in

Doctor Who “Esintili” Bu Yerli Kitap Çok Konuşuluyor

“Son Zaman Ajanı” adlı roman, kült bilimkurgu dizisi Doctor Who ile olan ‘aşırı’ benzerliği nedeniyle sosyal medyada eleştiri oklarının hedefi oldu.

Bilimi kurgulamak, yeni dünyalar yaratmak, uzay ve gelecek üzerine keşfe çıkmak… Bilimkurgu dediğimiz zaman aklımıza her zaman “hayal kurmak” geliyor. Bilimkurgu da bilinmeyeni keşfe çıkanların en önemli yakıtı. İyi ya da kötü, bu türdeki eserlerin ilk durağı düşünmek ve tasarlamak.

Ancak ne yazık ki bazı yazarlar, hayal kurmak ve yeni yollar aramak yerine daha kolay (ve satması daha garanti) yollara sapabiliyor. Örneğin, 1963 yılında başlayan ve hâlâ devam eden, bilimkurgunun başarılı kalelerinden Doctor Who’nun konusunu kopyalamak gibi.

Cinius Yayınları’ndan çıkan Armağan Ünlü’nün “Son Zaman Ajanı” romanı, tanıtım yazısının Doctor Who evreniyle aşırı benzerlik taşıması nedeniyle sosyal medyada eleştiri oklarının hedefi oldu.

Evrene bekçilik yapan ve türünün son örneği Zaman Ajanı’nın, bekçi kulübesiyle zamanda yolculuk ederken yaşadığı maceraları size tanıdık gelebilir(!)

Kitabın arka kapak yazısına hep birlikte göz atalım. Bakalım bir yerlerden anımsayacak mısınız?

Günümüzden milyonlarca yıl sonra yaşayan gelişmiş bir tür, kurdukları ileri teknolojik uygarlık ile zamanda seyahat edebilen makineler üretmiş, yetiştirdikleri zaman ajanları evrenin herhangi bir yerinde, herhangi bir zamanda oluşmuş hataları düzeltmeyi ilke edinmiştir.

Barışçıl ve düşmanı olmayan bu tür; teknolojisini çalmak isteyen türler tarafından saldırıya uğrar ve yok edilir.

Hayatta kalan son zaman ajanı, kendisine Zaman Meclisi tarafından verilen “Bekçi” kod adı ile tanınan, gittiği bütün gezegenlerde iyi izler bırakmış, kendi türünün anısını bütün evrene bekçilik ederek yaşatmayı kendine ilke edinmiştir.

İlgi çekmemesi açısından bekçi kulübesi şeklini alan uzay – zaman manipülatörü ile seyahat etmeye ve gittiği her yerde yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeye devam eder…

Anlaşılan Zaman Lordu ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmaya devam ediyor. Ancak bu sefer kendini fazla kaptırmış gibi görünüyor.

Bu tatsız olay hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!
Kaynak: Bilimkurgu Sohbet Grubu’nda ortaya çıkaran Elif Çavuş.


* New York Times Çoksatan Yazarı Sahtekar Çıktı!

* Zülfü Livaneli’nin Sevilen Romanı “Kardeşimin Hikâyesi” de ‘Çalınan’ Kitaplar Kervanına Eklendi

Oyla!

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

18 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Burada, fikri mülkiyete gösterilmesi gereken hassasiyet, yazar kadar, yayıncı tarafından da gösterilememiş. Yayınevinde türe aşina editör bulunsaydı, böyle bir şey yaşanmazdı.

 2. Avatar for Aremas Aremas dedi ki:

  Pekii, editörün görevi bunları engellemek ve reddetmek değil midir zaten?

 3. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Cinius’un buna dikkat ettiğini hiç sanmıyorum. Sen yaz kardeşim, biz yayınlayak uğraştırma işte mantığında. Aynı şekilde editörün belli idealistik yayın politikası anlayışı olduğunu hiç sanmıyorum. Görüyoruz zaten parayı basan bastırıyor.

 4. Avatar for Leingrad Leingrad dedi ki:

  Benim de geçenlerde dikkatimi çekti. Bilimkurgu Sohbet Klübünde paylaşsam mı dedim ama şu dizi anket işleri yüzünden hayatımda görüp göreceğim en boş, en gereksiz, en lakait muhabbetler döndüğü için paylaşsam da “whoya bas geç”, “sandıkları terk etmeyelim”, “gaterlar öne geçti”, “fringe alırsa bedava çiğköfte” gibi saçmalıkların arasında kaynayacaktı.

  Bizim bilimkurgu klüplerinde durum böyle iken, konuda bahsi geçen kitabın bu durumda olmasını çok yadırgamıyorum açıkçası

 5. Avatar for Firtinakiran Firtinakiran dedi ki:

  Bence onlar da biliyordu, ama umursamadılar.
  İlgili yayınevi çok da güven veren bir yer değil.

  Başka bir yayinevinde şöyle bir şey olmuştu: Gençlik edebiyatı altında arkadaşının annesi ile cinsel ilişki yaşayan bir öğrenci geçen kitap da basıldı bu ülkede. Ortaya çıkaran bir anneydi. O editörün amacı neydi, onu halen merak ederim. Yazarı merak etmeye gerek yok zaten. O baştan belli.

  Ek: @Nemo zaten Cinius için aynı şeyi demiş :yum: aklın yolu bir.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

13 cevap daha var.

Apple, Vakıf Serisi İçin İlk Sezon Siparişini Verdi

Reigns: Game of Thrones Duyuruldu