in ,

Türk Sinemasında Kahramanın Yolculuğu Mercek Altında

1980 sonrası Türk sinemasındaki kahraman arketipini araştıran “Kahramanın Sinemadaki Yolculuğu” Karakum Yayınları aracılığıyla bizlerle.

kahramanin sinemadaki yolculugu ust
- Reklam -
- Reklam -

Daha önce bizleri Türklerin Şeytani Masalları ve Türk Kültüründe Vampirler gibi eserlerle buluşturan Karakum Yayınevi şimdi de 80’ler sonrası Türk sinemasındaki geleneksel kahramanları konu alan yeni bir araştırma kitabıyla bizlerle: Kahramanın Sinemadaki Yolculuğu.

Dr. Nejla Kayalı Orta’nın ilk eseri olma özelliğini taşıyan kitabın oldukça da detaylı bir arka kapak metni var.

Şöyle konuk olalım:

kahramanin sinemadaki yolculuguMitten beslenen kahraman önce anlatı geleneğine sonra yazılı kültüre günümüzdeyse görsel platforma taşınmıştır. Anlatı geleneğinin edebiyat ve sinema alanına yansımasını metinler arası bir bakışla ortaya koyan eserde 1980 dönemi sonrası Türk sinemasında kahraman üretme ve tüketme biçimleri “ayrılma-erginleme-dönüş” aşamalarıyla değerlendirilmiş, kültür aktarım aracı olan sinemadaki değişimler/dönüşümler ve kahramanın geçmişten geleceğe yolculuğu aktarılmıştır.

- Reklam -

Modern mitoloji olarak adlandırılan sinema filmleri sayesinde günlük hayatın gerçeklikleri antropolojik, psikolojik, sosyolojik ve kültürel açıdan daha net bir şekilde anlamlandırılabiliyor. Masallardan, efsanelere, destanlara ve nihayetinde de beyaz perdeye taşınmış olan kahramanlar; kimi zaman aynadaki suretimiz, kimi zaman da karanlık rüyalarımızın varlığına ihtiyaç duyduğu bir kurtarıcı olabilir mi?  İlkellerden günümüze değin insanın belleğindeki kahraman algısının ortak özellikleri nelerdir?  İşte tüm bu soruların yanıtlarını dumanı henüz üzerinde olan söz konusu kitapta arayabiliyoruz.

- Reklam -

Joseph Campbell’in Kahramanın Sonsuz Yolculuğu, Vogler, Indick, Miller ve Voytilla’nın ayak izlerinden giderken girdiğimiz girdaplarda sinemanın büyüsünü, mitolojilerin eşsiz kurmacası ile beraber çözmeye çalışıyoruz. Birçoklarının akademik kitap okumaktan imtina ettiği bir dönemde, yazarın bu önemli çalışması kırdığı kalıplar sayesinde konuyla ilgili her seviyeden okuyucuya da hitap edebiliyor.

Türk mitolojisinin, efsanelerin, masalların ve destanların ışığında 1980 sonrası Türk sinemasındaki kahramanın yolculuğu ve dönüşümünün izini sürerek benzer kahraman tiplerinin varlığını ortaya koyuyor bu kitap. Gerek sinema gerek halk bilim alanlarına ilgisi olanlar için de adeta bir başyapıt.

Maceraya çağrılan sadece STAR WARS’un Luke Skywalker’ı olamazdı elbette. Türk sinemasında da “ayrılma-erginleme-dönüş” aşamalarından geçen kahramanları ince ince yapılmış değerlendirmeler eşliğinde okuyoruz. Bu sırada dimağlarımızda gerek edebiyat, gerekse sinema severler adına hoş bir tat duyumsuyoruz. Türk yazınında ve bilimsel çalışma dairesinde sinemayı; mitoloji ve halk bilim disiplinleri ile beraber inceleyen ender eserlerden birisi çıkmış ortaya…
Kitabın editörlüğünü Ömer Ünal, kapak tasarımını ise Kayıp Rıhtım semalarından tanıdığımız Uygar Özdemir üstleniyor. 256 sayfalık çalışma raflardaki yerini aldı bile.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

    Eline sağlık @KorkutHatun. Şahane olmuş. :krs:

  2. Avatar for KorkutHatun KorkutHatun dedi ki:

    Çok çok teşekkür ederim :pray:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

otobus kutuphane ust

Bu Otobüs Kütüphaneye Gidiyor, Kaçırmayın!

avengers we lost

Avengers: Endgame Filminden Yeni Tanıtım – Kaybettik!