in

Adnan Gerger’in “Firar Öyküleri” Yeniden Okurlarıyla Buluşuyor

KaraKarga Yayınları, Gerger’in öykülerini tekrar basıyor.

firar oykuleri ust
- Reklam -
- Reklam -

Gazeteci yazar Adnan Gerger’in ilk kez 1990 yılında Ekin Yayınları’ndan çıkan, daha sonra da pek çok yayınevi tarafından yayımlanmış olan ve döneminin en çok satanları arasına giren Firar Öyküleri adlı öykü kitabı, bu kez matbaadan KaraKarga Yayınları etiketiyle çıktı. Kitap suçlular, siyasiler ve kaçmak zorunda olanların kaçış hikayelerine yer veriyor.

2010 yılındaa yayımladığı ilk romanı Faili Meçhul Öfke’yle Yunus Nadi Armağanı’na layık görülen Adnan Gerger, son romanı Bir Adı Cehennem’i 2012 yılında yazmıştı. Sosyolojik çalışmalarıyla da edebiyat dünyasına çeşitli katkılarda bulunduktan sonra, nihayet onu yıllar önce bu platforma taşıyan kitabı Firar Öyküleri de tekrar basıma gitti. Kapak konusunda da okurların karşısına daha orijinal bir çalışmayla çıkan kitabın tanıtım bülteni şöyle:
– Yakın Türkiye Tarihinde Hapishane Firarları –

Monte Kristo Kontu gibi romanlarda veya Esaretin Bedeli gibi filmlerde anlatılan firar hikâyeleri, barındırdıkları zekâyla daima ilgi çekmiştir. Yaşanmış gerçek firarların, roman ve firar oykulerifilmlerden daha ilginç olabilmesi ise ancak anlatıcının diliyle mümkündür. Deneyimli bir gazetecinin kalemine ve ciddi bir yazarın diline sahip olan Adnan Gerger, Firar Öyküleri’nde ilginç kaçış hikâyelerini aktarırken, militanların, suçluların ve gizli servislerin dünyasındaki olayların perde arkasına dalıyor ve pek çok karanlık noktaya da cesaretle ışık tutuyor.
Burhan Sönmez – Yazar, Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi

- Reklam -

Adnan Gerger, solcuların büyük emek ve özveri gerektiren firarlarından sağcı, devlet destekli militanların kaçırılış öykülerine, oradan da mafya ‘baba’larının satın alınmış firarlarına kadar bir yelpazeye eğiliyor ve bunların arka planlarını açığa çıkarıyor.
Hüseyin Kıran – Yazar

Adnan Gerger, haberciliğinin yanı sıra ince mizahi anlatımıyla usta bir yazarlık da sergiliyor. Tüm zamanlardan firar eden bu kitabı, okumalısınız.
Ünsal Ünlü – Gazeteci, Yazar

Hapisteyken Firar Öyküleri’ni okumuştum. Firar etme duygusu öylesine gariptir ki, insan bin kez aynı şeyi düşünür, dünya durur, bütün koğuşta derin bir sessizlik olur… Hayali dahi insanı böylesine meşgul eden başka hiç duygu görmedim, yaşamadım. Bu kitap,  her mahkûmun ve kendini mahkûm hissedenlerin başeseridir.
Haydar Karataş – Yazar”
Toplumun içerisinden aydınlığa doğru yürüyen, sonra da o ışıkla toplumu aydınlatamaya çalışan yazarın kaleminden çıkan bu kaçış hikayelerini merak ediyorsanız, tüm kitapçılardan Firar Öyküleri’ni edinebilirsiniz.

- Reklam -

Seray Soysal

Okumayı ve yazmayı öğrendiğimden beri bir şeyler yazıyorum. Daha çok da okuyorum. Sosyoloji okuduğum için inceleme alanım bu dünyanın insanları olsa da ilgi alanım başka dünyalar olduğu için artık MSGSÜ Felsefe Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisiyim. Bir Bellatrix, Auri kadar olmasa da ben de pek buralardan sayılmam zaten.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

    KaraKarga! Sen ne güzel yayınevisin öyle :kissing_heart: :two_hearts:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

kehribar ulkesinden ust

Kehribar Ülkesinden “Çağdaş Polonya Antolojisi”

Gökteki Bütün Kuşlar - Charlie Jane Anders

Charlie Jane Anders’ın Ödüllü Romanı “Gökteki Bütün Kuşlar” Raflarda Yerini Aldı