım ortaya çıkarsa, bu bile bu dizinin varlığı için yeterli bir sebep olur.

 5. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  Harika bir haber :open_mouth: Olağanüstü güzellikte bir konu çeşitliliği var, umarım konuyu iyi işlerler ve oyunculuklar güzel olur. Benim açımdan, eğer LOTR serisi filmler gibi kurgu ve teknik yönden benzer şekilde çekilirse harika olur. Fakat, Hobbit seri filmlerinde olduğu gibi saniyede 48 kare kameralarla ve olmadık hareketlerle çekilirse izlenmez. Umarım tekrar aynı hataya düşmeden, özlerine dönerler ve keyfini çıkararak izleme şansımız olur.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

5 Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

captain marvel spoiler inceleme video

A’dan Z’ye Captain Marvel Filmi (Spoiler’lı İnceleme Videosu)

kitap okuma alışkanlığı okul müdürü

Amerikalı Müdürden Çocuklara Okumayı Sevdiren Yöntem