in ,

50 Soruda Evrim: Çağrı Mert Bakırcı’dan Evrimi Anlamak İsteyenlere Rehber

Evrim Ağacı’nın kurucusu Çağrı Mert Bakırcı’nın Bilim ve Gelecek Kitaplığı etiketiyle yayımlanan yeni kitabı 50 Soruda Evrim raflarda.

50 Soruda Evrim - Çağrı Mert Bakırcı

Bilim ve Gelecek Kitaplığı’nın 50 Soruda Dizisi’nin yeni üyesi belli oldu. Çağrı Mert Bakırcı imzası ile kaleme alınan 50 Soruda Evrim kitabı yayımlandı.

Bilim ve Gelecek Kitaplığı’nın popüler serilerinden 50 Soruda Dizisi yeni kitabına kavuştu. Evrim Ağacı adlı popüler bilim sitesinin kurucusu olarak tanıdığımız Çağrı Mert Bakırcı, şimdiye dek Evrimin Işığı : Evrenin Karanlığında, Evrim Kuramı ve Mekanizmaları ve Evrim ve Şüphecinin El Kitabı (Arsel Berkat Acar ile birlikte) kitaplarını kaleme aldı.

ODTÜ mezunu yazar ve bilim insanı Bakırcı, doktorasını evrimsel robotik, yapay zekâ ve teorik/matematiksel evrimi üzerine Texas Tech Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. Bakırcı, hâlâ başta Evrim Ağacı olmak üzere pek çok platformda bilimin yaygınlaşması için emek harcamaya devam ediyor.

50 Soruda Evrim – Çağrı Mert Bakırcı | Arka Kapak Tanıtımı

Popüler bilim platformu Evrim Ağacı’nın kurucusu Çağrı Mert Bakırcı bu kitapta tartışmalarda sıkça gündeme getirilen ve evrimle ilgili kafa karışıklıklarına neden olan sorulara, bilimsel gerçekler çerçevesinde doyurucu yanıtlar veriyor. Bakırcı’nın evrimin pek çok boyutuyla ilgili bilimsel gerçekleri anlatırken ele aldığı kimi sorular şöyle:

Evrim “sadece bir teori mi”; ispatlanmamış mı? Evrim teorisini reddeden biliminsanı yok mu? Evrimin kanıtları neler? Cansız atomlar nasıl canlılık yaratır? Bir tür yeni bir türe nasıl dönüşür? Evrime yönelik deney ve gözlemlerde bakteriler hâlâ bakteri, balıklar hâlâ balık, kuşlar hâla kuş değil mi? Canlıların belirli ortamlara uyum sağlaması sadece adaptasyon olamaz mı? Mutasyonlar her zaman zararlı mı? Evrimsel süreçte genlere yeni bilgi nasıl yüklenir? Evrim her şeyi tesadüfle mi açıklar? Evrimi gözleyebilir miyiz? Evrim termodinamik yasalarıyla çelişir mi? Canlıların milyonlarca yılda hiç değişmeyen fosilleri evrimi çürütmez mi? Göz veya beyin gibi karmaşık yapılar evrimle nasıl var olabilir? Zekâ bu kadar avantajlıysa, insan dışındaki türlerde neden evrimleşmedi? İnsanlar maymunlardan evrimleştiyse, neden hâlâ maymunlar var? İnsan evrimin son ürünü mü? Evrim bir süpergücün yaratma yöntemi olamaz mı? Evrimle yaratılış çelişir mi?

50 Soruda Evrim - Çağrı Mert Bakırcı

Toplamda 288 sayfadan oluşan 50 Soruda Evrim kitabı, Kasım 2020 tarihinden itibaren raflardaki yerini almaya başladı.

Seri, bünyesinde 50 Soruda Maddenin Evrimi, 50 Soruda Yapay Zekâ, 50 Soruda Antopoloji, 50 Soruda Arkeoloji ve 50 Soruda Aydınlanma gibi pek çok kıymetli eseri barındırıyor.

Peki siz evrim üzerine okumayı seviyor musunuz? 50 Soruda Dizisi’ni takip ediyor muydunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Rexx Sineması Yıkılıyor

Rexx Sineması Yıkılıyor: Kadıköy’ün Sembolüne Veda

İskandinav Mitolojisi Testi

İskandinav Mitolojisi Testi: Çözerken Kuzey’in Sert Rüzgârlarını Hissetmeye Hazır Olun