Dük Elric Raflarda

Melniboné'nin Son İmparatorunun Tarihçeleri serisinin dördüncü cildi "Dük Elric" raflardaki yerini aldı.

Michael Moorcock’ın efsanevi karanlık fantastik serisi Melnibonéli Elric Destanı, İthaki Yayınları etiketiyle Türk okurlarla buluşmaya kaldığı yerden devam ediyor.

Ana serisi uzuuun seneler önce Altıkırkbeş Yayınları tarafından basılan ve bir o kadar uzun bir süre boyunca baskısı bulunmayan, Türk fantastik okurları için kanayan bir yara hâline gelen Elric’in maceralarına iki yıl kadar önce altı ciltlik Melniboné’nin Son İmparatorunun Tarihçeleri serisiyle yeniden kavuşmuştuk hatırlarsanız. Hem ana serideki hikâyeleri hem de daha önce hiç okumadığımız öyküleri, senaryoları ve makaleleri içeren bu ciltlerin dördüncüsü olan Dük Elric de kısa süre önce raflardaki yerini aldı.

Dük Elric cildi, sayfalarının içerisinde Elric’in roman serisinin ikinci kitabı olan Kader Denizlerindeki Denizci‘yi de barındırıyor. Moorcock’ın meşhur Çokluevren ve Ebedî Şampiyon temalarını kullandığı bu hikâyede Elric’in yanı sıra yazarın Corum, Hawkmoon ve Erekosë gibi diğer sevilen kahramanlarını da okuma şansına sahip oluyoruz. Kader Denizlerindeki Denizci çoğunlukla yazarın en sevilen çalışmalarından biri olarak kabul edilir.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

Fantastik edebiyatta hiçbir karakterin yapamadığını yapan, takipçisi eserleri kökten etkileyen yegâne karakter: Moorcock’ın fiziksel olarak zayıf, zihinsel olarak sorunlu, bir uyuşturucu bağımlısı gibi kılıcına tutkun, rock’n’roll tarzı anti-kahramanı Elric!

Michael Moorcock’ın yarattığı efsanevi karakter Melnibonéli Elric, serinin dördüncü kitabı Dük Elric’te düzlemler arası seyahat eden gizemli bir gemide farklı zamanlardan dostların ve düşmanların müdahil olduğu en dokunaklı yolculuklardan birine çıkıyor; kanlı geçmişiyle ve karanlık geleceğiyle yüzleşiyor. Bu yolculuklarda Elric’in vampir kılıcı Fırtınayaratan ise ölümlülerin ruhlarını yutmaya devam ediyor…

Bu ciltte, usta yazar Michael Moorcock’ın en sevilen romanlarından Kader Denizlerindeki Denizci, Dük Elric’in DC’ye yazılan çizgi roman versiyonunun senaryosu ve en yeni Elric öykülerinden biri olan bir dedektiflik öyküsü The Flaneur des Arcades de l’Opera huzurlarınıza çıkıyor.

“Güçlü ve cesur bir hayal gücünün ürünü… Moorcock’ın kahramanının metafizik arayışına tuttuğu geniş, trajik sembollerle bezeli ışık, yazarın muhteşem yeteneğinin bir göstergesi.”
– J. G. Ballard

“Moorcock’ın kalemi girift, harika ve akıcı. Onun sözcüklerini okurken eskiden olduğu gibi şimdi de müzik dinliyormuş gibiyim.”
– Walter Mosley

392 sayfalık Dük Elric’in çevirisi Barış Tanyeri‘ye ait. Bu arada serinin önceki kitaplarının şu sıralar İlknokta‘da 9,90 TL’ye satıldığını da hatırlatalım.

GÖZ ATIN  Dune Çocukları (Dune #3) Raflardaki Yerini Aldı

Elric’le ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenleriyse Elric Destanı ve Fantazyaya Etkileri adlı dosya konumuza alalım.

Keyifli okumalar!

Son Savaş
Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

PORTAL YORUMLARI

 1. Exile dedi ki:

  Şu Elric’i nedense bir türlü sevemedim. Ruh Hırsızı’ndaki hikayeler çok yavandı, hayal gücünden yoksundu, derinliği yoktu, karakterleri beyinsizdi, bomboştu sanki… (Ah o kitabın ortasındaki bilim-kurgu olduğunu iddia eden ilkokul çocuğu düzeyindeki hikaye!) Kitaptaki tüm yaratıkların tasvirleri birbirinin benzeriydi. Uçuyorlarsa kanatlı yarı kuş, koşuyorlarsa pençeli yarı kuş, humanoid ve irilerse kara dev….vs Baymıştım resmen.

  Neden bu kadar seviliyor, neden her yerde “Elric çıktııııı!” modunda karşılanıyor halen anlamış değilim.

  1. M. İhsan Tatari dedi ki:

   Belki ilk kitaptaki öykülerin yazarın acemilik işleri olmasından kaynaklanıyordur. İlk iki kitaptaki hikâyeler Elric karakterini yeni yeni oluşturmaya başladığı zamanlara denk geliyor. Elric’i asıl tanıyıp sevdiğimiz ilk romanı “Melniboneli Elric” ise bu serideki üçüncü ciltte çıkıyor karşımıza. Türk okurları Elric’i ana seriyi okuyarak tanımıştı, o yüzden bizim için yeri ayrı olabilir.

   Bir de çok çok eski zamanlarda yazıldığını ve dönemine göre yargılamak gerektiğini de unutmamak lazım tabii 🙂 Türkiye’de 2000 gibi yayınlanmış, ki o zamanlar böyle eserlerin her biri bizim için bir yenilik, bir ilkti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dük Elric Raflarda

Melniboné’nin Son İmparatorunun Tarihçeleri serisinin dördüncü cildi “Dük Elric” raflardaki yerini aldı.

Başa dönün