in

Algan Sezgintüredi’den Yeni Roman: Süperben

Algan Sezgintüredi’den çağımızın soru ve sorunlarına kafa tutan yeni bir süper kahraman romanı.

Algan Sezgintüredi çevirmen, editör ve yazar kimliğiyle tanıdığımız, yıllar boyunca edebiyatımıza büyük katkılar vermiş ve vermekte olan çok değerli bir isim. Hâl böyle olunca, kendisinden gelen yeni haberler biz okuyucuları heyecanlandırıyor.

Haberimize konu olan eserse, Sezgintüredi’nin bilimkurgu türündeki April Yayıncılık tarafından çıkan yeni romanı Süperben. Kitabın baş karakteri, taze emekli Cengiz’in bir süper kahraman olduğunu fark etmesiyle başlıyor olaylar. Tanıtım bülteninde de belirtildiği şekilde, Sezgintüredi bu romanında yakın dönemde kitaplarının Türkçeye çevrilip okuyucuyla buluşturulmasında önemli emeği olduğu Vonnegut’u rehber edinmesinin yanı sıra Asimov, Wells ve Le Guin gibi ustaları da sofrasında ağırlıyor. Gelin bu yeni kitabın tanıtım bültenine göz atalım:

Tüm Türkiye’de elektrikler bir anda kesildi. Ülke saatler boyunca karanlıkta kaldı. Taze emekli Cengiz o meşum günü küçük bir kasabada idrak etti. Eşiyle… Komşularla… Nur Abla’yla, İshak Asımoğlu’yla, Hacı Veysel’le.

Süperkahraman olmak için bütün şartlar uygundu. Ama dur, dur bir dakika…

Hep aynı şey, Cengiz. Düşün, taşın, gevezelik yap. Abuk sabuk şeyler düşüneceğine önce bir bak bakalım, Süpermen misin sahiden? Değil mi? Alt tarafı yerden havalandın daha.

Algan Sezgintüredi Vonnegut’u rehber ediniyor, Asimov’u, Le Guin’i, Wells’i sofraya oturtuyor, zamanın, geleceğin, geçmişin imkanlarını dille sorguluyor.

Sicim teorisi, paralel evrenler, kara delikler, klonlama, yapay zekadan sonraki adım, bilinç yaratma ve sonunda o bilince sahip makineler. Schrödinger’in kedisi, omega bulutsusu, at nalı Nebulası, yedi kız kardeş. Süperben, çağın soru ve sorunlarına kafa tutan taze bir roman, bir Türkçe şölen. “Okunması zevkli, dili ahenkli, ritmi hem çok şevkli hem de pek cenkli, nazarlık mavisi renkli bir eser. Bayıldım.”
-Sezgin Kaymaz-

“Şüphesiz sağlığına kavuşmak için doktor emriyle düzenli yürümeye başlayan orta yaşlı bir adamın süper kahraman olması sık rastlanan bir olay değil. Süperben de insanın karşısına sıklıkla çıkabilecek bir roman değil. Hem de bunu her yerden süper kahramanlarla zombilerin fışkırdığı bir dünyada onlardan bahsederek başarıyor. Bir edebi tür olarak bilimkurgu bir sayfiye kasabasına yerleşseydi ne olurdu? İşlek kalemini polisiye romanlarından tanıdığımız Algan Sezgintüredi, Süperben’de dünyanın delirmiş haline ironiyi sakınmadan ama gizleyemediği bir şefkatle kafa yoruyor.”
-Özgür Mumcu-

Algan Sezgintüredi’nin merakla beklediğimiz 224 sayfadan oluşan bu eseri raflarda yerini aldı bile. Keyifli okumalar!

Esas mesele, esas süper güç, kafamızda kıpırdanan, çakan,

parıldayıp duran gri hücrelerdi.

Güzeli, hepimizde vardı.

Kullanıp kullanmamaksa…

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Kitabı #66 – Kopyalanmış Adam

Yerli Bilimkurgu “Biz Diğerleriyiz” Raflarda