in

Seçil Pala’dan Türkçenin İlk Drag Queen Romanı: “Ahsen”

Seçil Pala tarafından kaleme alınan “Ahsen: Bir Drag Queen Romanı” okurla buluşuyor. Eser, Düşbaz Kitaplar etiketini taşıyor.

Ahsen: Bir Drag Queen Romanı - Seçil Pala
- Reklam -
- Reklam -

Seçil Pala imzalı Ahsen: Bir Drag Queen Romanı raflardaki yerini aldı. Eser, Düşbaz Kitaplar etiketiyle okurun karşısına çıktı.

Seçil Pala’nın “Türkçenin İlk Drag Queen Romanı” olarak tanıtılan romanı okurla buluştu. 1979 Denizli doğumlu yazar, üniversite eğitimini Karadeniz Teknik’te İşletme Bölümü’nde tamamladı. Uzun seneler boyunca özel bir şirkette dış ticaret müdürü olarak çalışan Pala, bir gün profesyonel iş hayatını noktaladı. Ardından bir blog açarak gezdiği ülkeleri, tarihi eserleri, müzeleri ve galerileri anlatmaya başladı. 2018’de bir kız yetiştirme yurdunda gönüllü olarak sanat tarihi dersleri vermeye başladı. Pala aynı dönemde Sihirli Sanat Yolculuğu kitabını kaleme aldı, eser 2018’de Dinozor Çocuk tarafından yayımlandı.

Yazarın yetişkinlere yönelik kaleme aldığı ilk roman ise “Ahsen” oldu. Okuru 1970’lere davet eden eser Ahsen Gönülce’nin bir drag queen olarak doğuşu, varoluşu, yükselişi ve bir öteki olarak trajedisini konu alıyor.

- Reklam -

Ahsen: Bir Drag Queen Romanı – Seçil Pala | Arka Kapak Tanıtımı

Ahsen: Bir Drag Queen Romanı - Seçil Pala

“Ahsen, benim için birlikte çalıştığım bir meslektaşımdan çok öte bir dost, kelimenin tam manasıyla candır… Emin olun eğer dünyanın bir başka ülkesinde doğsaydı, Ahsen şimdilerde çoktan bir dünya markasıydı. İyi ki bizimle… Daima bizimle…” – İzzet Çapa

Bomboştu… Dayalı döşeli evi kapı duvar kalmıştı. Mecazen değil. Bir kapı, pencerelerden uçuşan perdeler, ıssız duvarlar. Sadece odalar da değildi ki boşalan, bir anda geçmişiyle ve geleceğiyle kendisi de bomboş kalmıştı. Yine ve yeniden. Ahsen.

Annesi, babası, halası, babaannesi, üvey annesi, Çiğdem, Ahmet, Cenk… Arkadaşları ve ailesi. Ama en çok da hayalleri, arzuları, istekleri yön verdi hayatına; bazen umudunu kaybetti, bazen sevdiklerini ama neticede hiç vazgeçmedi, inat etti, çalıştı, çabaladı ve nihayet tacını taktı. Artık kraliçeydi, Kraliçe Ahsen.

- Reklam -

Bin dokuz yüz yetmiş üç yılında açılan roman, Ahsen Gönülce’nin hikâyesini doğumundan başlayarak günümüze dek, bir drag queen’in doğuşunu, varoluşunu ve yükselişini, “öteki” trajedisinden uzak bir anlatımla, inadın ve çalışmanın aynalamasıyla okurlarla buluşturuyor.

Seçil Pala’nın sıcacık dilini, özgün üslubuyla buluşturduğu AHSEN: bir drag queen romanı, bireyin kendisini keşfetme ve topluma kabul ettirme sürecini değil, azimle kendini var etme hikâyesini anlatırken Türkçede yazılmış ilk drag queen romanı olmasının yanı sıra mevcut külliyata başkaldırıyor.

Toplamda 256 sayfadan oluşan eserin editörlüğü Cansu Canseven’e, son okuması Büşra Uyar’a ait. Kitap Ocak 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Seçil Pala’nın drag queen romanı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Morbius final fragmanı

Morbius’un Final Fragmanı Yayınlandı: Jared Leto’lu Yaşayan Vampir Maceraya Hazır

Outlander öncesi konulu dizi

Tarihi Fantastik Dizi “Outlander”ın Öncesini Konu Alacak Yeni Bir Yapım Geliyor