Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi Listesinde Türkiye’den de Bir Tasarım Var

Wired Dergisi dünyanın en güzel 10 kütüphanesi hakkında bir liste yaptı. Sıralamada dördüncü basamakta tanıdık bir mekân var!

Ülkemizdeki kütüphanelere dair son zamanlarda sürekli yeni haberler gelip duruyor. Bu sefer ise gözler Amerika’da yayın yapan aylık popüler kültür ve teknoloji dergisi Wired’a çevrildi. Dergi, dünyadaki en güzel 10 kütüphaneyi derleyen bir çalışma yaptı. Listede dördüncü sıraya ise ülkemizden Beyazıt Devlet Kütüphanesi girdi!

Türkiye’nin ilk devlet kütüphanesi olan Beyazıt Devlet Kütaphanesi’nin binası, 1506 yılında inşa edilmişti. O dönem mutfak olarak kullanılan yapı, 19. yüzyılın sonlarında devlet kütüphanesine dönüştürüldü.

Yakın zamanlarda restore edilen ve minimalist bir yaklaşımla yeniden tasarlanan kütüphane, son derece kıymetli ve nadir eserleri de bünyesinde barındırıyor.

Restorasyonun ardından kütüphane, Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü’nün (RIBA) 2018 Uluslararası Mimarlık Ödülleri’nde elemeleri geçen projeler arasına da girmişti.

Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi

Wired Dergisi’ne göre liste şu şekilde:

1 – Danimarka, Dokk1

2 – ABD, Lawrence Halk Kütüphanesi

3 – Çin, Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi

4 – Türkiye, Beyazıt Kütüphanesi

5 – Norveç, Vennesla Kütüphanesi

6 – Norveç, Bodo Kütüphanesi

7 – ABD, Chicago Halk Kütüphanesi

8 – İngiltere, Birmingham Kütüphanesi

9 – Kanada, Halifax Merkez Kütüphanesi

10 – Meksika, Conarte Kütüphanesi

Kaynak: EuroNews

GÖZ ATIN  İtalyan Kitapçı Akıllı Telefonsuz Geçen Bir Saat Karşılığında Kitap Hediye Ediyor
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi Listesinde Türkiye’den de Bir Tasarım Var için 7 yorum

  1. Hem de 4. sırada :kalp:

    Yalnız kimse kusura bakmasın, 1 numarayı ben sevmedim. İkea tarzında bir kütüphane gibi duruyor. Listedeki diğer adaylarda bir duygu var. Ama Dokk1 Kütüphanesi bana çok ruhsuz geldi.


  2. Adamların kütüphanesi büyüklüğünde bizde üniversite var imrendim :stuck_out_tongue:


  3. Tamarix dedi ki:

    Eski ile yeninin birleşimi ne güzel olmuş Beyazıt Kütüphanesi’nde. Bizimki dışında Chicago’dakini de çok beğendim.


  4. Agape dedi ki:

    Burada bir not düşmek istiyorum. Gitseniz de kitapların arasında gezemiyorsunuz arkadaşlar. Sizi bir danışma karşılıyor ve orada çantanızı koymak için dolap veriyorlar. Çantayla giremiyorsunuz içeri. Sonra içeri girdiğinizde küçük arşiv ekranları var. Oradan istediğiniz üç kitabı seçiyorsunuz ve ikinci danışma bölümüne geçiyorsunuz. Listeyi sizden alıp beklemenizi rica ediyorlar. Hazır olunca gidip alıyorsunuz ve resimdeki çalışma alanına geçiyorsunuz. Zaman zaman bu alanda ufak sergiler oluyor. İlgi çekici şeyler var. Sonra istediğiniz kadar kitapları inceleyebiliyorsunuz hatta isterseniz yüzde on kadarını size fotokopiyle veriyorlar. Yani gidip görmek isteyen arkadaşlar olursa diye yazmak istedim. Öyle gidip kitapların arasında gezeyim gibi bir şey yok. Etrafta üç-dört tane daha kütüphane var ama bilgisayarları bile çalışmaktan aciz. Yekililer nemrut ve sinir bozucu. Bunlarda kitapların arasında geziyorsunuz ama ne hikmetse sürekli sayım var. Elinizi sürdüğünüzde oradan biri gelip ters ters uyarıyor. Kitaplara dokunamıyorsunuz. Yerine koymanıza rağmen gelip sizi uyarıp duruyorlar. Sürekli arkanızda birisi homurdanıp duruyor. Defalarca yaşadığım için artık gitmiyorum. Çok sinir bozucu gerçekten. Bazısında kitaplar yok dolanamıyorsunuz. Bazısında kitap var ama görevliler dokundurtmuyor. Bir anlamı kalmıyor yani gitmenin. Beyazıt kütüphanesinin üst katındaki odalara girmiştim burada ne var diye eski yazmaları düzenliyordu birisi mesela. O kadar eskilerdi ki anlatamam. Biraz izlememe izin vermişti görevli ama oraya da girmek yasakmış. :joy:


Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi Listesinde Türkiye’den de Bir Tasarım Var

Wired Dergisi dünyanın en güzel 10 kütüphanesi hakkında bir liste yaptı. Sıralamada dördüncü basamakta tanıdık bir mekân var!

Başa dönün