in

2312 Çok Yakında Bizlerle!

Bilimkurgunun büyük ustalarından Kim Stanley Robinson’ın kaleme aldığı Nebula Ödüllü 2312 çok yakında İthaki Yayınları etiketiyle raflarda.

2312 ust1
- Reklam -
- Reklam -

Kim Stanley Robinson ismi bizlere hiç de yabancı değil. Bilimkurgu edebiyatının son dönemlerde yetiştirdiği en büyük ustalardan biri olarak görülen yazar, hem yurtdışında hem de ülkemizde en iyi Mars Üçlemesi’yle tanınır. Bununla birlikte, serinin ilk kitabı olan Kızıl Mars dilimize Kabalcı Yayınları tarafından kazandırılmasına rağmen Türk okurlar olarak bu galaktik maceranın devamını göremedik maalesef.

Ustanın rahmetli Emre Yerlikhan tarafından çevrilen ve Resif Yayınları tarafından basılan Yağmurun Kırk İşareti adlı kitabı da aynı kadere mahkûm olmuş ve üçlemenin devamını maalesef görememiştik.

Şimdi, uzun yıllar sonra üstat bir kez daha, bu kez Nebula Ödüllü romanı 2312 ile çıkıyor karşımıza. İnsanoğlunun galaksiye yayıldığı ve pek çok gezegeni kolonileştirdiği 2312 yılında gerçekleşen olayları konu alan kitap Merkür’ün kadın liderinin beklenmedik ölümünün ardından yaşananlara şahit oluyoruz. Swan Er Hong büyükannesinin vasiyetini yerine getirmek için bir yandan güneş sistemimizdeki çeşitli gezegenleri gezerken diğer yandan da kadının ölümünün ardında yatan büyük bir gizemin farkına varacaktır.

- Reklam -

Robinson bu eserinde okurlarına hem bir polisiye sunuyor hem de onları gerçek bilimsel verilerden yola çıkılarak oluşturduğu evrende bir yolculuğa çıkarıyor. 2312’nin arka kapak yazısı ve tanıtım metni şu şekilde:

2312Yıl 2312… Bilimsel ve teknolojik ilerlemenin ışığında insanlık, uzaydaki alanını genişletmiş ve birçok gezegene yayılmıştır. Merkür’ün Tanyeri şehrindeki beklenmedik bir ölümü izleyen sıradışı olaylar, Swan Er Hong’un hayatını değiştirecek ve insanlığı bekleyen tehlikeli geleceğin adımlarını hızlandıracaktır.

- Reklam -

Mars Üçlemesi’yle tanıdığımız ödüllü yazar Kim Stanley Robinson’ın politika, cinsiyet ve insan doğası gibi kavramları uzay gemileri, yapay zekâ ve uzak gezegenlerle buluşturduğu 2312, okura alegorik bir evrenin kapılarını aralıyor.

“2312, bilimkurguda nadir rastlanılan türde düşünsel ve insancıl; muazzam bir spekülatif kurgu.”
Iain M. Banks

“Nefis bir dünya, nefis fikirler, nefis bir atmosfer… Bu romana bayıldım!”
Nnedi Okorafor

“Tutkulu anlatımları sevenler için kıymetli bir kitap.”
Jeff VanderMeer

Nebula En İyi Roman Ödülü
Hugo En İyi Roman Ödülü Adayı
Locus En İyi Bilimkurgu Romanı Ödülü Adayı
Arthur C. Clarke En İyi Roman Ödülü Adayı
BSFA En İyi Roman Ödülü Adayı
James Tiptree Jr. Ödülü Onur Listesi
Campbell En İyi Roman Ödülü Adayı
John W. Campbell Ödülü Adayı

Çevirisini M. İhsan Tatari’nin, düzeltisini Emre Aygün’ün, yayına hazırlığınıysa Ömer Ezer’in üstlendiği eser şu anda ön siparişte, raflardaki yerini alma tarihiyse 21 Ekim. Dileriz okuruna kavuşur ve KSR’ın diğer kitaplarının da önünü açar. Şimdiden keyifli okumalar.

Kitabın Ön Okumasına Ulaşmak İçin Tıklayın.

2 Yorum

Yorum Yap
  1. Çok sevindim keşke Kızıl Mars üçlemesini tamamlasalar da okusak,okuma ve satınalma listeme ekledim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bob dylan

2016 Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan’ın Oldu

George R.R. Martin Alfie Ödülleri 2016

George R.R. Martin’den Alfie Ödülleri 2016