in ,

Dük Elric Raflarda

Melniboné’nin Son İmparatorunun Tarihçeleri serisinin dördüncü cildi “Dük Elric” raflardaki yerini aldı.

duk elric ust
- Reklam -
- Reklam -

Michael Moorcock’ın efsanevi karanlık fantastik serisi Melnibonéli Elric Destanı, İthaki Yayınları etiketiyle Türk okurlarla buluşmaya kaldığı yerden devam ediyor.

Ana serisi uzuuun seneler önce Altıkırkbeş Yayınları tarafından basılan ve bir o kadar uzun bir süre boyunca baskısı bulunmayan, Türk fantastik okurları için kanayan bir yara hâline gelen Elric’in maceralarına iki yıl kadar önce altı ciltlik Melniboné’nin Son İmparatorunun Tarihçeleri serisiyle yeniden kavuşmuştuk hatırlarsanız. Hem ana serideki hikâyeleri hem de daha önce hiç okumadığımız öyküleri, senaryoları ve makaleleri içeren bu ciltlerin dördüncüsü olan Dük Elric de kısa süre önce raflardaki yerini aldı.

Dük Elric cildi, sayfalarının içerisinde Elric’in roman serisinin ikinci kitabı olan Kader Denizlerindeki Denizci‘yi de barındırıyor. Moorcock’ın meşhur Çokluevren ve Ebedî Şampiyon temalarını kullandığı bu hikâyede Elric’in yanı sıra yazarın Corum, Hawkmoon ve Erekosë gibi diğer sevilen kahramanlarını da okuma şansına sahip oluyoruz. Kader Denizlerindeki Denizci çoğunlukla yazarın en sevilen çalışmalarından biri olarak kabul edilir.

- Reklam -

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

duk elricFantastik edebiyatta hiçbir karakterin yapamadığını yapan, takipçisi eserleri kökten etkileyen yegâne karakter: Moorcock’ın fiziksel olarak zayıf, zihinsel olarak sorunlu, bir uyuşturucu bağımlısı gibi kılıcına tutkun, rock’n’roll tarzı anti-kahramanı Elric!

Michael Moorcock’ın yarattığı efsanevi karakter Melnibonéli Elric, serinin dördüncü kitabı Dük Elric’te düzlemler arası seyahat eden gizemli bir gemide farklı zamanlardan dostların ve düşmanların müdahil olduğu en dokunaklı yolculuklardan birine çıkıyor; kanlı geçmişiyle ve karanlık geleceğiyle yüzleşiyor. Bu yolculuklarda Elric’in vampir kılıcı Fırtınayaratan ise ölümlülerin ruhlarını yutmaya devam ediyor…

- Reklam -

Bu ciltte, usta yazar Michael Moorcock’ın en sevilen romanlarından Kader Denizlerindeki Denizci, Dük Elric’in DC’ye yazılan çizgi roman versiyonunun senaryosu ve en yeni Elric öykülerinden biri olan bir dedektiflik öyküsü The Flaneur des Arcades de l’Opera huzurlarınıza çıkıyor.

“Güçlü ve cesur bir hayal gücünün ürünü… Moorcock’ın kahramanının metafizik arayışına tuttuğu geniş, trajik sembollerle bezeli ışık, yazarın muhteşem yeteneğinin bir göstergesi.”
– J. G. Ballard

“Moorcock’ın kalemi girift, harika ve akıcı. Onun sözcüklerini okurken eskiden olduğu gibi şimdi de müzik dinliyormuş gibiyim.”
– Walter Mosley

392 sayfalık Dük Elric’in çevirisi Barış Tanyeri‘ye ait.

Elric’le ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenleriyse Elric Destanı ve Fantazyaya Etkileri adlı dosya konumuza alalım.

Keyifli okumalar!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

2 Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sokak fanzin

Sokak Fanzin “İstanbul” Temalı 3. Sayısıyla Raflarda!

george r r martin ust

George R.R. Martin’den 2018’de Yeni Bir “Westeros Kitabı” Vaadi