in

“Acil Gerçekdışılıkta Maceralar” ile Prospero Kitaplığı Başlıyor

Bilimkurgu, fantazi, ütopya ve distopya türlerinde eserlere yer verecek Jaguar Kitap’ın yeni dizisi Prospero Kitaplığı’nda ilk kitap Max Blecher’dan “Acil Gerçekdışılıkta Maceralar” oldu.

acil gercekdisilikta maceralar ust
- Reklam -
- Reklam -

“Ruhun belli derinliklerinde sıradan sözcüklerin hükmü yoktur. İşte buradayım ve yaşadığım krizlerin doğru bir tanımını yapmaya çalışıyorum, ama bulabildiğim tek şey imgeler.” – Max Blecher
Max Blecher tarafından 1936’da Romanya’nın küçük bir kasabasında yazılan “Acil Gerçekdışılıkta Maceralar“, o dönem altın çağını yaşayan modernist romanların arasına katılmıştır. Yatağa mahkûm olduğu dönemde, ölmeden yalnızca iki yıl önce yazdığı bu yapıtta Blecher, yaşadığı dünyayı imgeler halinde görmeye başlayan genç bir adamı konu alır. Öyle ki zamanla gerçekdışı, artık gerçeğin yerini almaya başlar. Tabii ki bu genç adam için gördüklerini anlamlandırmak o kadar da kolay olmayacaktır.

Jaguar Kitap’ın Prospero Kitaplığı adındaki yeni bilimkurgu ve fantastik dizisinden çıkan ve ilk kez Türkçeye çevrilen 152 sayfalık kitabın Romenceden çevirisi Suat Kemal Angı’ya ait. Türün sevenlerinin ilgi çekici bulabileceği kitabın tanıtım bülteni ise şöyle:
“Ruhun belli derinliklerinde sıradan sözcüklerin hükmü yoktur. İşte buradayım ve yaşadığım krizlerin doğru bir tanımını yapmaya çalışıyorum, ama bulabildiğim tek şey imgeler.”acil gercekdisilikta maceralar

O zamanlarda deyim yerindeyse “altın çağ”ını yaşayan modernist romanın dev eserleri arasına, 1936’da Romanya’nın küçük bir kasabasında yazılan bir roman daha katılır: Acil Gerçekdışılıkta Maceralar.

- Reklam -

Bu küçük hacimli başyapıtın yazarıysa “Ruhun belli derinliklerinde sıradan sözcüklerin hükmü yoktur,” diyen Max Blecher’dır.

- Reklam -

Romanda genç bir adam, “gerçekdışılıkta maceralar” olarak adlandırdığı zihinsel buhranlar yaşamaktadır. Öyle ki, bir süre sonra tüm dünya onun için tamamıyla bir “imgeler toplamı” haline gelir ve gerçekdışı, gerçekten daha gerçeğe dönüşür: Avrupa’yı esir alacak karabasanı bile, tıpkı bir kâhin gibi, tüm açıklığıyla görür. Yine de, genç adam için “gerçekdışılıkta maceralar”ı anlamlandırmak, adlandırmak kadar kolay olmayacaktır.

Yatağa mahkûmiyetinin sekizinci yılında ve ölümünden iki yıl önce kaleme aldığı bu başyapıtıyla Max Blecher’ı Musil, Schulz, Kafka, Pessoa gibi büyük modernist yazarların katına çıkaran Acil Gerçekdışılıkta Maceralar, Herta Müller ile Andrei Codrescu’nun önsözleri ve Suat Kemal Angı’nın çevirisi ile ilk kez Türkçede.
Prospero Kitaplığı hakkında yayınevi şu cümleleri kuruyor:
Shakespeare’in Fırtına’sında Prospero, kızıyla birlikte on iki yıl yaşamak zorunda kaldığı adadan ayrılırken sihirli asasını ve kitaplarını gömer. Prospero’nun kayıp kitaplarından mahrum kalan insanlığın kendi rüyalarını (ütopya), kâbuslarını (distopya), hayallerini (fantastik) ve geleceğini (bilimkurgu) yazmaktan başka çaresi kalmamıştır artık.
Henüz ön siparişteki kitap, 1 Kasım 2018 itibarıyla raflardaki yerini alacak.

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

guillermo del toro netflix pinokyo

Del Toro ve Netflix Pinokyo Animasyon Filmi İçin Buluşuyor

the witcher netflix

Güncelleme: Netflix’in The Witcher’ı Görücüye Çıktı ve Yeni Oyuncular Belli Oldu!