in

Watchmen ve V for Vendetta’nın Yazarı Alan Moore’un İlk Öykü Kitabı “Illuminations” Okurlara Buluşuyor

Alan Moore ilk öykülerini “Illuminations” kitabında bir araya getiriyor. Çizgi romanı bıraktığını açıklayan sanatçı, roman ve öykülere ağırlık veriyor.

Alan Moore öykü kitabı Illuminations

Alan Moore, Illuminations adlı öykü kitabı ile okurların karşısına çıkıyor. Çizgi romanın usta sanatçısı edebiyat macerasına yeni bir kanal üzerinden devam ediyor.

Bloomsbury Yayıncılık etiketi altında okuyucularla buluşacak Illuminations, ünlü sanatçının şimdiye dek kaleme aldığı dört farklı öyküyü tek bir kitap altında toplayacak.

ABD ve İngiltere’de yayımladığı eserlerle çizgi roman kültürünü tamamen değiştirmeyi başaran Alan Moore bu defa öykü formatında okurlarıyla buluşacak. 2019 yılında artık çizgi roman yazmayacağını duyuran, ancak “kurgu ile dolup taştığını söyleyen” usta yazar, Illuminations kitabıyla raflardaki yerini alıyor.

Aralarında Moore’un bir zamanlar kurmak istediği Superverse evreninin temel kahramanlarından Thunderman’i anlatan What We Can Know About Thunderman adlı öyküsünün de bulunduğu eser şimdiden merakla bekleniyor. Bloomsbury’nin yayımcılığını üstleneceği kitap gelecek hafta raflarda olacak.

Alan Moore Illuminations öykü

Alan Moore İmzalı Öykü Kitabı “Illuminations” Yazarın 40 Yıllık Kariyerinde Bir İlk

Yazarın sanat kariyerinde ilk olma özelliği taşıyan kitabın arka kapak yazısında şu ifadelere yer veriliyor:

“The New York Times’ın en çok satanları arasında yer alan, çizgi roman tarihinin en etkileyici yazarları arasında bulunan Alan Moore ’ilham verici, muhteşem ve inanılmaz bir hikâye koleksiyonu’ (Neil Gaiman) ile bizleri gerçekliğin fantastik tarafındaki yolculuğa çıkarıyor.

40 yıllık yazarlık kariyerindeki ilk hikâye kitabı koleksiyonu olan Illuminations, Alan Moore’un varoluşun bilinmeyen bazı kısımlarında ortaya çıkardığı -ve bazen yok ettiği- bambaşka ve bir o kadar da unutulmaz karakterleri gözler önüne seriyor.

A Hypothetical Lizard (Varsayımsal Bir Kertenkele) öyküsü bir grup fantastik-bilimcinin yer aldığı genelevdeki iki cariyenin gittikçe karmaşıklaşan bazı tuhaf olaylar sonrası nasıl birbirlerine âşık olduğunu anlatıyor.

Not Even Legend (Efsane Bile Değil) hikâyesi ise ötedünyaları araştıran bir grup paranormal araştırmacının arasına sızan ve ekibin araştırdığı ötedünyalı varlığı konu ediyor.

Illuminations (Aydınlanmalar) yaşlı bir adamın gençliğinde kaldığı deniz kıyısındaki yazlığına büyük bir nostalji hissiyle dönmesinin ardından, geçmişinin o kadar da uzak olmadığını fark ettiği bir hikâye.

What We Can Know About Thunderman (Thunderman Hakkında Neler Bilebiliriz) öyküsü ise son 75 yıllık süreçte çizgi roman sektörünün bazen çılgın bazen aklıselim ve bazen neşeli bazen depresif isimlerinin nasıl kariyer basamaklarını çıktığını anlatıyor. Moore bu öyküyle süper kahraman endüstrisinin karanlık ve yaşayan arka planını ortaya çıkarıyor.

Hayaletlerden ve öteki-dünyalardan gelen yaratıklardan büyük patlamada evreni şekillendiren teorik Boltzmann beyinlerine kadar Illuminations bu sürecin kendisini oluşturuyor: Hayal gücünün ve sihrin gerçek gücünü oluşturan çağımızın efsanesinden yıldızlar gibi parlayan ilham verici hikâyeler.”

Alan Moore Gelecek Projelerinde Bloomsbury ile Birlikte Çalışacak

1953 yılında İngiltere’de doğan Alan Moore, Watchmen ve V for Vendetta haricindeSwamp Thing Efsanesi serisi, Muhteşem Kahramanlar (The League of Extraordinary Gentlemen), Batman: Öldüren Şaka (The Killing Joke) ve Cehennemden Gelen (From Hell) gibi pek çok kült yapıta imza atmıştı. Sanatçı son olarak 2016 yılında 1266 sayfadan oluşan ve doğduğu yeri konu alan Jerusalem adlı romanı okurlara sunmuştu. Yazarın ilk romanı Voice of the Fire ise 1996’da yayımlanmıştı.

Alan Moore Yeni Kitaplar

Illuminations kitabı dışında Bloomsbury ile beş kitaptan oluşan Long London serisi için de anlaşmaya varan Moore, bu bağımsız yayınevi ile çalışmaktan dolayı oldukça memnun olduğunu dile getirmişti.

Alan Moore imzasını taşıyan ve Bloomsbury Yayıncılık etiketiyle okurlara sunulacak Illuminations, 11 Ekim 2022 tarihinde raflardaki yerini alacak. Eser şimdiden resmi internet sitesi üzerinden ön siparişe açılmış durumda. Kitabın Türkçeye çevrilip çevrilmeyeceği ise belirsiz.

Siz Alan Moore’un öyküleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Bloomsbury

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Chinga Chinga dedi ki:

    Alan Moore’un ilk romanı Voice of the Fire.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

elon musk twitter anlasma

Elon Musk, Twitter’ı Yeniden Satın Almaya Karar Verdi: 44 Milyar Dolarlık Orijinal Teklif Tekrar Masada

dahmer monster dizisi netflix istatistik

Netflix’in “Dahmer” Dizisi, Platformun En Çok İzlenen Yapımlarından Biri Oldu