in

Afrika Masalları Okuru İnsanlığın Beşiğine Çağırıyor

Afrika Masalları Türkçe raflarına geliyor. Fairy Tales from South Africa, Maya Kitap etiketi ile okurla buluşmaya hazırlanıyor.

Afrika Masalları - E. J. Bourhill
- Reklam -
- Reklam -

Maya Kitap “Masallar” dizisine Afrika Masalları adlı kitap ile devam ediyor. E.J. Bourhill tarafından derlenen eser raflardaki yerini alıyor.

Orijinal adı Fairy Tales from South Africa olan ve E.J. Bourhill  tarafından derlenen Afrika Masalları, dünyada ilk olarak 1908 yılında baskı buldu.

Kuşların Kralı, Işık Saçan Prenses, Yılan’ın Karısı, Peri Kurbağa, Yosun Yeşili Prenses ve Tavşan Prens gibi masalları bünyesinde barındıran eser Maya Kitap etiketi ile Türkçede.

- Reklam -

Afrika Masalları – E. J. Bourhill | Arka Kapak Tanıtımı

İnsanlığın beşiği ve her zaman ilginç bir coğrafya olan Afrika’dan masallar…

Doğa ile insan yaşamının iç içe olduğu Afrika’nın masallarında hayvanlar çok önemli bir yer tutar. Bilge hayvanlar, masalı dinleyenlere dersler verir, ilham kaynağı olur, hayatın farklı yanlarını öğretir.

Afrika’nın günümüzde de canlılığını koruyan sözlü kültüründen derlenen bu masallar, kıta insanının renkli düşünce dünyasını gözler önüne seriyor.

Kuşların Kralı’ndan Işık Saçan Prenses’e, Yılan’ın Karısı’ndan Peri Kurbağa’ya, Yosun Yeşili Prenses’ten Tavşan Prens’e pek çok ilgi çekici kahraman, bu masallarda sizleri bekliyor.

- Reklam -

Geçmişle geleceği birbirine bağlayan bu masallar, masal seven herkesin kitaplığında bulunmalı.
Afrika Masalları - E. J. Bourhill

Toplamda 200 sayfadan oluşan Afrika Masalları kitabının Türkçe tercümesi Macidegül Batmaz tarafından gerçekleştiriliyor. Batmaz’ı serinin diğer kitaplarının çevirmeni olarak da karşımıza çıkıyor.

Eser Ağustos 2020 itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Bilinen en eski insan kalıntılarının bulunduğu Afrika coğrafyasında günümüze dek anlatılan masallar, kuşkusuz anlatı geleneğinin dikkate değer bir köşesinde yer alıyor.

Bu eser, Maya Kitap’ın Masallar Dizisi’nin 14. kitabı oldu. Yayınevi, dizi kapsamında daha önce Japon, Hint, Rus, Türk, Kızılderili, Amerikan, Çin, Norveç, Kore, Çingene, Eskimo ve Kelt masallarını derleyen kitaplar yayımlamıştı. Tüm listeye buradan ulaşmanız mümkün.

Peki siz Afrika Masalları kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz? O bölgenin anlatılarına daha önce denk geldiniz mi? Yayınevinin masallar dizisini takip ediyor musunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Masallarda Cinsiyet Rolleri #1: Pamuk Prenses

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

George R.R. Martin - Kış Rüzgârları - Game of Thrones

George R.R. Martin, Kış Rüzgârları’nı Bitirmek İçin Dağ Evine Geri Döndü

skydrive uçan arabalar

Uçan Arabalar Sonunda Gerçek Oluyor: Japonya’da Hedef 2023