in ,

Le Guin’den Yazarlık Sırları: Dümeni Yaratıcılığa Kırmak Raflarda

Ursula Le Guin’in yaratıcı yazarlıkla ilgili ipuçlarını ve deneyimlerini paylaştığı “Dümeni Yaratıcılığa Kırmak,” hep kitap tarafından dilimize kazandırıldı.

Dümeni Yaratıcılığa Kırmak - Ursula K. Le Guin
- Reklam -
- Reklam -

Fantastik ve bilimkurgu kadar, genel anlamda yazın dünyasının da yaşayan en büyük ustalarından Ursula K. Le Guin‘e duyduğumuz saygı ve hayranlığın haddi hesabı yok sanırım. Hepimiz onun yazdığı hemen hemen her şeyi büyük bir beğeniyle okuyor, daha fazla eserine kavuşmayı dört gözle bekliyoruz. İtiraf etmesek de gizliden gizliye istediğimiz bir başka şey de günün birinde onun kadar iyi yazabilmek…

İşte tam da bu noktada devreye giriyor Dümeni Yaratıcılığa Kırmak ve muazzam bir kaynak olmayı vadediyor bizlere. Le Guin’in 1996 yılında verdiği 5 günlük yaratıcı yazarlık atölyesi sayesinde ortaya çıkan kitap, yazarlık tavsiyelerinden tutun da püf noktalarına dek pek çok kıymetli bilgi içeriyor kraliçemizin ağzından. Bakın Le Guin kitabın önsözünde bu çalışmasını nasıl tanımlıyor:

Bu elinizde tuttuğunuz kitap, hikâye anlatıcıları için bir el kitabıdır.

- Reklam -

Öncelikle şunu söylemem gerek, bu kitap yeni başlayanlar için değil. Hedef kitlesi, zaten yazdıkları üstünde yoğun şekilde çalışan insanlar. On beş ya da belki de daha fazla sene önce, atölyelerime gelen öğrencilerim oldukça ciddi ve yetenekli yazarlardı; ancak noktalı virgül kullanmaktan korkuyor, metindeki bakış açısını manzaraya baktıkları açıyla karıştırmaya meylediyorlardı. Gemileriyle Pasifik’i aşmadan önce, zanaatları üzerine çalışmaları, işin tekniğini öğrenmeleri ve bazı seyrüsefer becerilerini kazanmaları gerekliydi. Bu yüzden 1996 senesinde noktalama işaretleri, cümle uzunluğu ve dilbilgisi gibi oldukça seksi konuları içeren ve yazının göz alıcı özellikleri üzerine yoğunlaşan “Dümeni Yaratıcılığa Kırmak” adlı bir atölye hazırladım. Bu beş günlük atölye, karşılarına çıkacak tüm noktalı virgüllerle yüzleşmeye, her türlü fiil kipini ehlileştirmeye hazır ve nazır on dört gözü pek yazarı bir araya getirdi. Onların bilgileri ve geri bildirimleri benim için çok değerliydi. Notlarımı ve onların yanıtlarını kullanarak, bu atölye çalışmasını tek bir yazarın yahut küçük bir grubun kendi kendilerine kullanabilecekleri tartışma başlıklarını ve alıştırmaları içeren bir kitaba dönüştürdüm.

hep kitap tarafından Damla Göl çevirisiyle dilimize kazandırılan kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:

- Reklam -

dumeni yaraticiliga kirmakBir içgüdüdür aslında yazarlık. Kimseye tam olarak anlatılamayacak bir çağrı gibi ele geçirir insanı ve kurulan bir hayal bütün gerçekliğe baskın çıkar. Kâğıda dökülenden çoğu kez memnun kalınmaz, eksiklikler fark edilir ancak adı konulamaz. İşte bu noktada, Amerika’nın yaşayan en önemli yazarlarından Ursula K. Le Guin size kendi sırlarını açıyor ve yaratıcılık denen bu fırtınalı denizde tüm yazarların elinden tutup, onlara dalgalarla nasıl boğuşacaklarını gösteriyor.

Modern çağda yazı yazmanın zorlukları da var bu kitapta; “Doğru yerde doğru kelimeyi kullanarak bir ritim yakalamak mümkün mü?”, “Bakış açısında tutarlılık metni nasıl etkiler?” gibi soruların yanıtları da. Dümeni Yaratıcılığa Kırmak, yalnızca bir kitap değil; alıştırmalar ve püf noktaları ile dünya edebiyatına damga vurmuş isimlerin gizemlerinin peşine düşeceğiniz bir harita, sizi ve hayallerinizi yutmak üzere olan bilinmezlere karşı rotanızı belirlemenizi sağlayacak bir pusula da aynı zamanda. Haydi, siz de dümeni yaratıcılığa kırın!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

anime robot kadin ust1

Animelerde Karşılaşabileceğiniz Tekno-Kadınlar

litbaits ust 1

“Çılgın Edebiyat Sitesinin Yaptığı Görenleri Hayrete Düşürdü!!!!”