in ,

Dünya Tarihini Değiştiren Göbeklitepe UNESCO ile İlk Yılını Tamamladı

Göbeklitepe dünya tarihini baştan yazarken UNESCO ile bir yılı geride bıraktı. Yerli ve yabancı turistlerin bölgeye ilgisiyse her geçen gün artıyor.

Gobeklitepe

“Tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde birinci yılını geride bırakan Şanlıurfa’daki “Göbeklitepe”nin bu unvanı sayesinde yurt dışındaki bilinirliği hayli artmış durumda. Öykü ki Netflix dahi Türkiye yapımı 2. dizisinde Göbeklitepe’yi mesken tutuyor.

Neolitik döneme ait bir yerleşim yeri olarak keşfedilen ve Şanlıurfa sınırları içinde bulunan Göbeklitepe, Örencik Mahallesi yakınlarında yer alıyor. İlk defa 1963’te yüzey çalışmaları sırasında fark edilen yerleşkede en somut bulguların tarihi 1986’ya kadar uzanıyor.

Tarlasını süren bir çiftçinin bulduğu heykelle yeniden şekillenmeye başlayan tarih, Şanlıura Arkeoloji Müzesi’nin devreye girmesiyle yeniden şekillenmeye başlıyor.

Göbeklitepe’nin hikâyesini Anadolu Ajansı muhabirlerinden Eşber Ayaydın’dan dinleyelim:

Söz konusu taşın değerli olduğunu düşünen çiftçi, duyarlılık göstererek bu heykeli Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi yetkililerine teslim etti. İlk olarak ne olduğu pek anlaşılamayan heykel, müzede koruma altına alındı. Sonrasında Hilvan’daki Nevali Çori’de kazı yapmak için kente gelen ve müzede buluntuları gören Alman Prof. Dr. Klaus Schmidt, bu heykellerin çok önemli olduğunu düşünerek detaylı bir çalışma yapmaya başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden alınan izinle Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesi tarafından Prof. Dr. Klaus Schmidt başkanlığında 1995’te bölgede kazı çalışmalarına başlandı. Kazılarda Neolitik döneme ait, boyları 3 ila 6 metre, ağırlıkları da 40 ila 60 ton olan, yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar bulundu.

Gobeklitepe

Kazılarda aynı zamanda, 8 ila 30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli, dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi, çeşitli tarihi eserler de gün yüzüne çıkarıldı.

Her geçen yıl ünü duyulan Göbeklitepe, yaklaşık 6 yıl önce UNESCO “Dünya Miras Geçici Listesi”ne alındı, geçen yıl temmuz ayında ise Bahreyn’de düzenlenen 42’nci Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

Bir yıl önce aldığı bu unvanla dünyadaki bilinirliği artan Göbeklitepe, 2019’un “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edilmesiyle beraber yerli ve yabancı turistlerin odak noktası haline geldi.

Yurt dışı ziyaretlerinde artış sürüyor

Göbeklitepe Kazı Başkanı ve Şanlıurfa Müzesi Müdürü Celal Uludağ, Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin bir yılını geride bıraktıklarını söyledi.

Göbeklitepe’nin UNESCO “Dünya Miras Geçici Listesi”nde yer alması ve kesin listeye girmesi için yapılması gereken çalışmaların çok iyi şekilde yürütüldüğünü anımsatan Uludağ, şöyle devam etti:
“UNESCO’ya girebilmek için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyordu. Bu anlamda Kültür Turizm Bakanlığı ve Doğuş Grubu’nun katkılarıyla çeşitli projeler hayata geçirildi. Ziyaretçi karşılama merkezleri, otoparklar, meydan düzenlemeleri yapıldı ayrıca kazı alanın korunmasına yönelik Avrupa Birliği projesi olarak üst örtü çatı projesi tamamlandı. Bu sürecin ardından 1 Temmuz 2018’de Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş oldu. Bir alanın UNESCO’ya girmesiyle dünyanın en tanınan en bilinen yerleri arasına girmiş oluyor. Dünyadaki en önemli turizm acenteleri tarafından önerilen yerler arasında girmiş oluyor. UNESCO sürecinden sonra da bunu görebiliyoruz, ziyaretçi sayılarında çok büyük artışlar gerçekleşti. Özellikle yurt dışından gelen ziyaretçilerin sayıları artmaya başladı. Önümüzdeki aylarda, yıllarda bu sayı artarak devam edecek.”
Uludağ, “Göbeklitepe Yılı”nın da ören yerinin bilinirliği ve ziyaretçi sayısı üzerinde büyük artış sağladığını ifade etti.

Ramazan Bayramı tatilinde ören yerinin günlük ortalama 6 bin ziyaretçiyi ağırladığını anlatan Uludağ, ziyaretçi sayısının bundan sonraki süreçte daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Gobeklitepe

Şanlıurfa’ya direkt uçuş sayısı artıyor

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Meslek Komitesi Başkanı Kamil Türkmen ise hava sıcaklıklarının artmasına rağmen Göbeklitepe’de ziyaretçi yoğunluğunun devam ettiğini vurguladı.

Kente gelen herkesin ilk olarak Göbeklitepe’yi ziyaret etmek istediğini aktaran Türkmen, tanıtım noktasında bölgenin UNESCO sayesinde uluslararası çizgi yakaladığını dile getirdi.

Türkmen, Avusturya, İrlanda, Singapur, Japonya, ABD, Kanada, Çin gibi farklı ülkelerden ziyaretçilerin Göbeklitepe’yi görmek için geldiğini kaydetti. Ayrıca yabancı turistlerin ağırlıklı olduğu Antalya’dan Şanlıurfa’ya yapılacak direkt uçuşların bu sayıyı arttıracağına inandıklarını söyledi.
Kaynak: AA


* Atiye 1. Sezon İncelemesi

* Netflix’in Türk Yapımı Yeni Dizisi Atiye Hakkında Bildiğimiz Her Şey

* Netflix Türkiye’nin Beren Saat’li Yeni Fantastik Dizisi Göbeklitepe’de Geçecek!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Dracula

Steven Moffat’ın Netflix ve BBC Ortak Yapımı “Dracula”sı Görücüye Çıktı

Game of Thrones Beyond the Wall

Game of Thrones Mobil Oyunu İçin Ön Kayıtlar Başladı