in

2,5 Milyon Sterlin Değerindeki Kitap Koleksiyonunu Çalan Organize Suç Örgütü Üyeleri Yakalandı

Londra’da bir depoda 2,5 milyon sterlin değerindeki nadir kitaplar, organize suç örgütü tarafından çalındı. Eserler Romanya kırsalında bulundu.

Kitap Koleksiyonu Soygun
- Reklam -
- Reklam -

Toplamda 200 nadir kitaptan oluşan bir arşiv, Londra’da bir depodan çalındı. Düzenlenen polis operasyonu sonrası, kitaplar Romanya’da bir kırsalda bulundu. Kitapların tahmini değerinin 2,5 milyon sterlin (24 milyon 413 bin Türk lirası) olduğu söyleniyor.

Londra’daki bir depoda, aksiyon filmlerini aratmayan bir soygun yaşandı. 200 kıymetli eser usta hırsızlar tarafından çalındı. Güvenlik güçleri hırsızları ve kitapları Romanya’da, kırsalda yer alan bir evde buldu.

Polis tarafından yapılan açıklamaya göre, nadir kitaplar arasında bilim insanı Galileo Galilei ve Isaac Newton’ın çalışmalarının ilk baskıları yer alıyor.

- Reklam -

Deponun Çatısından Açtıkları Deliklerden Aşağı Sarkıp Kitapları Çaldılar

2017 yılının ilk ayında, İngiltere’nin başkenti Londra yakınlarında bir depoda; aksiyon filmlerini aratmayan bir soygun yaşandı. Kitapların bulunduğu deponun çatısına açılan deliklerden iplerle sarkan ve güvenlik sensörlerini etkisiz hale getiren hırsızlar, yaklaşık 2,5 milyon sterlin değerinde kıymetli kitabı çalmayı başarmışlardı.

Sonrasında, zanlıların Romanyalı bir organize suç örgütünün üyeleri olduğu ortaya çıktı. Londra Polisi, zanlıların ülke genelinde içerisinde değerli eşyaların bulunduğu pek çok depo soygununun altında aynı ekibin olduğunu açıkladı.

Kitap Koleksiyonu Soygun

2 yılın ardından kitaplar, Romanya’nın kuzey doğu bölgesinde bulunan Neamt’te bir evde, yer altında bulundu.

Kıymetli eserler Haziran 2019 tarihinde Romanya, İngiltere ve İtalya’da 45 farklı adrese yapılan baskınların sonucunda ele geçirildi. 13 kişinin suçlandığı soruşturmada, 12 zanlı suçunu kabul etti.

- Reklam -

200 kitabın arasında Dante Alighieri’nin nadir baskıları, İspanyol ressam Fransisco de Goya’nın çizimleri, Galileo Galilei ve Isaac Newton’ın 16 ve 17. yüzyıldan kalma eserleri yer alıyor.

Çalınan Kitaplar Açık Artırma İçin Saklanıyordu

Kitaplar, çalınmadan önce ABD’nin Las Vegas adlı kentinde özel bir açık artırma için haberde bahsi geçen depoda korunmaya alınmıştı.

Kitap Koleksiyonu Soygun

Peki siz bu soygun hakkında ne düşünüyorsunuz? Nadir eserlerin, böyle kapsamlı suç konularına dahil olması size neler hissettiriyor? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* İtalyan Kitapçı Akıllı Telefonsuz Geçen Bir Saat Karşılığında Kitap Hediye Ediyor

Kaynak: BBC Türkçe

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for kaanaskin93 kaanaskin93 dedi ki:

    İngiltere’deki en büyük sorun Romanyalılar, Arnavutlar ve Araplaşmış Türkler.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Evler, Cinler, Perdeler - Lyudmila Petruşevskaya

Evler, Cinler, Perdeler: Lyudmila Petruşevskaya’dan “Fantastik Gerçekçi” Öyküler

Doğu Mitolojisi - Joseph Campbell | Haftanın Kitabı #149

Doğu Mitolojisi – Joseph Campbell | Haftanın Kitabı #149