in ,

ABD’de Kütüphaneler, Sinemalara Göre 2 Kat Daha Fazla Tercih Ediliyor

Yapılan araştırma ABD’lilerin boş zamanlarını nasıl değerlendirdiklerini açıkladı. Kütüphaneler, sinemalardan 2 kat daha fazla tercih ediliyor.

ABD Kütüphane Okuma Oranı

ABD’de farklı değerlendirme gruplarından insanlarla yapılan anket raporlarına göre kütüphaneye gitmek, yılda 10.5 ortalama ile listedeki etkinlikler arasında en üst sırada yer alıyor.

ABD’de yapılan bir anketle çeşitli araştırma gruplarına yıl içerisinde en çok katıldıkları faaliyetler soruldu. Böylece ABD’lilerin boş zamanlarını nasıl geçirdikleri ortaya çıkarılmış oldu. Katılımcılara aşağıda yer alan sekiz en yaygın faaliyet çeşidi dağınık sıralamalarla verildi ve geçen yıl kaçar defa bunlara katıldıklarını belirtmeleri istendi. Anket verileri 2019 Aralık ayının 2’si ile 15’i arasında toplandı. Bundan önce en son 2001’de toplanan anket verileriyle kıyaslama yapılarak güncellendi.

Ankette 10.5 ortalama ile kütüphaneye gitmek ilk sırada yer aldı. Diğer sonuçlar ise şu şekilde açıklandı:

 • Sinemaya gitmek 5.3
 • Sportif etkinliklere gitmek 4.7
 • Konser vb. müzik etkinlikleri ve tiyatroya gitmek 3.8
 • Ulusal veya tarihi parklara gitmek 3.7
 • Müzeye gitmek 2.5
 • Kumarhanelere gitmek 2.5
 • Eğlence ve tema parklarına gitmek 1.5
 • Hayvanat bahçesine gitmek 0.9

Kütüphaneye Gitmek, Sinemadan Önde

Rapora göre 2019 yılında, kütüphaneye gitmek Amerikalılar arasında 10.5 ortalama ile en yaygın boş zaman değerlendirme yollarından biri. Bir sonraki en yaygın etkinlik olan sinemaya gitmek ise 5.3 puanla neredeyse yarı sıklığında. Kütüphaneye gidenlerin kendi içerisindeki dağılımında ise en çok genç yetişkinler, kadınlar ve düşük gelirli insanlar yer alıyor.

Ayrıca anket gösterdi ki Amerikalılar bol bol konser ve tiyatro gibi etkinliklere de katılıyor, tarihi ve ulusal parkları yılda ortalama 4 defa ziyaret ediyor ve yılda ortalama 2.5 kez müzeler ile kumarhanelere gidiyor.

Eğlence ve tema parklarına gitmek 1.5 ortalama ve hayvanat bahçeleri ise 0.9 ortalama ile listenin en sonunda yer alıyor.

Milenyumun başlangıcında yapılan ankete kıyasla genel sıralamalar aynı kalsa da sinema salonlarına gitme oranı 1.3 puan düşüş gösterirken müze ziyaretleri ise 0.7 puan artmış.

ABD Kadınları, Genellikle Kitap Okuyor

Faaliyet raporunda cinsiyete göre bir grafik dağılımı da mevcut. Erkek ve kadınlar arasında etkinlikleri oylama bakımından genel olarak çok büyük bir fark yok. Ancak kadınlar erkeklere göre neredeyse 2 kat daha fazla kitap okuyor. Kadınlar yıllık 13.4 ortalamaya sahipken, erkeklerde bu oran 7.5 ile neredeyse yarısı. Yine kadınlar sinemaya gitmekte, müzik ve tiyatro etkinliklerine katılmakta da ufak bir farkla öndeler.

Erkeklerin önde olduğu faaliyetler ise spor etkinliklerine katılma, müze ve hayvanat bahçelerini ziyaret etme, ayrıca elbette kumarhane ziyaretleri ile ulusal ve tarihi parkları ziyaret etmekte de kadınlara göre neredeyse 2’şer puan öndeler.

ABD’de Orta Yaş Grubu Kitleler, Tüm Etkinliklerde İlk Sırada Yer Alıyor

Orta yaş grubunun tüm bu etkinliklere katılım ortalamasında genç yetişkinleri dahi ezici bir puanla (7.4) ile ezmesi göze batan başka unsurlardan. Bu grup 30 – 49 yaş arası insanlardan oluşuyor, en az katılım gösterenler ise 65 yaş üstü insanlar. Orta yaş grubunun ekonomik olarak daha istikrarlı olması ve nispeten de genç olmasının bu verilere yol açtığı düşünülüyor.

Zira bu neredeyse genç yetişkinlerin (18 – 29) tüm faaliyetlere katılım ortalamasının iki katından daha fazla.

Orta yaş yetişkinlerin en aktif katılımcılardan olmasının iki istinası bulunmakta. 18 – 29 yaş arasındaki genç yetişkinlerin kütüphaneye gitme oranı çok daha fazla, gerçi bunun üniversite öğrencilerinin ankete katılımının bir yansıması olduğu düşünülüyor. Genç yetişkin grubunun orta yaş yetişkinlere göre daha aktif katılım sağladığı ikinci etkinlik ise kumarhanelere gitmek.

ABD’de Kumar Oynamak Düşük Gelirliler Arasında Daha Yaygın

Elbette maddi durumu iyi olan insanlarla düşük gelirliler arasındaki makasa bakıldığında daha yüksek gelirli kişilerin canlı bir spor etkinliğine, konserlere, müzeye ve tiyatro oyunlarıyla, sinemaya gitme oranları düşük, bu durum faaliyetlerin bilet fiyatlarıyla ilişkilendiriliyor.

Tam tersine hem ücretsiz internet kullanımı hem de kitap erişimi sağlayan kütüphaneler ise düşük gelirli insanlar tarafından daha fazla ziyaret ediliyor. İlginç olan bir diğer veri ise kumarhanelerin düşük gelirli kişiler tarafından yüksek gelirli insanlara göre daha fazla tercih edilmesi.

Üç gelir grubunun geriye alan faaliyetlere katılım oranları oldukça benzer.

Çocuklu aileler ise çocuksuz aileler arasında çoğu etkinlik bakımından önemli bir fark olmasa da çocuksuz ailelerin canlı müzik ve tiyatro etkinliklerine daha fazla gittiği dikkat çekiyor.

Bazı faaliyetler ise Amerika’nın doğusunda ve batısında yaşama durumu gibi bölgesel değişiklikler gösterebiliyor. Örneğin batıda kumarhanelere daha çok gidiliyor.

Dijital Çağa Rağmen ABD Kütüphaneleri Hâlâ Ayakta!

Sonuç olarak dijital kitap, podcast, stream ve çevrimiçi bilgisayar oyunları da dahil dijital tabanlı faaliyetler son yıllarda oldukça rağbet görse de kütüphaneler ücretsiz Wifi, film ve kitap kiralama seçeneği ya da çocuklar için ücretsiz etkinlikler düzenledikleri için Amerikalıların düzenli olarak gitmeye devam ettikleri yerlerden.

Kütüphaneler finansal olarak bir yük olmadığı için en çok genç yetişkinler, öğrenciler, kadınlar ve düşük gelirli insanlar arasında rağbet görüyor.

Para gerektiren faaliyetlerden sportif etkinlikler ile sinemaya gitmek en yaygın olanlar iken hayvanat bahçesine gitmek ise en az tercih edilen seçenek.

Yine de tüm bu veriler içerisinde en çok değişikliğe sebep olan faktör maddi durum ve yaş unsuru.

Ulusal sağlık örgütü istatistiklerine göre Amerika’da bir kadının ilk kez anne olma yaşı ortalama 26 iken bir erkeğin ilk defa baba olma yaşı 31. Elbette bu da önemli bir unsur, çünkü çocuklu ailelerin çocuklarını da beraber katıldıkları faaliyetlerde eğlendirme amaçlarının bulunması nedeniyle daha popüler filmlere ve spor müsabakalarına fazla katıldıkları görülebilir.

Son olarak elbette kişisel ilgi alanları da anketi etkileyen bir unsur. Örneğin yerel kütüphanelerde oluşturulan bir kitap kulübüne katılmak ülkenin bazı yerlerinde kadınlar arasında oldukça yaygındır. Bu belli bir sosyal bir iletişim ağına dahil olmak anlamına geldiğinden bu tür faaliyetler de cinsiyet katılıma karar verme konusunda önemli bir unsur olarak yerini korumakta.

Araştırmanın tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Siz bu sonuçlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Terk Edilmiş Depoyu Kütüphaneye Çevirip Çocuklar İçin Her Gün Isıttı

Kaynak: news.gallup

Oyla!

Buse Arıs

1996 İzmir. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Eğitim hayatının soğukluğu fantastik edebiyata ilgisini canlandırdı. Yaşına bakmadan hâlâ iyi bir masal okuyucusudur. Çeşitli sinema filmleri ve kitaplar, çizgi romanlar hakkında çoğunlukla sözlüklerde eleştiriler/incelemeler yazar. İleride felsefe alanında yüksek lisans yapmak istemekte.

1 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Bizde de Cafeler tercih ediliyor. Sinema şöyle dursun, kitap okuyan yok.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Spider-Man

Yeni Spider-Man Filminin Vizyon Tarihi Açıklandı

Castlevania 3. Sezon Fragman

Castlevania 3. Sezon Fragmanı Yayınlandı