in ,

2022 Proust Yılı İlan Edildi: Fransız Yazar 100. Ölüm Yıl Dönümünde Anılıyor

2022 Proust Yılı olarak ilan edildi. Fransız yazar Marcel Proust, ölümünün 100. senesinde bir dizi kültür etkinliği ile birlikte anılacak.

2022 Proust Yılı ilan edildi

2022 Proust Yılı olacak. Fransız edebiyatının en önemli isimleri arasında yer alan Marcel Proust, ölümünün 100. senesinde etkinliklerle anılacak. Institut français Türkiye’nin Ankara, İstanbul ve İzmir şubeleri Türkiye’de bulunan Frankofon kurumlar ağı ile iş birliği içerisinde olacak.

Tam adı Valentin Louis Georges Eugène Marcel Proust olan ve 1871 – 1922 yılları arasında yaşayan Marcel Proust, 20. yüzyılın en etkili edebiyatçıları arasında yer alıyor. Özellikle 1913 – 1927 yılları arasında kaleme aldığı yedi ciltlik Kayıp Zamanın İzinde serisi ile tanınan yazar; bu kitapları ile edebiyat tarihine adını yazdırmayı başarmıştı.

Ölümünün 100. yılı olan 2022’nin Proust Yılı ilan edilmesiyle sene boyu birçok etkinlik düzenlenecek. Programda söyleşiler, konferanslar, konserler, film gösterimleri, yazı atölyeleri, yarışmalar, sergiler, gösteriler ve yuvarlak masa toplantıları yer alacak.

2022 Proust Yılı Birçok Etkinliğe Ev Sahipliği Yapacak

Kültürel anlamda Fransız – Türk iş birliklerine destek olan Institut français tarafından organize edilecek etkinlikler İstanbul, İzmir ve Ankara’da gerçekleştirilecek.

İlk organizasyon ise bir müzik ve edebiyat dinletisi olacak. Marcel Proust Döneminde Salon Müziği başlıklı etkinlik 16 Nisan’da Ankara, 19 Nisan’da İstanbul ve 20 Nisan’da ise İzmir’de düzenlenecek. Etkinliğe piyanistler Maxime Zecchini ve David Bismuth eşlik edecek.

Marcel Proust hakkındaki önemli çalışmalarıyla tanınan Jérôme Bastianelli, Proust’a dair hikâyeler, anılar ve yazarın bilinen metinlerinden oluşan okumalarla müzisyenlere eşlik edecek

2022 Proust yılı ilan

21 Nisan Perşembe ise Proust’un kült eseri Kayıp Zamanın İzinde’nin üçüncü kitabı olan Guermantes Tarafı’nın Guermantes adlı bir yorumu İzmir’de sergilenecek.

Bir başka etkinlikteyse Fransız yazar Ingrid Thobois İstanbul’da bir yazı atölyesi düzenleyecek. Atölyede Kayıp Zamanın İzinde serisinde en sık geçen 5 duyuya odaklanacak ve katılımcıları serinin önemli pasajlarına doğru yeni bir keşfe davet edecek.

Ankara’daki Okuma Geceleri etkinliğinde Céline Dion’un Un garçon pas comme les autres parçası eşliğinde Kayıp Zamanın İzinde’nin dördüncü cildi Sodom ve Gomorra okunacak.

Etkinliklere dair daha detaylı bilgilere ve programa ifturquie.org sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sizin favori Marcel Proust kitabınız hangisi? 2022 Proust Yılı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Milliyet

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Başka Zaman Kütüphaneleri - Zoran Zivkoviç

Zoran Zivkoviç’ten Postmodern ve Ödüllü Bir Fantazi: “Başka Zaman Kütüphaneleri”

Daniel Auster cinayet

Dünyaca Ünlü Yazar Paul Auster’ın Oğlu, 10 Aylık Kızını Öldürdüğü Gerekçesiyle Tutuklandı